Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Angel Beats

#1
Um, eu nu am vazut nici un topic cu acest anime. Daca exista, imi cer scuze si rod un moderator sa-l stearga pe acesta ^^

[Imagine: ab3.jpg]

Prima data cand am auzit de Angel Beats a fost cand m-am uitat la Animax Musix 2010 *nu stiu sigur daca spring sau fall* si am ascultat openingul, care este pur si simplu superb si te introduce in starea necesara pentru a te uita la asa ceva.
Povestea pe scurt ar fi cam asa: Otonashi se trezeste doar ca sa afle de la Yuri, o fata care la inceput i s-a parut ca debiteaza numai prostii, ca este mort. Yuri ii spune ca ea conduce Shinda Sekai Sensen, Afterlife Battlefront (SSS pe scurt) un grup care se revolta impotriva lui Dumnezeu si lupta impotriva lui Tenshi (traducere: inger), o fata foarte draguta. Neputand crede ca Tenshi este rea, Otonashi incearca sa discute cu ea, dar nu merge asa cum isi doreste, si este injunghiat in inima.
Se trezeste in infirmeria scolii, afland ca in aceasta lume poate muri de cate ori doreşte, caci va reveni din nou la "viata". Otonashi decide sa intre in SSS si sa se lupte cu Tenshi, dar se simte atras de ea. Insa este o singura problema, Otonashi nu-si poate aduce aminte decat numele sau. Asa ca in incercarea sa de a-si afla trecutul, descopera adevarul din spatele vietii de dupa moarte.
Pai, ce pot să spun despre acest anime? A reusit sa ma faca sa rad de mor, ca pe urma sa plang ca un bebelus. Da, eu plang destul de repede, insa imi trece repede. Dar de data asta am avut un ghem in stomac, chiar si dupa ce am trecut de mult de faza emotionanta.
Povestea... Initial, am crezut ca este o alta poveste school life, cu ceva elemente fantasy, la faza cu Tenshi. Insa, imediat ce te uiti la cateva episoade, incepi sa te atasezi de personaje, sa adori felul lor de a fi si sa ramai masca la fiecare poveste. Pentru ca in aceasta lume ajung doar cei care au avut o viata tragica si trista.
Grafica este foarte draguta, bineinteles ca nu se compara cu anime-urile noi si recente, insa personajele sunt foarte frumos "desenate".
Personajele... Sunt cele care m-au facut să adaug Angel Beats printre favorite si sa-i dau 10 pe myanimelist. Sunt multe, si destul de putine sunt dezvoltate la maximum, multe inca stand in umbra si inconjurate de mister. Insa orice persoana care face parte din SSS a avut parte de o soarta cruda si din aceasta cauza se revolta impotriva lui Dumnezeu si drumului pe care l-au parcurs cat au trait. Imi place faptul ca ei sunt prieteni si respecta deciziile fiecaruia si ca ar face orice unul pentru celalalt. Angel Beats m-a facut sa realizez cat de mult mi-as dori sa am si eu parte de astfel de camarazi, deoarece ar face orice unul pentru celalalt, iar impreuna formeaza o trupa perfecta. Parca se completeaza perfect, mai ales ca unele faze sunt muuult prea amuzante.Oricum, avem o sefa foarte tare care incearca sa-i conduca cat mai bine pe acesti rebeli, un "inger" neinteles, o gramada de idioti si o trupa de fete, care au cele mai grozave melodii, Girls Dead Monster (GirlDeMo mai pe scurt).
Sa luam personajele cele mai importante pe rând....
Otonashi este genul acela de personaj care incearca sa multumeasca pe toata lumea si sa se inteleaga bine cu toti. Desi ii lipsesc amintirile, nu are nici o problema in a vorbi sincer cu lumea si mai ales incearca sa-i ajute. Este cel care incearca sa se apropie de Tenshi si le-o prezinta si celorlalti ca pe un prieten, nu ca pe un dusman, deoarece ea nu are nici o legatura cu Dumnezeu. Ea este defapt om.
Tenshi, sau Kanade, pe numele ei, este tinta celor de la SSS. Timp de jumatate din anime, lupta unii cu altii, pana ce apare un nou personaj in peisaj, ce se dovedeste a fi nu atat de rau. In general neintelegerile provin din cauza ca i-a traumatizat viata pe care au trait-o. Ma rog, ea este de fapt o fata grijulie, care incearca sa-si faca prieteni, dar toti dispar deoarece devin prea fericiti. Si atunci cand o persoana e impacata cu viata ei, dispare. Tocmai de aceea Yuri si restul nu au vrut sa petreaca timp alaturi de ea, deoarece se temeau ca vor disparea, lucru care nu le era permis atata timp cat luptau impotriva sortii nedrepte.
Yuri... Este cea care a avut un trecut destul de trist, cei trei frati ai mei murind la fiecare zece minute, ucisi de niste hoti. Ea fiind sora mai mare, se invinuieste ca nu i-a putut proteja, asa ca nu-si doreste sa se intample din nou acelasi lucru si cu cei din SSS. Este destul de atasata de toti din grup, desi este dura ca sefa. Intre timp, ajunge sa realizeze ca lupta cu Tenshi a fost o pierdere de timp.
Hinata este cel care a infintat SSS, alaturi de Yurippe (porecla pe care i-a dat-o, deoarece ii aminteste de mama lui). Este placut de cei din grup datorita blandetii lui. Este cel care aduce amuzamentul in majoritatea timpului, dar poate fi si pervers uneori. Se ataseaza repede de Otonashi si intodeauna incearca sa-si salveze prietenii si atunci cand vrea, poate sa fie foarte bun în ceea ce face.
Iwasawa este solista trupei GirlDeMo si de-asemenea o fata destul de serioasa. Trupa este foarte populara printre ceilalti elevi, asa ca este folosita pentru a atrage atentia, in timpul operatiunii. Iwasawa ii dezvaluie lui Otonashi viata ei si cum visul ei a fost spulberat din cauza parintilor ei. Mereu si-a dorit sa cante la chitara acustica, si atunci cand acest vis i se implineste, dispare.
Yui este una dintre cele mai tinere din grup, numindu-i pe Hinata si Otonashi "sempai". Ea reuseste sa-i convinga pe cei din SSS sa o lase sa cante in locul lui Iwasawa, asa ca devine solista trupei GirlDeMo. Este o fata plina de viata, mereu zambind si incercand sa ridice moralul celorlalti, desi de multe ori ii numeste idioti. In general, are conflicte cu Hinata, insa cand unul dintre ei este la necaz, se ajuta. Ea este personajul principal in episodul 10.

Sfarsitul a fost pur si simplu sublim, desi mi-ar fi placut altul. Nici macar epilogul alternativ nu m-a multumit -.- Totusi, m-am bucurat sa vad ca au sansa sa se intalneasca intr-o alta lume... Asta inseamna ca exista o sansa si ca Hinata si Yui sa fie un cuplu real.
Angel Beats a fost un anime care s-a jucat cu starile mele emotionale si mi-a dat peste cap toata stapanirea de sine si gandire. Dupa ce l-am vazut, m-am simtit extrem de goala pe dinauntru... Dar a fost atat de frumos, de perfect! Nu as fi gasit un mod mai frumos de a evolua acestui anime. M-a lasat cu inima stransa...
She's wiskey in a teacup.



#2
Frate, nici un com?! Pe bune?! o_o' La inceput credeam ca mai e un astfel de topic la alta categorie, dar am cautat la toate 8inafara de yaoi/yuri, ce ar cauta el acolo?!* si nu am gasit. Si sunt complet dezamagita, pentru ca ma gandesc ca nimeni nu a vazut Angel Beats, ceea ce e destul de imposibil. Este un anime superb, care chiar merita vazut, pentru idee, grafica si final *chiar daca finalul a fost trist si m-a facut sa bocesc, tot a fost dragut*. Si cu siguranta sunt multi de pe zup care l-au vazut! Poate doar nu au observat topicul, nu stiu...
Dupa cum se vede, sunt foarte indignata!
~Cine a vazut Clannad trebuie neaparat sa-l vada si pe asta. Si invers.
[Imagine: oh0j9c.gif]

#3
Este singurul anime care ma facut sa plang ca o fetita.Crazy-monkey-emoticon-090Crazy-monkey-emoticon-090Crazy-monkey-emoticon-090Crazy-monkey-emoticon-090




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)