Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anime-uri asemanatoare

#1
Moshi Moshi! Scuze modzilor daca mai exista ceva asemanator, dar m-am gandit sa fie un post cu unu care intreaba:
- Mah, ce anime-uri mai stiti ca X sau ceva de genul???
Si altul sa raspunda:
-Poi e x2,y si z.

Asa... incep eu...
Ce anime-uri mai stiti ca Gravitation( the one and only) si Wolf's Rain???
"None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." -Goethe
!btw! mi`am facut blog! KlutZoph0biA
[Imagine: EiriYukibanner.jpg]
[Imagine: Vampire_Knight_by_AestheticEnzeru.jpg]

#2
Interesant subiect ... Nu am avzut inca Wolf's Rain , insa Gravitation il stiu ... Oricum , s-ar putea sa fie o oarecare asemanare intre cele doua ...
Daca stau bine si ma gandesc ... ce ziceti de Paradise Kiss si Nana ?Eu nu am avzut inca anime-ul Nana , insa am citit putin din manga.
Dupa parerea mea , cele doua au o grafica asemanatoare (daca nu chiar identica).
[center][Imagine: 2ibj691.jpg][/center]

#3
@Maria Kurenai: nu ai inteles deloc scopul threadului xD Nu trebuie sa spui doua animeuri care seaman intre ele , ci sa spui un anime care seamana cu animeul spus de cel dinaintea ta si sa ii raspunzi la intrebare 21

Cam asa trebuia [exemplul va fi considerat ca postul meu , ok? :] ]:

Wolf's rain nu am vazut inca :< Dar la Gravitation te pot ajuta. Gakuen Heaven seaman putin cu Gravitation in ceea ce priveste personajele. Google e prietenul tau , nu uita! :3

#4
stiu eu doua anime-uri aproape identice: Slayers si Lost Universe. Pe langa personaje care au o fire aproape identica, apar elemente comune: simboluri magice, Spada Luminii, Lordul Cosmarurilor, pasiunea pentru mancare....
am aflat ca au acelasi autor....sunt aproape identice, doar ca in Slayers actiunea e intr-o lume medievala si are un final fericit (lasand deoparte seria revolution care nu s-a terminat), iar Lost Universe are actiunea in viitor si un sfarsit tragic
ambele opening-uri sunt cantate de Megumi Hayashibara
[Imagine: nbmn-1.png]

#5
^_^ Dar nu ai spus anime-ul, pentru ati putea raspunde.
Atunci, il voi posta eu. Okay?
Ce anime asemanator cu Strawberry Panic cunoasteti?

#6
Sailor Moon e un anime unic desu dupa s-au facut o gramada de copii. De exemplu, ma gandesc la Mew Mew Tokyo sau la Mermaid Melody: Pichi Pichi Pitch. Nu stiu de ce, poate ca in Mew Mew ideia e cam acceasi, extraterestii, puteri supranaturale doar ca in loc de simbolul planetelor e cel al animalelor.

Ce ziceti de Naruto?
( sorry, nu ma pot abtine>.> dar tehnicile de lupta sunt identica ca in Cowboy Bebop )
" I see humans but no humanity "

#7
Cowboy Bebop?? nu prea cred 39 ca grafica Cowboy Bebop seamana mult cu Samurai Champloo si Afro Samurai
Naruto...il poti asemana cu Bleach...au fani comuni 21
Paradise Kiss si Nana seamana atat de mult si ca grafica si ca poveste pt k amandoua sunt scrise de Ai Yazawa Smile deci e oarecum normal
Strawberry Panic seamana putin cu Kannazuki no Miko

#8
(20-05-2009, 05:33 AM)Diana A scris: Strawberry Panic seamana putin cu Kannazuki no Miko

In afara de faptul ca st amandoua yuri nu exista nicio asemanare intre ele... maybe the past link, but that's really picking up on them...

D-grayman si FMA sunt in schimb foarte asemanatoare (diferenta consta in nr de episoade mai mult decat orice...)

Ce anime stiti ca Great Teacher Onizuka?
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#9
Ooooh, GTO?
Cand ma gandesc la Great Teacher Onizuka, primul anime care imi vine in minte e Gokusen. De ce?
Adopta acceasi tema, a profesorului incepator ce nimereste in clasa cea mai proasta. Evident, profesorul are anumite "antecedente": de delicvent, in cazul lui Eikichi si de mostenitoare a unui grup de yakuza, in cazul lui Kumiko. Acestia incearca sa-si ajute elevii reticenti cat mai mult, sa-i aduca pe calea cea buna. Chiar mi se pare ca au multe in comun.
Plus, ambele sunt niste comedii grozave. N-ai cum sa nu razi. Desi Gto e ceva mai bun decat Gokusen. Un pic... acolo ^_^


Hm... ce anime se aseamana cu... Rurouni Kenshin?
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#10
Hmm, ai cam uitat sa mentionezi anime-ul pe care vrei sa-l comparam...
Atunci cred ca nu-i o problema daca invii eu topicul, nu-i asa?
Deci, ce anime se aseamana cu Chibi Vampire? Aici ma refer si la poveste sau/si la grafica. Tin sa mentionez ca anime-ul nu urmareste actiunea din manga.

@NiyaTai am vazut Wolf's Rain si nu pot sa-l compar cu alt anime, povestea e pur si simplu plina de surprize si daca esti putin sadic nu are cum sa nu-ti placa 105 (nu ca as fi >.<... bine, poate putin dar doar pentru ca ma atrag povestile de acest gen, dar doar putin...)
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.204 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)