Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Influenta sau nu?

#1

#2
Mie una imi influenteaza starea de spirit in bine (de cele mai multe ori). Cand sunt obosita, fericita, nervoasa, suparata... etc etc etc; pun o piesa (la alegere) iar starea ori mi se accentueaza, ori dispare pur si simplu, se evapora.
Oricum cand sunt nervoasa muzica e cel mai bun medicament pentru mine.
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#3
Opinia mea este ca muzica pe care o asculti este "The Soundtrack Of Life". Tacerea este buna doar cand incerci sa dormi. In rest cred ca ascult un fel de muzica la fiecare activitate ce permite asta. Dar de cele mai multe ori ascult muzica in functie de starea de spirit. Nu am momente cand imi spun "o sa ascult melodia asta si o sa ma simt mai bine". Este ceva pentru fundal de cele mai multe ori

Cat despre influenta muzicii asupra mediului sincer sa fiu nu stiu cat de bine a fost studiat fenomenul. Personal sunt convins ca depinde mai mult de vibratiile sonice decat despre mesajul cantecului. Daca exista o corelatie intre cele doua nu pot spune pentru ca nu m-am documentat despre asta asa ca urmatorul care vine cu teoria asta sa aduca si niste dovezi pls 4

Nu cred ca influenteaza. Magnifica poate, dar nu creaza ceva ce nu era deja acolo
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#4
Yups, muzica are o oarecare influenta asupra mea. Am observat ca ascultand melodiile pop sunt ceva mai vesela. Acum nu stiu daca e bine sau rau ca nu prea ascult pop. Oricum, si unele melodii j-rock imi pot da stari de veselie, depinde de ce melodie ascult, some of them make me quite sad.

De teoria conform careia muzica influenteaza apa nu stiam, dar stiam ca influenteaza plantele. Apparently le place muzica clasica. Still, plantele au reactii si cand vrei sa le tai (se subtiaza tulpina atunci cand apropii un obiect taios de ele, daca mai stiu bine).

:]
[Imagine: LCGbvGa.png]

#5
Sa fiu a naibii... O.O Vom fi invadati de plante daca nu incetam sa ne apropiem cu obiecte taioase de ele si daca nu le vom da rimturi clasice de care sa se bucure. 21 Ma amuza toate teoriile pe care oamenii de stiinta vor sa le dezvolte si sa le bage pe gat populatiei. Just sayin'... Legat de muzica. Da, influenteaza. I'm that kind who is, cumva, dependenta de muzica. Daca nu ascult musica lipseste ceva, asa ca imediat trebui sa cotrobai prin playlist si sa ma bucur de beat-urile vreunei melodii.
Si legat de teoriile despre muzica. Se spune ca rock-ul dauneaza starii de spirit, indicandu-i un fel de pesimism. Atunci la mine de ce nu se aplica? Eu ma simt perfect ascultand rock, e foarte bine. ^^ Si muzica clasica nu ma ajuta sa ma concentrez, caci sunt prea atenta la acorduri. So, nu stiu cat din muzica ne influenteaza concentrarea sau starea de spirit, dar cred ca e un lucru extrem de bun ca muzica exista. O lume fara muzica e prea de cosmar pentru mine....
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#6
Personal cred ca muzica doar amplifica starea emotionala actuala, dar ceea ce multa lume nu intelege este ca fiecare piese poate fi inerpretata foarte diferit, tine doar de persoana.

Un exemplu ar fi genericul vers "I died that day" (just an example) unii pot intepreta versul literal, ca au murit in ziua aceea ceea ce ar amplifica starea de tristete dar alti o pot interpreta altfel, moarte poate fi inceputul la ceva nou deci poate generea "fericire".

Cred ca tinea prea mult de persoana care asculta muzica si in felul in care o interpreteaza ca sa se generalizeze ca muzica in sine aduce la suprafata anumite emotii la majoritatea persoanelor. Chiar si muzica instrumentala, un mare factor este in ce stare de spirit se afla ascultatorul in momentul respectiv.

Just my 2 Cents.

#7
Poate pe altii ii "influenteaza", dar vorba lui @MajinCloud, doar o magnifica.
Eu de obicei raman pe aceeasi stare de spirit, orice as asculta. Inainte de culcare poti sa imi pui si muzica metal ca mie tot una imi este, dar atunci cand vreau sa ma concetrez si e muzica data tare si instrumentele sunt prea puternice, ma disturbeaza. Dar in rest, nu are efect la mine sau poate nu il sesizez.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#8
Starea de spirit poate sa influenteze muzica, mai ales atunci cand o alegem. Invers se poate si asa. Depinde de fiecare, dar consider ca muzica aduce in general placere cand este ascultata, mai ales daca este ceva pe gustul nostru.
Acum depinde si ce melodie asculti, cateodata eu patesc urmatoarea chestie: ascult o melodie lenta mai trista poate sau in fine lenta si romantica, dupa cand ascult ceva mai puternic, cu instrumente care rasuna ritmic, pot spune ca ma simt putin tulburata, fiindca starea mea refuza cateodata sa se schimbe brusc de la ceva lent la ceva puternic. XD E ciudat oricum, dar si asa muzica mereu va reprezenta o cheie spre pacea noastra interioara sau spre un sentiment care aduce bucurie in sufletul nostru, indiferent de gen, ca este rock sau pop etc. :3

#9
Eu una ascult muzica dupa stare. Stiu exact ce gen de melodii ma ajuta sa scap dintr-o posibila depresie, sau ce melodie pot sa ascult ca sa invat. Deci da, pot spune ca muzica face parte din viata noastra. Sincer acum, puteti sa va imaginati macar o zi fara muzica ?
Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata. - John Gay

[Imagine: Anime_Girl_Signature_by_Repaereth.png]

#10
Citat:S-a demonstrat c???? muzica, de diferite genuri are influen?????? asupra apei, deci cred c???? are ????i asupra noastr????.

Noi suntem 70% apa, deci... ne influenteaza. LOL.

Si privitul catre ceva anume ne influenteaza. Totul ne influenteaza. Si atingerea. Dar cel mai tare ne influenteaza propria minte.

Dar depinde de starea de spirit a omului. Cel putin la mine... degeaba incerc sa-mi schimb starea ascultand ceva ce-mi place (sau ceva linistitor), daca mi-e lehamite de tot. Mai bine iau o bata de baseball si incerc sa indrept parbrizul unei masini.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)