Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anne Rice

#1
ok, pai dupa un mini-browse nu cred ca am descoperit aceasta autoare printre thread-uri, si daca este si nu am observat-o rog un moderator sa imi arunce o nuca in cap 4

prima intrebare este: ce parere aveti despre scrierile Annei?

pana acuma am citit doar Vampirul Lestat si Interviu cu un vampir [ din colectia "Cronicile vampirilor"] dar recent am reusit sa pun mana si pe cateva carti din seria "Cronicile vrajitoarelor".

parerea mea este ca are un stil interesant, care pe mine cel putin m-a captivat de la primele randuri. stie sa creeze o atmonsfera specifica, iar in materie de personaje a reusit sa contureze frumos caracterul fiecaruia [cel putin asta au denotat cele doua carti pe care le-am citit]

so, cateva impresii din partea voastra?

#2
Am citit aproape tot ce mi-a picat in mana de Anne Rice, si inca nu am terminat T_T
Sa insir ce am citit, sa nu insir? Insir: Interviu unui vampir, Vampirul Lestat, Queen of the Damned, Povestea Hotului de Trupuri, Diavolul Memnoch (iti pica falca cand citesti descrierea Raiului si mai apoi a Iadului) , Vampirul Armand (wov ya, Amadeo) , Vampirul Vittorio, Blood and Gold (am citit-o in engleza, ca n-am gasit-o in romana...mdeah) . Cam astea ar fi din Cronicile Vampirilor, respectiv Noile Cronici ale Vampirilor(Vampirul Vittorio) . Si cand ma gandesc ca nu am terminat inca... 8
Din pura curiozitate, am pus labutele si pe Cronicile Vrajitoarelor, din care am citit doar Ora Vrajitoarelor si Lasher. Si n-am rezistat sa nu citesc si Mumia sau Ramses cel Blestemat.
Atat Cronicile Vampirilor cat si Cronicile Vrajitoarelor sunt serii terminate, dat fiind faptul ca autoarea a revenit la credinta catolica la care a renuntat in tinerete, si acum se dedica scrierii unor carti cu tema religioasa. Plus, chiar daca fanii seriilor insista sa primeasca o continuare, Anne Rice sustine ca nu va mai continua cu aventurile vampirului Lestat (why?!?!?! I wanna cry!!! *sob sob sob sob* Lestaaaat, Armaaaaand, Mariuuuuuus)
Bine macar ca mai am ce citi...
Specifice scrierilor lui Anne Rice sunt descrierile amanuntite, naratiunea captivanta(incat nu poti lasa cartea aia din mana) si legaturile amoroase destul de intense.....si homosexualitatea(I'm not really fond to those kind of stuff,but what can I do?).
In cartile sale,autoarea creeaza o intreaga istorie a vampirilor/vrajitoarelor, si odata cu asta si noi legende si crezuri pentru impatimitii genului(adica io).
A da, vampirii nu sunt gay, sunt bi. Si iubesc mai multa lume in acelasi timp. Un concept destul de interesant.
In orice caz, recomand cu toata caldura toate cartile ^^

off-topic:cand am citit postul a doua oara, suna de parca am dat copy-paste de undeva. Parca e o recenzie... T_T
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#3
Si eu am citit doar Interviu cu un Vampir si Vampirul Lestat din seria cronicile vrajitoarelor, si sunt total fascinata de felul in care scrie Rice... Atat de bine descrie, atrage atentia cititorului...
E perfect felul in care povesteste, si mai ales ca are imaginatie[ceea ce multor autori le cam lipseste]
Eu cel putin am terminat Interviu cu un Vampir in 1 zi ... Cum zice si Sloth, chiar ca nu poti lasa cartea din mana ... E magnifica !!!
[Imagine: ChibiLuna.png] [/center]

[Imagine: chibi_722.gif]
Chibi meu Smile

#4
In doua, trei saptamani, sau hai sa zic patru cu aproximatie pot spune ca am citit toata seria "Cronicile Vampirilor".
Dar nu m-am saturat, asa ca am luat si cartile in engleza. Imi place mai mult sa citesc cartile in limba in care au fost scrise fiindca poti interpreta mai bine spusele autoarei.
Vreau sa fac rost si de "Cronicile Vrajitoarelor", dar asta inseamna sa umblu prin librarii si biblioteci dupa ele, fiindca nu cred ca o sa mai am rabdare sa le trag la imprimanta. Iar calculatorul ma oboseste.
Trebuie sa spun din adancul inimii ca sunt unele din cele mai bune carti de genul scrise vreodata. Intr-un fel iti lasa un gust amar, iar in celalalt nu iti mai poti lua gandul de la actiune. Cred ca in timpul in care am citit cartile, numai vampiri am visat.
Chiar m-a impresionat modul de a scrie a lui Anne si se vede ca are ceva in plus fata de alti scriitori.
"No rain, no rainbow..."
[Imagine: Butterfly.jpg]

#5
Asta va fi lung. 4

Spre regretul meu,doar "Interviu cu un vampir","Vampirul Lestat","Regina damnatilor","Vampirul Armand" si "Vampirul Vittorio" au trecut prin mainile mele.
Toata chestia a inceput cu filmul facut dupa prima carte.Am vazut o secventa si apoi am aflat ca e bazat pe un volum,deci m'am milogit la tata sa mi'l ia de la sectiunea pt adulti a bibilotecii.Timp de...nu stiu,cam 2 saptamani,am stat noaptea sa citesc,insa,spre regretul meu,intelgeam doar partial ideile prezentate,insa indeajuns cat sa concluzionez ca se merita efortul depus pentru a patrunde subiectele abordate.Dupa primele pagini mi se parea ca doamna Rice (desi nu stiam cum arata pe atunci) statea cu mine la birou si imi povestea,atat de aproape de sufletul meu consideram totul.Naratiunea captivanta,detaliile coplesitoare ale unor stari diferite din care unele le'am trait si eu intrucatva,totul m'a fermecat!
Tanti bibliotecara a zis ca urmatoarea din serie e "Vampirul Armand",iar eu,copchila neinformata,am luat faptele ca atare.Si dai,citeste cartea la lumina lampii (ziua dormeam sau eram afara) si...soc!Atunci eram mai sceptica la unele chestii si cu mintea ceva mai nepangarita,deci va puteti imagina,in caz ca citeste cineva,ce fata am facut la scena fierbinte dintre Marius si Amadeo.Cand imi amintesc,ma apuca rasul melancolic gandindu'ma la vremurile alea.Si uite-asa am facut eu cunostinta cu descrirea franca si necenzurata a Annei Rice.Niceeee!
A urmat "Vampirul Lestat",carte care m-a facut sa ma crucesc.O parte memorabila a fost cea in care protagonistul facea totul pentru a atrage atentia celorlalti vampiri,fapt copilaresc si de inteles in acelasi timp,deoarece simtea nevoia de evenimente,se saturase de amorteala in care zacuse cateva decenii.Personajul principal,cu firea sa cand cruda,cand deziluzionata ori teribil de energica are,prin acest comportament vesnic (aici chiar se potriveste cuvantul) schimbator,aceeasi fire cu a mea.Adolescenta,presupun?Cica toti trec prin asta.Ma scuzati,inapoi la Lestat.Cum scriam,m'a fascinat cu adevarat,m'a imbiat sa devorez fiecare pagina cu nesat in speranta dezlegarii cimiliturii sufletului sau,ceea ce nu s'a intamplat,insa a devenit astfel prima carte care m'a facut sa spun un "bestial!" cand am inchis'o cu regret la incheiere.Acestea s'au intamplat acum doua veri.
Vacanta trecuta ma urmarea sentimentul ca uit ceva.Am realizat ce,asa ca da'i si roaga'te iar de tata sa iti imprumute,de data asta restul cartilor.Despre "Regina damnatilor" ce as putea spune?Impresionanta geneza vampirilor,la fel si faptul ca ni se introduc vampiri mult mai batrani decat primele personaje cunoscute.Ar fi multe de comentat pe tema 'Akasha',insa s'ar putea sa bat lejer campii,deci o las balta si lac.Mi'a placut,de asemenea,promisiunea supravietuitorilor ca voi ramane uniti,se vor ajuta pentru a evita eventuale pericole.Mi se pare extraordinar ca niste fiinte solitare,retrase sa faca acest lucru.Insa,din cate am tras cu ochiul,acest fapt va ramane valabil foarte putin timp.
"Vampirul Vittorio" e diferit.Din primele alineate realizezi asta fiindca spune clar ca nu are legatura cu ceilalti.Minunate intrevederile lui cu ingerii si grea alegerea pe care a facut'o,cea de a ramane cu Ursula.Sfarsitul m'a facut sa zambesc,e special.
Cam astea au fost trairile mele de'a lungul lecturarii cartilor.Nu ma las,voi continua imediat ce scap de niste obligatii scolare 45. Si "Cronicile vrajitoarelor" imi cam fac din ochi...vor urma.
Cred ca am mai spus asta deja,dar temele abordate ce par a se potrivi doar lumii nemuritorilor se potrivesc celei de zi cu zi si sunt introduse intr'un mod care te atrage,te farmeca,iar la sfarsit te face sa spui "Da,mi se pare corect,gandeste la fel ca mine."In concluzie,eu spun ca aceasta autoare merita citita.Cat despre decizia ei de a scrie carti legate de religie,mi s'a parut surprinzatoare,dar e bine ca si'a regasit credinta sau ceea ce considea ea ca e si,cum nu critic nicio alegere,ma bucur ca e din nou cu pixul in mana,gata sa lanseze alte opere.

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]

#6
Anne Rice, the queen of the vampires. Eh, nu as supranumi-o chiar asa, ar fi o exagerare magnifica, si as much as I like to exaggerate, aici nu e nevoie.

Cartile ei m-au introdus intr-o noua dimensiune a vampirilor clasico-moderni, si pot spune asta din moment ce am citit cam tot ce e scris de ea- toata seria Cronicile Vampirilor, Noile Cronici ale Vampirilor; Cronicile Vrajitoarelor, Domnul Hristos.Plecarea in Egipt; Despre dragoste si rautate...si multe altele care nu imi amintesc sa le fi vazut in librariile \ bibliotecile de prin preajma.

Nici nu stiu de unde sa incep...dar cred ca inceputul e cel mai simplu de abordat. Am avut o perioada de "culegere de informatii" referitoare la vampiri si cum actioneaza in circumstante generale aka- incercam sa iau toate informatiile care aveau legatura din fictiune. Si asa am inceput cu Interviu cu un vampir, care mi-a placut mai mult decat ma asteptam. bineinteles ca my mental picture of Lestat and Louis era aceeasi cu ce vazusem in film - aka Brad Pitt si Tom Cruise.
Stiu, total lipsit de imaginatie, insa pe parcurs, as I proceeded cu Vampirul Lestat si Regina Damnatilor mi-am schimbat total imaginea. Stilul e clar si concis insa am impresia ca nu te lasa indeajuns de liber. Iti impune o oarecare limita a imaginatiei pe care, oricat de mult te-ai chinui nu o poti depasi. La fel si celelate carti ale seriei- te ajuta sa te retragi intr-o realitate ireala doar ca are Nazi rules care te tin captiv.

Despre Cronicile Vrajitoarelor la fel. Nu lipseste originalitatea, insa aici am simtit o oarecare libertate a stilului, o libertate pe care nu mi s-a permis la creatiile anterioare. Dar...spre deosebire de celelalte volume, unde totul era structurat intr-un mod cat se poate de catchy,aici mi s-a parut irecuperabil de lungita actiunea, cu elemente si descrieri care nu isi aveau rostul...
So, as a general opinion. Imi place Anne, combina intr-o oarecare masura clasicul cu modernul si ca urmare reuseste sa dea un aer de originalitate atat stilului de scris cat si a ideii generale a unui roman. Reuseste sa capteze si sa sustina suspansul, chiar daca, in unele cazuri o face intr-un mod total lipsit de sentiment.

As vrea sa pot face o comparatie intre ea si alti autori, insa nu are rost. Ar fi gresit sa o compar cu Meyer, who's vampires are sparkly...which we can all agree is wrong, sau cu Chelsea Quinn Yarbro, care de asemenea are un stil aparte si da dovada de originalitate la randu-i in lucrari de genul.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#7
Cu ce sa incep...
Inocenta mea ar fi fost neatinsa, daca bibliotecara nu i-ar fi dat pe maini aceste carti. 21
Anne Rice este o scriitoare excelenta, folosind in acelasi timp expresii vechi si figuri de stil surpinjatoare, combinate cu cele noi, intr-un mod armonios. Personajele ei sunt pasionale, fara scrupule, extrem de incapatanate si egoiste. Asi putea sa insirui toate defectele, dar mi-ar lua prea mult. Toate acestea ma fac sa ma simt apropriati de ei, fiindca si omul este asa in unele momente ale vietii. Am fost placut surprinsa, deoarece, pana atunci, vampirul fusese pentru mine o creatura perfecta, care doar putea iubi pasional.

Prima carte citita a fost "Vampirul Lestat", captivandu-ma pana la limita fizica (zile intregi de nesomn). Desi nu am prea inteles inceputul, am continuat sa citesc, facand legaturi, pana cand totul a devenit clar. Este o carte uimitoare, mai ales prin descrirea exacta a locurilor si frazelor epice, care iti raman in minte si dupa ce ai terminat de citit. Sincera sa fiu, m-am regasit putin in Lestat, deoarece, daca asi fi fost transformata in vampir, asi fi fost fara scrupule, ca si el 21 (banuiam ca ar fi fost ceva gay pe acolo, dar mi-am zis ca am inceput sa am halucinatii 21)

A doua carte a fost "Vampirul Armand" citita la scoala, in orele de atelier, sau cand ma trezeam ca lumea iar intarzie. Pot sa spun ca a fost cea mai mare greseala a vietii mele, deoarece am fost prinsa de colegi, care au avut o paleta larga de reactii din ce in ce mai amuzante. In fine, cartea a fost extrem de frumoasa, iar descrierile artistice si toate acele fraze pasionale, mi-au insenitat ziua. Aceasta a fost si prima mea lectura necenzurata, sfarsind prin a afurisi soarta.21 (si binecunoscutul meu urlet "Inocenta mea vizuala, mentala!")

Si ultima carte, "Vampirul Vittorio", m-a surprins extrem de mult prin unicitatea ei si prin propriile trairi si puterea de a comunica cu ingerii. Insa nu ma asteptam sa ajunga vampir in acest mod. Intre timp am mai aflat si vietile a doi pictori importanti din renastere, deci a meritat 100% sa o citesc.
Filmul l-am vazut abia acum doi ani si mi s-a parut dragut, dar nu avea hmmm senzatia aceea cand citesti cartile si mai ales, Antonio Banderas il interpreta pe Armand, care dupa cate imi amintesc, inainte de a se praji avea parul blond si carliontat. (acum nu mai pot urmari reclama de la Orbit, fiindca imi aminteste de carte 21)

O sa ma apuc si de celelalte carti, dar momentan nu am timp. T___T
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#8
Am citit Vampirul Armand,superba,mai ales scenele de dragoste gay8 enervanta obsesia autoarei pentru religia nervilor mei,ma saturasem sa citesc despre D-zeu,ingeri si alte baliverne de-ale ei ,sa nu uitam de Sybelle aia,pianista racilor de pe insula pierduta bla blableah....
In rest,totul ok:partea gay,evident8
Vampirul Lestat....22 cum a mai zis cineva,m-am crucit si cracit ca Leana lu' Partag,absolut hidoasa,la fel si Gabrielle aia,care ma umplut de toti dracii posibili si imposibili...Varza22
Binenteles cum sa lipseasca obsesia ei pentru religia....22
Mai mult mi-a facut draci >.<




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)