Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ana's story

#1
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

In aceasta poveste , personajul principal este o fata pe nume Ana-maria!Ea are 16 ani.S-a mutat de curand in California , mai exact , in San Francisco.
Aici are trei prietene, venite si ele din alte parti ale lumii.Acestea sunt : Sakura Haruno , Ino Yamanaka si Ten-Ten.
Era o zi de vara , iar cele 4 fete se gandeau ce sa faca in aceasta vacanta.
-Ce am putea face noi in vacanta?
-Nu stiu ,Ana!As zice sa mergem la plaja!
-Buna idee , Ino!
-Si eu as zice sa facem o petrecere acolo.Nu credeti ca ar fi o idee buna?
-Esti geniala!Dar cine se ocupa cu cheltuielie?
-Am eu grija!zise Ino.Am peste 10.000 de $ in cont!Si cine trimite SMS-uri celorlalti?
-Am eu peste 1000 de mesaje in retea , asa ca pot trimite multe.
-Si o vom face sambata!
-De ce tocmai sambata?
-Pentru ca vor fi concerte!
-Ne vom incadra perfect!
Si pana sambata , ele fac cumparaturi si organizeaza pentru sambata petrecerea.Dar nu au facut inca lista.
-Ce proasta sunt!Am uitat sa fac lista de invitati!
-Mai spui , Sakura!
-Pai pe cine invitam ,Ino?
-Colegii nostri , prietenii .....
-Aha!Desigur.
-Si sa nu uiti sa-i trimiti mesaj si lui Kakashi!
-Ok!
Ziua de sambata a sosit.Ele vor incepe petrecerea tocmai seara, la ora 21:00.
La ora respectiva toti invitatii au sosit , cu exceptia Sakurei si a lui Kakashi.
Timp de 30 de minute , toti dansau , vorbeau , se distrau , nu aveau nici o problema , pana cand Ana-maria si-a dat seama ca lipsesc.
-Ino, dar unde e Sakura?Iar Kakashi nu a primit invitatie?
-Kakashi a primit invitatie, dar de vazut , nu am vazut pe niciunul din ei.
-Poti veni cu mine sa ii cautam?
-Zii lui Ten-Ten , ca eu trebuie sa ma ocup de petrecere!
-Offf!Ten-Teeeen, tipa Ana.
-Da!
-Stii ceva de Kakashi si Sakura?
-Sakura mi-a zis ca se duce in parcul central ca are ceva important de facut.
-Hai sa mergem si noi sa vedem ce are asa de ”important” de facut.
-Hai cu masina mea!
-Dar stii sa conduci?
-Pai daca am venit cu masina pana aici , inseamna ca pot!
-Atunci ,haide!
S-au urcat in masina si sau indreptat spre parcul central.Cand au ajuns acolo , mai intai , Ten-Ten si-a parcat masina , dupa care s-au dus in parc.Acolo i-au vazut pe Kakashi si Sakura sarutandu-se.
-Idioato , te-ai sarutat cu iubitul meu!
-Cred ca e o neintelegere.......
-Tu taci , mincinosule!Nici tu nu esti mai departe decat ea.
-Ana , iti pot explica.......
-Lasa explicatiile , ca mi-am dat seama cine esti cu adevarat.Esti o tradatoare.
Dupa ce au terminat cu cearta , fiecare au plecat.Ana si Ten-Ten sau dus la petrecere , iar cand au ajuns , aceasta sa terminat.
-Ino , dar s-a si terminat petrecerea?
-Da.A fost foarte tare petrecerea!Dar ce ai ,Ana , de plangi?
-Sakura , tradatoarea aia , s-a sarutat cu Kakashi in parc , in loc sa vina sa stea cu noi.Si plang din cauza ca cei doi mi-au tradat increderea.
-Lasa-i in pace de prosti , ca si asa nu sunt normali.
Si asa s-au impacat cele trei , iar Sakura s-a ales cu Kakashi , dar nu le mai are ca prietene pe celelalte trei fete.

SFARSIT!!!!
(Nu cred ca e mare lucru , dar sper sa imi spuneti daca trebuie imbunatatit ceva!)


Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe
urma acestor personaje/intamplari.

#2
Yo yo. Titlul mi-a atras atentia si m-am gandit sa iti citesc ficul, ca e urat, sa citesti si sa nu lasi coment. Ti-am luat tot capitolul la corectat. Mai intai de toate pune disclamer, ca astfel ti se inchide ficul.

Nu detin nici un personaj din manga/anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma lui

Acesta este cel mai simplu si usor disclamer de scris ^.^ acum sa revenim la oile noastre. Iti spun de acum ca eu am obisnuinta sa dau comentari ironice si amuzate, sa rada lumea de ele, nu sa isi planga de mila. Daca te simti jicnita, te plangi unui moderator, dar eu nu vreau sa jicnesc pe nimeni.


(03-11-2010, 05:04 PM)Ke$ha A scris: In aceasta poveste , personajul principal este o fata pe nume Ana-Maria.Ea are 16 ani.spaceS-a mutat de curand in California , mai exact ,fara virgula aici in San Francisco.
Puteai sa scri in continuare Aici are trei prietene, venite si ele din alte parti ale lumii.spaceAcestea sunt : Sakura Haruno , Ino Yamanaka si Ten-Ten Fara liniuta. Se scrie TenTen.
Ti-am subliniat fiindca nu ai nici o descriere. Sunt doar cateva propoziti, dar nici o descriere morala sau fizica. Pauza la acest capitol =_=
Era o zi de vara , iar cele 4patru fete se gandeau ce sa faca in aceasta vacanta.
-Ce am putea face noi in vacanta?
-Nu stiu ,Ana!As zice sa mergem la plaja!
-Buna idee , Ino!
-Si eu as zice sa facem o petrecere acolo.Nu credeti ca ar fi o idee buna?
-Esti geniala!Dar cine se ocupa cu cheltuielie?
ti-am subliniat, ca habar n-am - cum habar n-am Si conditional-ul la franca T.T - cine cu cine vorbeste. Scrie ca a spus x sau y aia, ca asa noi nu suntem Houdini sa stim ca vorbeste Ino sau Ana sau Sakura sau TenTen si apropo, lasa spatiu intre liniuta de dialog si cuvant sau intre semne de punctuatie
-Am eu grija!Zise Ino.Am peste 10.000 de $ - zece mii de dolari = ar trebui scrisi si nu in cifre in cont!Si cine trimite SMS-uri celorlalti?
-Am eu peste 1000o mie de mesaje in retea , asa ca pot trimite multe.
-Si o vom face sambata!
-De ce tocmai sambata?
-Pentru ca vor fi concerte!
-Ne vom incadra perfect!
Si pana sambata , ele fac cumparaturi si organizeaza pentru sambata petrecerea.Dar nu au facut inca lista.
-Ce proasta sunt!Am uitat sa fac lista de invitati!
-Mai spui , Sakura!
-Pai pe cine invitam ,Ino?
-Colegii nostri , prietenii .....
-Aha!Desigur.
-Si sa nu uiti sa-i trimiti mesaj si lui Kakashi!
-Ok!
Ziua de sambata a sosit.Ele vor incepe petrecerea tocmai seara, la ora 21:00.
La ora respectiva toti invitatii au sosit , cu exceptia Sakurei si a lui Kakashi.
Timp de 30 treizeci de minute , toti dansau , vorbeau , se distrau , nu aveau nici o problema , pana cand Ana-maria si-a dat seama ca lipsesc.
-Ino, dar unde e Sakura?Iar Kakashi nu a primit invitatie?
-Kakashi a primit invitatie, dar de vazut , nu am vazut pe niciunulnici unul din ei.
-Poti veni cu mine sa ii cautam?
-Zii lui Ten-TenTenTen , ca eu trebuie sa ma ocup de petrecere!
-Offf!Ten-Teeeen, tipa Ana.
-Da!
-Stii ceva de Kakashi si Sakura?
-Sakura mi-a zis ca se duce in parcul central ca are ceva important de facut.
-Hai sa mergem si noi sa vedem ce are asa de ”important” de facut.
-Hai cu masina mea!
-Dar stii sa conduci?
-Pai daca am venit cu masina pana aici , inseamna ca pot!
-Atunci ,haide!
S-au urcat in masina si sau indreptat spre parcul central.Cand au ajuns acolo , mai intai , Ten-Ten si-a parcat masina , dupa care s-au dus in parc.Acolo i-au vazut pe Kakashi si Sakura sarutandu-se.
-Idioato , te-ai sarutat cu iubitul meu!
-Cred ca e o neintelegere.......
-Tu taci , mincinosule!Nici tu nu esti mai departe decat ea.
-Ana , iti pot explica.......
-Lasa explicatiile , ca mi-am dat seama cine esti cu adevarat.Esti o tradatoare.
Dupa ce au terminat cu cearta , fiecare au plecat.Ana si Ten-Ten sau dus la petrecere , iar cand au ajuns , aceasta sa terminat.
-Ino , dar s-a si terminat petrecerea?
-Da.A fost foarte tare petrecerea!Dar ce ai ,Ana , de plangi?
-Sakura , tradatoarea aia , s-a sarutat cu Kakashi in parc , in loc sa vina sa stea cu noi.Si plang din cauza ca cei doi mi-au tradat increderea.
-Lasa-i in pace de prosti , ca si asa nu sunt normali.
Si asa s-au impacat cele trei , iar Sakura s-a ales cu Kakashi , dar nu le mai are ca prietene pe celelalte trei fete.

SFARSIT!!!!
(Nu cred ca e mare lucru , dar sper sa imi spuneti daca trebuie imbunatatit ceva!)

Sunt multe lucuri de imbunatatit la tine.
1. Incepem cu descrierea. Aceasta lipseste cu desavarsire. Nu tu sentimente descrise, nu tu peisaj, nu tu trasaturi si restul. Incearca sa descri mai mult - aici intra sentimente, trairi, peisajele inconjuratoare, fizonomia personajelor. Nici naratiunea nu-i cine stie ce, dar pentru inceput, eu consider ca este buna, decat nimic.
2. Dialogul este sec - saracul de el, l-ai pus sa slabeasca - si incurcat, incat nu stiu cine cu cine vorbeste. Ar trebui sa mai reduci din el la indirect si incearca-l sa il faci mai lung, ca asa scurt, devine foarte usor sec. Chiar si eu, cand folosesc replici in doi peri - asa le-a numit proful meu de romana replicile scurte :-" - am grija cu ele, nu ca as vrea sa ma laud, ca nici eu nu sunt perfecta ^.^
3. Actiunea este grabita destul de rau, incat vei termina foarte repede ficul, al carui idee este destul de originala dupa parerea mea.
4. Vezi ca nu ai disclemar si asta e rau.
5. Cifrele se scriu in litere, exceptand orele fixe - aici se face aproape tot timpul o exceptie, asa stiu eu :-?. Fiindca nu vezi in cartea de romana sau intr-o carte de povesti, scrise in cifrele numeralele, ci in litere. In cifre apar in maria sa matematica T.T
6. Felicitari ca nu ai greseli de gramatica sau nu am observat eu.
Sper sa imi urmezi sfatul si succes ^.^
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#3
Actiune :
- Grabita .
- Alearga dupa tren .
Trebuie sa o lasi sa decurga lin ca pana unui vultur ce se inalta spre cer .

Dialog :
- In exces .
- Sec .
- Nu se intelege cine cu cine vorbeste .

Descrieere :
- La plimbare .

Etc .
Sunt multe lucruri de imbunatatit. Ai greseli de tastatura / exprimare.
Sfarsitul nici de cum nu a fost unul ne mai intalnit , chiar nu m - a surprins cu nimic . Mi se pare ca nu stii cum se scrie numele lor .
Disclaimerul nu este acolo , o sa ti se inchida fic - ul daca nu pui unul.

Lasa spatiul dupa punt sau virgula / semne de punctuatie .
Am vazut ca in text tu scrii in cifre nu il litere numerele .

Cel mai bine e sa scrii pe un caiet si chiar sa pui suflet in ceea ce scrii . Nimeni nu te obliga dat atata timp cat postezi dai de inteles ca vrei sa te performezi / evoluezi in ceea ce scrii .
Iti doresc bafta si sa lasi firul actiuni sa se desfasoare in asa fel incat sa ne punem noi in pielea persoanjului , sa traim povestea pe care o scrii .
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#4
Ma gandeam eu sa si descriu personajele , dar ziceam ca nu prea are nici o legatura cu povestea.Ei , de alta data am sa stiu ce trebuie imbunatatit la compunere (daca cumva nu uit) si eu pun numere in loc sa scriu cu cifre e ca mi-a intrat in reflex.Ca sa prescurtez unele cuvinte sa nu mai scriu mult , scriu cu numere (m-am obisnuit sa scriu in clasa asa) :)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)