Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: crezi ca povestea asta e buna de ceva?
da
50.00%
1 50.00%
nu
0%
0 0%
o sa vedem
50.00%
1 50.00%
Total 2 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Angels: a doua generatie (OOC)

#1
Oookaaay... *strech*

Nu stiu cat de cunoscut e faptul, dar mi-a confirmat inclusiv duhovnicul meu (cu riscul de a ma intari in ideea ca o forma de reincarnare trebuie sa existe), deci trebuie sa fie adevarat: Oamenii au fost creeati pentru a inlocui ingerii cazuti. (mai scurt de atat nu pot zice) De aici facem legatura: de ce Lucifer si ai lui urasc oamenii si vor sa-i faca sa greseasca pentru a nu mai intra in rai (raiul fiind o metafora pentru restabilirea locului printre ingeri, presupun). De ce sunt oamenii pe Pamant si nu in Rai? Ask A&E 10

Povestea e simpla: Pamantul e in ultimii ani de glorie ai omenirii, Apocalipsa se apropie, si pe plan metafizic se pregateste o mare batalie intre ingerii luminii si ingerii cazuti. De aceea oamenii sunt priviti cu si mai multa incordare ca pana acum, Cerul parand a nu mai avea rabdare si intervenind cumva in a-i cali pe cei care se apropie cel mai mult de minimul de perfectiune necesar.

E vorba de oameni normali intr-o lume decadenta, oameni care duc vieti linistite sau au sufletul mai putin atins de anumite pacate grave... dar au cate unul sau doua pacate grave de care fie nu sunt constienti, fie le ignora, fie au renunta la a mai lupta cu ele. Cerul ii vrea, dar cu aceste pacate nu pot fi acceptati... asa ca se incearca pedepsirea in scop de indreptare, sau asocierea cu altii asemenea conform zicalei umane: o mana o spala pe alta.

De indata ce pragul neputiintei lor de a renunta la acel pacat este trecut, acestor oameni nu li se mai da ocazia sa revina la el datorita unei boli care face ravagii, numita Sindromul de Ilie. Voi descrie evenimentul daca va fi cazul. Oricum, nu este o boala de fapt, e o simpla separare trup-suflet... dar spune-le asta doctorilor...
--------------------------------------------------

In concluzieeee... personajele sunt caracterizate de cate un pacat major, max 2 (dar daca sunt doua unul trebuie sa fie mai mic). Pentru cine nu-si mai aminteste, sau n-a vazut FMA ele sunt: Lacomia, Mania, Iubirea de arginti, Dorinta (aka 'lust', nu orice fel de dorinta), Invidia, Mandria, Lenea.

Ar fi de preferat sa nu se axeze toata lumea pe acelasi pacat, asa ca o sa facem astfel: facem o lista cu pacatele, si la fiecare pacat un corespondent... dupa ce fiecare pacat are cate un 'pacatos', daca mai e cazul, o luam de la capat... Daca deranjeaza pe cineva ca le pun in engleza sa-mi spuna.

Wrath: George Samael (e pers meu, ii fac pagina de descriere soon... dar nu ma asteptati pe mn)
Lust
Envy
Pride
Sloth
Greed
Gluttony

Povestea in sine nu are nicio leg cu FMA... poate doar chestiuta cu pacatele de moarte, dar restul de pacate, care pot fi repetate, pot fi prezente... ask 4 hints if u need them 3
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)