Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Animezup Japonia

#1
Dupa Extra Animezup, vom lansa in curand un site despre Japonia tot pe domeniul Animezup.
Am dori pe aceasta cale sa va intrebam ce parere aveti despre initiativa si ce sugestii aveti?
Ce anume ati vrea sau credeti ca ar trebui sa contina site-ul?

#2
Wot? This is awesome ^^ Can't wait to see it happen ^^

Poi... sa vedem... in I rand tre' sa aiba o secriune cu harti... si istorice, din mom ce exista anime-uri de inspiratie istorica... si ar fi dragut daca macar harta atcuala ar avea cautare...

Pe urma istorie... neaparat...
Mitologie...
despre Kanji/Romanji
despre societate
despre obiceiuri...
humm... despre anime-uri si manga acolo (DUH)
Ar fi dragut daca ar fi si o sectiune cu noutati... dar am avea nevoie de cineva care sa stie japoneza f bn si sa si vrea sa se implice... or maybe we have them already... I dunt knou 10 Noutatile sa nu fie de pe BBC, that's why 10
O sectiune despre limba (ah, st f curioasa ce-i cu dialectele, de ex...)
and so on and so on... hai ca trebuie ca va zbarnaie capul de la cate idei am... 10
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#3
Hmm... not bad, JavaLeen, not bad at all!
Ideile tale sunt bune si ai venit si cu cateva lucruri in plus fata de ce aveam deja in minte!
Multumesc pentru ajutor!
Altcineva? 65

#4
Well...am sa raspund sincer ca intotdeauna...niciodata nu mi-a placut faza ca "sunt fan anime => sunt fan al Japoniei"...una e una, alta e alta (sa nu zic o vorba romaneasca 10)...Da,ok, anime-urile se trag din Japonia, sunt constienta de asta, dar totusi...In fine, nu-mi permit sa critic persoanele ce au facut o pasiune pentru aceasta tara, gusturile nu se discuta, deci trec mai departe.
Pai ce idei sa-ti dau fratelo...JavaLeen a zis cateva din ele, majoritatea sunt idei interesante si totusi, mi se par clisee, peste tot sunt astfel de incercari...daca vrei succes, gandeste ceva inovator, ceva sa starneasca curiozitatea userilor, sa ceara mai mult...Oricum, de la tine ma astept la astfel de chestii, esti o persoana ce intr-adevar gandeste 21...Ma rog, ideile mele iti vor fi expuse privat, doar mi-am spus opinia despre intentia ta.

See ya!
[Imagine: sigarmp2dy5.png]
Zambetul celui ce sufera e mai dureros decat lacrima celui e plange.

[Imagine: chibi_116.gif]
Crystal, chibi-ul lui Crystal

#5
Lol 21 Dar de ce crezi ca facem un site despre Japonia din cauza ca suntem fani anime?
Pur si simplu, anime-urile si manga-urile se trag de acolo. Si pe langa asta, melodiile din anime sunt deseori cantate de formatii japoneze, limba din anime-uri este japoneza, cultura personajelor din anime este cultura japoneza si asa mai departe.
Japonia Animezup va fi un site cu informatii despre Japonia. Asa vei putea sa intelegi mai bine anime-urile si eventual sa iti imbogatesti cultura generala. Plus ca nu il fac numai pentru membrii Animezup, ci pentru oricine foloseste google si vrea sa cauta informatii despre Japonia 3

#6
E buna ideea de a face un site cu info despre Japonia! Dar asta implica niste cunostinte destul de avansate despre cultura japoneza ,despre mitologie ,limba . Eu personal nu cunosc pe nimeni care sa stie vreo boaba de japoneza . Eu stiu sa traduc cateva cuvinte ,cu conditia sa fie romanizate ,nu katakana . In schimb am luat de pe net cateva pagini cu silabe si cum se citesc ,dar tot sunt bata >.<

O sugestie: sa faceti (ca facem nu merge sa zic , din moment ce nu pot ajuta cu nimic) o galerie cu diferite sectiuni: scrierea japoneza , mitologie ,festivaluri ,etc . Si o singura sectiune care sa aiba legatura cu anime sau manga , dar sa fie totusi legata de Japonia .

#7
Pai, despre Anime si Manga voi spune foarte putin pentru ca mai lucrez deja si la doua site-uri doar cu informatii despre Anime si Manga.
Cel despre anime va avea informatii despre studiourile anime, regizori, surse de inspiratie, o istorie a anime-ului etc. La asta am inceput sa lucrez de ceva vreme. Iar cel despre manga merge pe acelasi model!

#8
Despre istoria animeurilor am ceva. Cred ca am luat chestia aia de la Nijikon ,dar acum sa o gasesc . E un fel de carticica , iar in ea am gasit literatura japoneza ,teatru parca (nu sunt sigura) , primele animeuri si info pe larg despre genurile anime si manga . Nu e prea detaliat si e destul de usor de inteles ce scrie in ea .

#9
Ah, asa am si eu din Colectia Cotidianul... despre Japonia: cultura, istorie, and such... But... something smells fishy to me like this, don't know why...
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#10
Hmm... e ok sa folosesti cateva surse de inspiratie dar nu e bine sa copiezi 10
E de preferat sa ai continut original 4
Si nu numai din motive de moralitate, ci si din motive de SEO (adica te taxeaza google 10 )



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sectiunea Japonia hikari marina 5 3.742 07-12-2007, 08:29 PM
Ultimul răspuns: Dei


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)