Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Another

#1
[Imagine: tumblr_lzr781EdP31qh9frxo1_500_large.png]

An anime that will shock you in terms of story and visuals.
Descriere:
Acum 26 de ani, intr-o clasa din anul trei dintr-o scoala generala, era un elev numit Misaki. Ca un elev onorabil, ce era bun si la sporturi, fermecatorul baiat era popular printre colegii lui. Cand el a murit din senin, colegii lui au decis sa continue de parca el era inca in viata pana la absolvire.
Apoi, in primavara anului 1998, un baiat numit Kouichi Sakakibara se transfera in acea clasa si devine suspicios in legatura cu atmosfera infricosatoare din acea clasa. Mai ales ca, acolo este o fata frumoasa,dar distanta, numita Misaki Mei ce poarta un petic de ochi si sta mereu singura desenand.

Este un anime nou aparut. Parerea mea este ca merita.Ce-i drept, ma cam sperie toate sunetele alea creepy, defapt, atmosfera in sine e creepy.
Are 12 episoade, dar fiind on-going nu sunt aparute decat 8.
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#2
Are decat 12 :O Stai sa-mi revin abia acum am aflat....Si totusi se pare ca a avut ceva succes.
Story-lineul este original si cred ca se putea ceva mai mult. Imi place ca nici acum nu se stie concret de ce se intampla ce se intampla,dar o sa raman cu un gust amar daca nu o sa explica.
Personajele sunt oarecum ok,nimic special sau iesit din comuc perfecte pentru acest gen de anime.
Concluzie: Merita vauzt!
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Ce pot spun? Am vazut odar primul epidos acum cateva saptamani, deci nu am multe. Totusi, am inceput sa ascult adesea opening-ul. Ma cam vrajit, in special versurile interesante, ce e posibil sa iti dea fiori. Banuiesc ca va avea destul succes, mai ales dupa cum au conturat inceputul. Mi-a placut nespus de mult, ca la o parte din episodul al doilea (am urmarit cam jumatate din el) a adus vorba de tabloul "Tipatul". Si credeam ca nu sunt persoane interesate de acest gen de tablouri. El ma inspirat cu ceva timp in urma sa scriu ceva, chiar daca nu avea nici o legatur.a In fine, deja ocolesc esentialul. Imi place misterul si cum are niste parti mai "ingricosatoare". Si atunci la inceput cand sunt multe imagini una dupa alta. Nu stiu daca se intelege. Oricum un anime care il recomand cu multa caldura.

Psycho XD

#4
Mi-a placut anime-ul. Pacat ca a fost scurt (prea scurt ok) la doar 12 episoade. Ce-i drept, mi s-a parut a fii cam dificil de inteles, mai ales ca toate accidentele si toata ignoranta aceea erau indreptate spre Misaki Mei. Si sincera sa fiu, chiar nu mi-as fii dorit ca ea sa fie persoana moarta din clasa - deja o simpatizam :]]
Vai! si cand am aflat ca matusa lui Sakakibara-kun era elevul mort de acum 26 de ani... am crezut de-abia la finalul anime-ului, cand m-am vazut cu popcornul terminat, lol
Dar chiar si-asa, a meritat sa stau cateva ore in fata pc-ului si sa vizionez toate episoadele.

#5
Vai, mi-a placut mult de tot anime-ul asta. 4 A avut cam putine episoade, intr-adevar. Oricum, mi-a placut ca a parut ca e evident, chiar eram sigura la un moment dat ca o sa fie plictisitor si n-o sa aiba niciun element surpriza, dar am fost putin socata la sfarsit. Am fost multa vreme convinsa ca studentul mort e Izumi, iar apoi eram cam indecisa intre mai multi, dar nu m-am gandit niciodata ca ar fi cine a fost de fapt. Aa... si mi-a placut mult de Misaki, cred ca a fost unul dintre cele mai interesante [later edit] personaje ^^

#6
Citat:caractere
Citat:caractere
Citat:caractere

.. Cuvantul "caracter" nu este sinonim cu "personaj". Eng. Character = Ro. Caracter =/= Ro. Personaj

OT:

Another este un anime foarte bun, iar sfarsitul nu a fost deloc previzibil.
In legatura cu cei care si-ar fi dorit ca anime-ul sa fie mai lung, consider ca numarul de episoade relativ mic a fost o decizie buna, deoarece tema principala ar fi fost dilatata cu slice of life.

#7
Ieri am terminat de vazut seria Another. Cel mai mult m-au speriat papusile desfigurate si muzica de pe fundal.
La inceput credeam ca Misaki este fantoma elevului -credeam ca era eleva 22- mort cu 26 de ani in urma si ca doar Sakakibara o poate vedea.
Dar dupa ce am "intrat" mai mult in poveste puteam sa jur ca elevul mort este Misaki sau Sakakibara. Niciodata nu m-am gandit ca e ******. 21
In ultimele 2 episoade personajele au luat-o razna la propriu. Mi-a parut rau cand Akazawa a murit. 2 A fost emotionant momentul dintre ea si Sakakibara de la sfarsit.
Cu toate ca in prima noapte dupa ce am vazut cam jumatate din anime nu am dormit, nu imi nu pare rau ca l-am urmarit. Chiar aveam nevoie si de altceva inafara de lenevit.
Nu a fost prea scurt, este tocmai bun pentru o zi libera.
[Imagine: YWk6O.jpg]

#8
Another este un anime bine cotat si ridicat in slavi de multe persoane.
Acum, eu cred ca este un anime care merita vazut, are absolut de toate. Se incadreaza normal in genurile Mistery, Drama, Horror si School, insa ai parte din toate. Sunt unele momente comice, care te fac sa razi mult timp, urmate imediat de o moarte sau de o dezvaluire socanta. Pentru ca din asta este si "format" practic anime-ul, din soc. Nu exista episod care sa nu te faca sa vrei sa stii ce se intampla in continuare. Si anime-ul asta are cele mai epice moduri de a muri, desi nu doresc nimanui o moarte asemanatoare. Chiar m-a infiorat fiecare...
Lucru care mi-a placut, a fost faptul ca, pe langa chestiile fantastice evidente, anime-ul pare destul de real, deoarece se fac destul referinte la viata reala, cum ar fi tabloul "Tipatul" (cu o viziune interesanta asupra lui) si renumitul scriitor de horror, John Saul.
Pe mine m-a socat, plus ca in ziua cand am vazut primele 7 episoade, vara-mea m-a speriat de era sa-mi sara inima din piept, asa ca nu am mai indraznit sa ma uit după ce s-a innoptat. Si restul episoadelor le-am devorat, pentru ca atmosfera creepy m-a captivat cu totul si m-a facut sa vreau mai mult si mai mult.
Sfarsitul... Chiar nu te-ai fi asteptat la asa ceva. Practic au rasturnat situatia cu totul, nici nu te-ai fi asteptat. Desi sunt unele detalii care ti-ar putea indica cine este persoana moarta care aduce un blestem asupra clasei 9 din sala 3, nu cred ca ar fi ghicit cineva. Ce mi-a placut din nou la sfarsit a fost macelul si nebunia care i-a cuprins pe toti, din cauza unor neintelegeri. A fost... intens.
Personajul meu preferat a fost de departe Misaki Mei. Ea a fost cea mai calma si cea mai resemnata cu faptul ca elevii o ignorau, incercand să scape de un blestem groaznic. Misaki a fost cea care a avut cea mai interesanta poveste de viata si a suferit cel mai mult. Si totusi este puternica si trece printr-o gramadaaa de lucruri pana sa se rezolve totul. Imi place personalitatea ei si calmul cu care infrunta orice situatie. Ea nu s-a panicat niciodata si a fost cea mai puternica, chiar mai puternica decat Izumi- pe care personal nu o suport-. Desi Izumi incerca sa para puternica, in realitate nu era si nici nu-i placea sa fie vazuta prea "macho".
Un alt personaj care mi-a placut a fost Teshigawara, deoarece optimismul lui debordant si uneori prostia si panica, imi aducea un zambet pe buze indiferent de situatie. Plus, este foarte dragut :3
Sunt destul de nemultumita de numarul de episoade- doar 12- insa nu avea rost sa se intinda. Anime-ul a iesit perfect, iar sfarsitul- desi nu m-a satisfacut pe deplin- este unul care mi-a placut. As fi dorit ceva mai mult romance intre Misaki si Sakakibara, nu doar unele tentative...
In general, fiecare personaj mai important are o poveste interesanta, totul pare destul de real- de la modul de a muri, pana la reactiile lor- si grafica este adorabila.
Mie mi-a placut mult si dacă vreti ceva ce va va da fiori, va puteti uita linistiti la acest anime. Personal, l-am notat cu 10 pe myanimelist, deoarece mi-a placut foarte mult, a fost extreem.
She's wiskey in a teacup.



#9
Desi a fost poate putin prea sangeros pentru gusturile mele, mi-a placut mult fiecare episod din 'Another'. S-a putut simti intr-adevar atmosfera de horror combinat cu mystery, mai ales datorita cadrului desfasurarii actiunii. In fiecare episod ploua in Yomiyama sau apunea soarele in nuante frumoase si misterioase in acelasi timp... Au avut grija sa redea detaliile astea ca sa sporeasca interesul si curiozitatea privitorului. In plus de asta mi-a placut grafica.

Ce-l face si mai interesant e povestea originala si abordata asa cum trebuie in doar 12 episoade. La inceput nu credeam ca poate iesi ceva atat de intens si profund intr-un timp atat de scurt, dar, ca de obicei, m-am inselat. Dupa primele episoade, dupa ce esti introdus in poveste, ajungi sa traiesti nelinistea si frica personajelor de a fi urmatoarea victima a 'calamitatii'. E de admirat cum isi asuma atatea riscuri pentru a-i pune capat...

...oho, si cum i-au pus capat. o.o Ultimele trei episoade se transforma intr-un amalgam de sange, foc, omoruri, cioburi, cladiri ce se darama, fulgere si psihopati - colegi de clasa, cica - ce se omoara intre ei deoarece asta e solutia indepartarii calamitatii... Omorarea elevului in plus din clasa 3, a 9a... acel 'another'.
Personajele au fost la locul lor. Chiar daca n-au iesit din tiparul comun, s-au incadrat cum trebuie in actiune si nu poti sa zici ca unul dintre ele nu si-a avut rostul. Mi-a placut de Kōichi Sakakibara si de Mei Misaki. Mi-as fi dorit sa devina un cuplu pentru ca au existat destule manifestari in sensul asta din partea amandurora. Ar fi adaugat si un strop de dramatism si poate si un grad mai ridicat de adrenalina animeului. Sa nu mai vorbim de tenta psihologica (nevoia spirituala de a fi alaturi de cineva in timpuri grele... foarte grele, refugii sufletesti).

Oricum ar fi, sunt multumit de ce-a iesit. Totul a fost atat de imprevizibil... Merita vazut. Il recomand cu incredere. 10/10.

#10
Cred ca s-a spus destul despre actiunea si personajele din serie, dar eu am sa-mi spun parerea despre partile la care 'Another' a cam clacat.

In primul rand, logica. In ultimul episod Misaki spune ca nu a dezvaluit cine e persoana moarta ca sa nu il raneasca pe Sakakibara. Desigur, faptul ca sapte elevi au murit si pana la urma tot a aflat cine era acea persoana nu l-a ranit absolut deloc.
De asemenea, cand incep mortile din ultimele episoade, imediat dupa scena in care Misaki urma sa spuna cine e persoana decedata, lui Sakakibara ii piere brusc interesul pentru asa ceva, chiar si cand lucrurile se complica pana spre infinit. Nu, hai sa nu o mai intrebam pe Misaki cine e acea persoana, pentru ca e foarte putin important ca elevii se omoara intre ei nestiind cine e.

Trecand si pe la personaje, mi se pare ca Izumi a avut cea mai proasta traiectorie posibila. In primul rand ca i-a fost acordat pe final un rol dramatic de impact. Impact care nu a venit, pentru ca pe parcusul seriei personajul ei a fost mult prea oscilant ca sa starneasca simpatia pe care se miza. Din cauza asta moartea ei nu a produs nicio impresie la capitolul dramatism. E inca un elev care cade victima blestemului, nimic nou si nimic deosebit. Mi se pare o iesire din scena jalnica a unui personaj care avea un potential urias, daca ar fi fost dezvoltat mai bine.

Dar sa zicem ca am gasit o scuza pentru asta, si anume ca animeul se concentreaza pe partea horror, nu pe drama. Ei bine, ultimele episoade ofera o suita de morti total neinteresante din punct de vedere artistic. Poate e doar impresia mea, dar cred ca un personaj care se prabuseste in bratele altuia cu un cutit infipt in gat e mult mai putin impresionant ca, de exemplu, unul cu jugulara taiata care face cativa pasi cu sangele tasnindu-i ca de la robinet. Si exemplele pot continua.

Sa nu credeti ca nu mi-a placut acest anime, dimpotriva, doar ca putea fi facut mult, mult mai bun. Are un potential urias care nu a fost exploatat si pentru asta ii dau doar un 8.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)