Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Angel Sanctuary

#1
[Imagine: angelsanctuaryur8.jpg]
e actualul manga favorit al meu
l-am primit de la un prieten si l-am citit din curiozitate
si mi-a placut chiar foarte mult
ingerii si demonii si oamenii pusi intr-o alta lumina
o lume in care ingerii nu sunt intocmai cei buni si eroi, ei traind intr-o lume ierarhizata imbacsita cu coruptie in care pana si iubirea e un taboo interzis prin lege
demonii nu sunt is nici nu vor fi vreodata buni dar nu sunt cu nimic mai corupti ca si ingerii
o poveste in care un inger, si anume ingerul organic Alexiel se razvrateste impotriva imparatiei raiului si se alatura demonilor dupa care e capturata si sigilata intr-un cristal, dupa care este blestemata sa sufere numeroase de cicluri de reincarnare umana in care in fiecare viata sa aibe parte de o moarte subita. In ultima ei reincarnare ea e un baiat pe nume Setsuna Mudou care cade in pacatul (sa-zisul) iubirii de seaman, si anume iubindu-si sora mai mica...
Lucrurile se complica cand trupul lui Alexiel este furat de demoni si mai apoi, demult sigilatul, Rociel - fratele geaman al lui Alexiel, ingerul inorganic considerat si cel mai frumos inger- este trezit si doreste sa o trezeasca si pe sora lui spre a se razbuna
cu toate astea intamplandu-se ...spiritul lui Setsuna este si el afectat, energia lui angelica fiind mult dorita atat de demoni (printesa Kurai si verisorul ei Arakune) cat si de Rociel
totul devine tensionat cand Sestuna si sora lui -Sarah- fug impreuna spre a scapa de mustrarea celorlalti.
traind mica lor idila cu sentimentul de vinovatie ei se intorc inapoi in oras unde sarah e in final ucisa
in urma acestui lucru furia lui Setsuna se dezlantuie apocaliptic
nimic nu a putut opri forta lui, astfel... marele Inger Adam Kadamon "Serafita" a intervenit spre opri timpul pe pamant...
nici raiul si nici iadul nu au fost constienti de scurta lui prezenta ce a fost vitala

ma rog, atata din poveste a fost pusa in 3 OVA anime
in manga povestea continua cu mersul dupa sufletul lui Sarah si actiunile raiului si iadului in legatura cu starea de pe Terra si toate astea

inca mai am de citit putin pana sa il termin
dar pot spune ca imi palce foaaaaarte mult38

personajul meu preferat este Kira Sakuya .... care mai apoi va fi Lucifel (da...cu "el"....suna mai frumos asa ca iti da impresia ca e inger, si cine nu zice ca demonii nu au fost candva ingeri la randul lor)
[Imagine: sd5setsunasekaisig1-icy2.gif]
"uhm... thanks for the help"
"don't mention it... to nobody!"
[Imagine: chibi_81.gif]
aia mica

#2
Hehe - asta e un manga pe care sa il discuti ore intregi intr-un local - cam greu de scris atat 10
Trecand peste ideea centrala si cliseul legat de ingeri, in substrat povestea este mai mult decat complexa si chiar merita citita pana la capat. Ca si alte manga-uri ale lui Kaori Yuki, abunda de rasturnari bruste de situatie, de momente atat amuzante, cat si tragice, etc.
Personajul meu preferat este unul care nu prea apare - Alexiel. Ar mai fi si Kira, insa nu prea mi-a placut ultima parte. De mult am planuit sa recitesc acest manga.

#3
Il prefer pe Kira, mi se pare foarte interesant construit, imi atrage atentia lui Rosiel. Manga e foarte complexa fata de anime care are doar 3 episoade, ideea e foarte interesanta, putin neconventionala, dar prin asta atrage.
Mi se pare foarte interesanta iubirea dintre cei doi, Setsuna-Sara, exprima dualitatea sentimentelor umane, nimic nu e alb sau negru, pur sau rau, corect sau nedrept, acestea sunt clisee folosite de oameni pt a-si justifica slabiciunile, neputinta.
It's a game...

#4
Am avut destula rabdare incat sa stau sa-l citesc si ma felicit singura pentru asta.

Fiind o creatie marca Kaori Yuki, mi-am zis ca e un must-read. Intr-adevar, e un manga complex si poate fi privit din mai multe puncte de vedere.
Tema ingerilor poate fi considerata putin rasuflata, dar abordarea este diferita. Ideea cum ca nu totul e in alb si negru, ci mai exista si nuante de gri, este foarte bine conturata. Ingerii sunt niste creaturi perfide, ce abunda de sentimente umane duse la extrem, prin natura lor cereasca. Totul are o alta amploare. Demonii, sunt demoni, dar parca mai apropiati de natura umana decat ingerii.
Fiintele scelerate apar la tot pasul, fiecare cu motive inradacinate adanc.
[forgot the idea. what was I going to write? nevermind.]

Ah, ca personaje preferate... ar fi Rosiel. Imi place pur si simplu mintea lui de psihopat infantil si dement. Absolut adorabil. Un inger narcisist, nascut urat, ce, in loc sa imbatraneasca, intinereste. Alexiel e, intr-un fel, o Joanna D'Arc. Perfecta, ca o fiinta mesiatica, dar patrunsa de pacat.

Personajul meu preferat ar fi Lucifer, asta incluzand toate aspectele sale. Ca Kira, e un demon rebel. Ca Lucifer, un stapan rebel, dar, totodata, loial cauzei sale. Lucifiel a fost nevoit sa intrupeze raul, pentru a echilibra balanta. Il prefer cum e la finalul mangaului, dar as exagera deja cu spoilerele daca as zice ce face acolo. Dar e absolut grozav.

Personajele pe care le urasc sunt Setsuna si Sara. Atat de... indragostiti, pirduti, eroici, stoici, perfecti in imperfectiune... atat de cliseici ca ma doare capul. Nothing more to say here.

Din punct de vedere al povestii, mi se pare frumoasa, in special viziunea asupra unui Dumnezeu ce si-a parasit creatia (Nietszche... sounds familiar?) si cea a spiritului calauzator, matern/patern, ce...(no, no more spoilers). Dar trebuie evidentiat faptul ca se refera la Dumnezeu prin YHWH, tetragramatonul, denumirea originara a zeului religiei monoteiste.

Grafica e, ca de obicei, superba. Ador cum deseneaza Kaori Yuki. Personajele sale mi se par fragile, exotice.

Per total, e o manga compleza, ce abordeaza mai multe concepte interesante.
[Imagine: gameswlpp_79.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)