Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Amenintarea

#1
Buna! M-am decis sa fac si eu un fic si sa-l postez aici. Tin sa mentionez ca acesta este primul meu fic si nu stiu cat de bine mi-a iesit. Accept orice fel de critica. Vreau sa ma perfectionez.
Acestea fiind spuse: Lectura placuta!

Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul/manga-ul Naruto, acestea fiind create de Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

Capitolul 1

Razele jucause ale soarelui intra pe fereastra unei case deranjand fata ce doarmea ca un inger. Aceasta avea parul de un roz intens, lung ce era imprastiat pe toata perna. Fata ii era alba ca zapada si avea niste buze rosii ca trandafirii. Aceasta deschide lenesa ochii atunci cand alarma incepe sa sune strident perturband linistea din camera. Tanara casca larg si se ridica din pat. Priveste ceasul ce indica ora cinci dimineata. Ofteaza lung si intra in baie. Peste o ora trebuia sa se intalneaca cu echipa ei la marginea padurii. Dupa ce isi termina toaleta intra in camera si se imbraca cu hainele sale obisnuite. Un kimono roz pana la genunchi ce era spintecat in ambele parti ale picioarelor, o pereche de colanti pana la genunchi, negrii si sandalele ninja albastre. isi puse bandana ninja si isi mai lua si cateva arme ninja pentru orice eventualitate. Peste jumatate de ora era gata, iesi din casa si se indreapta cu pasi marunti spre marginea Konohai. Fata privea fascinata fluturii ce zburau pe langa ea, pasarile ce incantau oamenii cu cantecele lor si cerul de un albastru intens, specific unei luni de vara. Toate acestea, te faceau sa iti petreci toata viata privindu-le si admirandu-le.
Locuitorii satului misunau grabiti pe strazi, fiecare fiind ocupati cu anumite treburi.
Sakura e trezita din visare de catre un baiat blond cu ochii albastrii asemeni cerului ce copila il admirase pana acum cateva secunde.
Naruto, colegul de echipa al rozaliei se certa cu un baiat brunet cu ochii negri abisali. El era Sasuke, baiatul de care tanara era indragostita pana peste cap, dar din pacate, el o vedea doar ca pe o colega, nimic mai mult. Chiar daca la inceput o duruse, pana la urma se obisnuise cu ideea. Chiar si asa, nu incetase sa-l iubeasca niciodata, ba mai mult, pe zi ce trecea, se indragostea si mai mult de el.
-Buna baieti! Ce s-a intamplat? intreba aceasta cu o voce vesela in timp ce se apropia de ei.
-Sakura, salut! Icebergul asta imi spune ca e mai bun ca mine, dar NU e adevarat! spune blondul suparat, dupa care se intoarce spre Sasuke si il priveste sfidator.
Daca privirile ar ucide, cei doi ar fi fost deja morti.
-Fraiere! spune brunetul dupa care isi baga mainile in buzunare, se sprijina de copacul din spatele sau si inchide ochii.
Tanara ofteaza scurt si se aseza pe iarba. Era obisnuita cu disputele zilnice dintre cei doi. Chiar daca era absorbita de infinitul albastru ce i se infatisa in fata ochilor, nu putea sa nu il mai priveasca din cand in cand pe Sasuke. Era indragostita de el inca de la gradinita. Fusese dragoste la prima vedere. Atunci, erau prieteni de nedespartit, iar baiatul era deferit. Mult mai bland, vesel, ce o iubea pe fata ca pe o sora, dar odata cu trecerea anilor si cu moartea parintilor brunetului, acesta a devenit rece indepartand-o pe Sakura de langa el.
Pierduta in propriile ganduri, nu a observat cand Naruto s-a asezat langa ea.
-Sakura esti cumva ocupata martea viitoare? o intreaba acesta zambitor.Sakura da negativ din cap asa ca blondul continua. Pai atunci vrea sa te invit la ziua mea. Implinesc cincisprezece ani
-Sigur! O sa vin, dar pe sasuke nu il inviti? intreaba aceasta privindu-l suspicios.
-Pe el, nu, nici nu ma gandesc, spuse, dar cand vazu privirea fetei se razgandi. Se ridica de pe iarba apropiindu-se de brunet.
-Mmm. . . Sasuke ai vrea sa vii la ziua mea? intreaba dupa care isi incrutiseaza discret degetele " Sa spuna nu, sa spuna nu!" se ruga acesta in gand, dar gandurile i-au fost spulberate de colegul sau care ii spune ca va fi acolo.
N-au mai continuat deoarece senseiul aparuse si el.
-Imi pare rau ca am intarziat, dar a trebuit sa il ajut pe Jiraya la anumite treburi ca sa imi dea urmatorul volum din "Vino,vino paradis!". spune acesta visator dupa care le adreseaza un zambet sincer si se scarpina dupa cap.
Cei trei schiteaza un zambet amuzat si se apropie de sensei.
Naruto l-a intrebat si pe el daca vrea sa vina la ziua lui, iar acesta a zambit intrebandu-l cati ani implineste.
-Cincisprezece. spun cei trei in cor.
Auzind asta, argintiul tresare si il priveste ingrijorat.
-Copii, eu trebuie sa plec. Sunteti liberi pentru restul zilei!
-Dar sensei ce s-a. . . insa nu mai apuca sa continue, caci dispare intr-un nor de fum.

* * *

In biroul doamnei Hokage, Kakashi se plimba agitat dintr-o parte in alta. Blonda il privea plictisita batand cu unghiile in birou.
-Poti sa-mi spui si mie ce Dumnezeu ai? De ce esti asa agitat? intreaba Tsunade exasperata.
Barbatul se opreste din mers si isi sprijina mainile de biroul femeii.
-Peste o saptamana este ziua lui Naruto, implineste cincisprezece ani! spune acesta ingrijorat.
-Nu se poate. . .!

* * *

La bufetul cu ramen, echipa sapte manca cate o portie din specialitatea casei.
-Baieti, voi nu credeti ca sensei s-a purtat ciudat cand Naruto i-a spus cati ani are?
-Ai dreptate, ma intreb de ce? spune ganditor brunetul avand barbia sprijinita in palme.
"Doar daca nu. . . nu, nu cred, dar daca e asa? Trebuie sa verific!" gandea Sasuke. Se scuza de la ceilalti dupa care pleaca spre casa.
Ajuns acolo, intra intr-o camera ce era plina de documente vechi. Dupa cateva minute de cautari, da de o carte groasa si foarte veche. Se aseaza pe un scaun si sterge cartea de praf dupa care o deschide.
-Nu. . . reuseste sa murmure, privind in gol.
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#2
Hei ... am sarit si la ficul tau.. Hm... esti sigura ca este primul tau fic? Pentru ca este destul de reusit pentru prima tentativa de fic. O sa o iau cu inceputul. Ideea nu e chiar atat de originala, cand soarele o trezeste din somn e fata cu descrieri mai "atente" o intalnesti la tot pasul. Totusi cred ca pe parcurs va deveni mai original, sper. In al doilea rand imi place ca ai pus acele stelute la terminarea si inceputul unei alte parti ale naratiuni pentru ca in felul acesta nici nu grabesti actiunea>.>. Greseli de taste am vazut cateva dar nu prea acapareaza atentie. Descriere ai si este chiar foarte buna, iar dialogul nu este deloc sec. Well astept nextul succes si muulta inspiratie >:D<^^.
Just the
way you know me..

#3
Hey am aparut si eu pe aici, deci ficul e destul de bun, naraţiunea e şi ea destul de bună, dialogul nu e sec dar nici perfect, acţiunea nu e grăbită. Pe scurt e un capitol destul de reuşit. Ideea e mai folosită decât o anumită înjurătură în engleză. -_-" Deci aştept nextu să văd ce se petrece cu Sasuke de ce e aşa de speriat de bombe. Ce se petrece cu Naruto? Succes şi aştept nextu!

#4
Buna! Va multumesc pentru comentarii si da, este primul meu fic. Ideea, stiu, nici mie nu mi se pare originala din primul capitol, dar veti vedea ca va fi. Adica, eu nu am mai vazut niciun fic cu ce am eu in minte.
Ficul acesta nu va fi lung. Inca nu stiu exact cate, dar va avea in jur de 10-11 capitole. Avand in vedere ca e primul meu fic, nu vreau sa fac romane si oricum nu-mi permite nici programul incarcat pe care il am.
Va multumesc inca odata pentru comentarii. Capitolul urmator nu-l am scris, dar in cateva zile probabil ca va fi gata.
So. . . eu inca mai astept comentarii, vreau sa-mi dati sfaturi despre cum m-as putea imbunatati!
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#5
Capitolul 2

" In anul 1995, Vulpea cu Noua Cozi a atacat Konoha. Multi ninja au incercat sa o opreasca. Nu li se dadea nicio sansa, pana cand, un baiat s-a nascut. Neavand de ales, tatal sau, al IV-lea Hokage a sigilat Kiuuby-ul in corpul acestuia.
Fiind slabit, Yondaime nu a putut sa-l sigileze bine. Vulpea avea sa stea inchisa in corpul baiatului cincisprezece ani.
Atunci cand sigiliul se va rupe, monstrul va pune complet stapanire pe tabar.Daca monstrul nu e oprit intr-o zi, va fi de neinvins."


Sasuke inchide cartea si o pune la locul ei. Iese din acea camera si neavand chef sa mai iese afara intra in dormitorul sau
Se intinde pe pat, isi pune mainile sub cap si priveste un punct fix din tavan.
" O saptamanna. Peste doar o saptamana Vulpea cu Noua Cozi se va dezlantui. Oare ce plan are Tsunade pentru a o opri?" gandeste brunetul ingrijorat.

* * *

In biroul blondei, cei mai buni ninja din sat discutau.
-Ce vom face doamna Hokage?
Femeia se ridica de la birou, se apropie de fereastra si isi incrutiseaza mainile la spate.
-Vom aduna echipele A.N.B.U, Jouninii, Chuuninii si cativa genini. Eu ma voi duce in Sunakagure sa ii rog sa ne dea trupe pentru aparare. In fond, e in interesul lor sa ne ajute. spune pe un ton ferm femeia.
Torti dau din cap si ies din birou. Singurul care ramane este Kakashi. Acesta se apropie de ea si ii pune mana pe umar.
-Totul va fi bine! Ai sa vezi ca vom trece si peste asta! spune argintiul si zambeste bland.
Tsunade inchide ochii si ofteaza.
-Sper sa fie asa Kakashi, chiar sper!

* * *

Pe strazile prafuite ale Konohai, Sakura se plimba ingandurata. Nu era in apele ei. Parca presimtea ca ceva rau avea sa se intample.
S-a asezat pe o banca si si-a indreptat privirea spre asfalt. Se simtea trista, dar nu stia de ce. Nu avea niciun motiv. Sau. . . asa credea ea, dar habar nu avea ce urma sa se intample persoanei ce ea il considera un frate pentru ea si nu numai lui, ci intregului sat.
Pe neasteptate, in fata ei a aparut Neji. Rozalia isi ridica(,) capul si il priveste nedumerita. Baiatul nu vorbea niciodata cu ea.
-Vino cu mine. Trebuie sa-ti spun ceva! zice acesta dupa care o ia inainte.
Sakura s-a ridicat si l-a urmat nedumerita. Se intreba ce are el sa-i spuna. Niciodata nu o bagase in seama. Spunea ca e slaba si ca nu merita sa fie ninja.
Dupa cateva minute de mers, cei doi se aflau la marginea satului.
-Sakura ... trebuie sa-ti spun ceva... spune baiatul fastacindu-se.
Tanara il privea confuza. Nu ii statea in fire sa se balbaie. Era clar! Se intampla ceva ciudat si ea vroia sa afle cat mai repede despre ce era vorba.
-Haide neji, spune-mi, orice ar fi! Simt ca sunt mintita, dar nu stiu in ce privinta. spune acesta serioasa, cu o privire de neclintit.
Satenul o priveste cateva secunde, atent, dupa care trage aer in piept.
-Aveam de gand sa-ti spun. De asta te-am chemat aici, dar mai intai vreau sa te intreb ceva: Tu tii la Naruto? intreaba acesta serios.
Copila il priveste si mai confuza ca inainte.

"Ce intrebare e asta? Normal ca tin la Naruto. E ca un frate pentru mine. Poate ca la inceput nu-l suportam, dar acum, lucrurile s-au schimbat. Am o presimtire proasta! Ce imi ascund toti? Ce?
Hah, si se presupunea ca eu sunt aia desteapta. Halal inteligenta!"


Dupa cateva minute in care fata fusese pierduta in propriile ganduri, scutura din cap si il priveste calma pe baiat.
-Sigur ca tin la el! Ce se intampla? Ce e cu atat mister, Neji?
-Iti spun, dar daca tii la Naruto, n-o sa spui nimanui, bine?
Sakura chiar daca nu intelegea nimic, a aprobat din cap asa ca satenul a continuat:
-Peste o saptamana Vulpea cu Noua Cozi va pune stapanire pe Naruto, iar el nu va avea niciun control asupra ei. Va distruge satul! Si nu doar Konoha daca nu e oprit intr-o zi, si anume, de ziua lui. spune acesta pe nerasuflate.
Fata ramasese cu gura cascata si facuse ochii mari.
" Nu, nu i se poate intampla asta! Nu lui, nu lui Naruto!"

Scuze pentru eventualele greseli, dar n-am mai corectat capitolul>.>
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#6
Waw... Foarte frumos, imi place foarte mult si faptul ca ideea e originala ma atrage si mai mult. Capitolul asta a fost aproape de perfectiune bine nimeni si nimic nu-i perfect dar aceeasta era sa "castige". Numai naratiunea e umpic fugarita in rest toate merg destul de bine. Greseli de taste am vazut decat una insa nu prea e importanta...
Soo astept nextul gambateeee gudasai!!.
Just the
way you know me..

#7
Hey ! Am cazut din avion si pe la ficul tau >:D< Ce pto spune ? Ideea mi se pare destul de originala. Nu am mai intalnit-o pana acum ! Deci bravo ! * hugs * Ceea ce imi place foarte mult la ficul tau este ca lasi space dupa semnele de punctuatie ceea ce nu toti fac ;] Cand am citit sfarsitul primului capitol deveneam din ce in ce mai curioasa si chiar vroiam sa aflu ce s-a intamplat de erau toti asa de speriati :]]
So.. la celelalte chestii nu ma pricep si mai bine nu zic prostii :]] Multa bafta si multa, multa inspiratie in continuare ! Te astept cat mai repede cu nextul !
Chuu & Gambate ! >:D<

#8
Okeeeei... Purpleberry is here B-).
Sooo... Primul tau fic? Pe bune?! E foarte foarte reusit, crede-ma! BRAVO! Prevad ca va fi un fic genial!
Titlul: Scurt si la obiect. Imi place.
Ideea: foarte originala. Imi place ca naratiunea e la persoana a III-a si ca nu pui accentul numai pe Sakura [fata aceea perfecta, superba, de care toti baietii sunt indragostiti si se bat pentru ea, ca in alte ficuri... Yeeey: aici nu e cazul!!], ci si pe Naruto 8->. M-ai lasat in suspans inca din primul capitol;). (P.S.: Te rog eu frumos, nu-mi spune ca va fi SasuSaku:(()
Naratiunea: ok din punctul meu de vedere, insa se poate si mai bine. Actiunea nu mi se pare deloc grabita, ceea ce este un lucru foarte buuun...!
Descrierea: este draguta, dar incearca sa te axezi mai mult pe sentimentele personajelor (asa zic de fiecare data:]]), pe locul in care se afla.
Dialogul: nu este sec si slava Domnului- nu ocupa juma' de fic!!
Greseli: cateva minore-
"Sacuta"- "Sakura" (parca:D)
". . . "- "..." (fara space intre ele)

Aaaaa, daaaa. Era sa uit:
"-Imi pare rau ca am intarziat, dar a trebuit sa il ajut pe Jiraya la anumite treburi ca sa imi dea urmatorul volum din "Vino,vino paradis! spune acesta visator "- chiar am chicotit la faza asta;))

Iaar concluuuuziaaa esteee *drums*:
BRAVO! Imi place foarte mult si cred ca voi comenta fiecare capitol de-acum incolo!

Astept nextul.
Zbye:*
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#9
Va multumesc foarte mult pentru comentariile voastre si ma bucur din tot sufletul ca va place!
Sper sa cititi in continuarea si, daca binevoiti, sa lasati cate un comentariu pentru a va sti si eu parerea. Si ca sa nu o mai lungesc, iata continuarea. Lectura placuta!

Capitolul 3

Nu ii venea sa creada! Era dezamagita ca nimeni nu-i spusese. De ce tocmai Neji? De ce ii ascunsesera toti?
-De ce, de ce nu mi-au spus? intreba aceasta privindu-l rece.
Se mira si ea de unde capatase o asemenea tarie de caracter. Se presupunea ca ea era slabiciunea echipei. De unde aparuse o asemenea schimbare?! Nici ea nu stia.
Dupa cateva minute in care Neji doar o privise, se hotari sa ii raspunda.
-Pentru ca vroiau sa te protejeze. Vulpea cu Noua Cozi e extrem de puternica. Cu doua-trei zile inainte ca Vulpea sa puna stapanire pe Naruto, femeile si copiii vor pleca din sat pentru a fi in siguranta. spune satenul pe nerasuflate, in tot acest timp urmarind reactia fetei.
Tanara era pe o parte socata, iar pe alta enervata.

" Nu pot sa cred! Chiar asa de slaba cred ca sunt? Nu, nici in ruptul capului nu am sa plec din sat! O sa ma antrenez si o sa le arat de ce sunt in stare."

Baiatul, de parca ii citise gandurile, isi baga mainile in buzunare, dupa care inchide ochii.
-Am sa te antrenez eu, daca vrei. spune acesta serios.
Fata il privea uimita. Neji, sa o ajute, dar cel mai ciudat: Sa faca el propunerea?
S-a gandit putin. Tanarul era puternic, foarte puternic, iar daca o va antrena, va putea sa devina si ea puternica. Macar pe sfertul lui. Oricum nu putea sa invete prea multe intr-o saptamana.
Dupa cateva minute in care fata fusese prinsa in proprile ganduri, si-a ridicat privirea spre cel din fata ei. I-a zambit multumita dupa care a dat afirmativ din cap.

* * *

La o distanta considerabila de cei doi, Sasuke statea intins pe iarba de un verde crud.
Se gandea la lucrurile ce se petrecusera in ultima vreme. Nu il afecta prea tare ceea ce avea sa se intample cu satul, doar ca isi facea griji pentru cei doi prieteni ai ai. Pe Naruto il considera un frate. Chiar daca nu arata niciodata, se atasase de blond. Nu stia cand si cum, dar cert era ca se intamplase.
Iar Sakura, ei bine, nu putea spune ca ii e indiferenta. Era o prietena buna, chiar daca ea nu-si dadea semama de asta. Stia de sentimentele fetei pentru el si, mai mult sau mai putin, ii parea rau ca nu putea sa i le impartaseasca.
Nu se indragostise niciodata de nimeni, dar nici nu era tentat sa o faca.
Ceea ce l-a trezit din visare, a fost un zgomot puternic ce venea de la o distanta destul de mare de el.
Brunetul a oftat, dupa care s-a ridicat in picioare sarind din copac in copac pana a ajuns la sursa zgomotelor ce il deranjasera.
Acolo, Neji arunca o multime de Kunaie asupra Sakurei, iar aceasta se ferea cu greu, unele zgariind-o pe maini si picioare.
-Haide Sakura! Mai repede! Cum vrei sa devi mai puternica daca nu esti in stare sa te feresti de niste amarate de kunaie? spune acesta pe un ton ridicat.
-Imi... pare...rau! spuse rozalia in timp ce incerca sa evite cat mai multe arme ninja.

Brunetul ii privea din umbra nevenindu-i sa creada. Sakura se antrena cu... Neji? Asta da lucru ciudat! Pana in acel moment, baiatul nici nu stia ca fata exista-sau asa credea el.
Acesta urmarea cu atentie fiecare miscare a fetei. Nu se descurca prea rau! Poate nu era asa slaba cum credea el. Dar ce spunea? Bineinteles ca nu era slaba! I-o dovedise de atatea ori in misiuni, dar si la antrenamente. Avea un control excelent al chakrei si era foarte inteligenta. Poate nu se pricepea sa lupte, dar nimeni nu e perfect. Nu exista om care putea atinge perfectiunea, sau... poate nu vazuse el unul pana atunci. Dar... viata e plina de surprize.

Trecuse o jumatate de ora, iar Sasuke era tot acolo privindu-i pe cei doi. Fata trecuse la urmatorul nivel al antrenamentului sau.
Acum alerga pe apa in timp ce trebuia sa se fereasca de kunaiele ce veneau de la clonele lui Neji si mai trebuia sa le si loveasca pentru a reusi.

"Evolueaza destul de repede! Poate ca am subestimat-o crezand ca nu ar trebuii sa fie ninja!" gandea satenul in timp ce o urmarea cum cadea, dar se ridica si continua sa se antreneze.

Isi dorea atat de mult sa devina mai puternica. Isi doarea sa poata face ceva pentru Naruto. Sa-i ofere fie si jumatate din ce i-a dat el. Dorea sa-l ajute, sa poata fi si ea de folos. De aceea se antrena, doar pentru a-l sti pe el bine.
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#10
Yupii, capitol nou si sunt prima !! (Iaca ce fac eu in loc sa invat la istorie:)))
Mi-a placut capitolul. Ai continuat foarte frumos actiunea, nu m-as fi gandit niciodata ca Neji chiar ar fi vrut sa o antreneze pe Sakura. In legatura cu Sakura, imi place ca are dorinta sa evolueze, sa nu o mai considere lumea slaba si sa-l poata ajuta pe Naruto.
Concluzia: ai o imaginatie foarte bogata, idei grozave si, cum ziceam in postul anterior, foarte originale.
Si inca ceva:
"Iar Sakura, eibine, nu putea spune ca ii e indiferenta. Era o prietena buna, chiar daca ea nu-si dadea semama de asta. Stia de sentimentele fetei pentru el si, mai mult sau mai putin, ii parea rau ca nu putea sa i le impartaseasca.
Nu se indragostise niciodata de nimeni, dar nici nu era tentat sa o faca." --> In sfarsit, Sasuke nu e indragostit (din prima, cel putin) de Sakura. This is the best day of my life!!:))).
Si acum, partea critica:
Am vazut cateva greseli de tastare, minore de altfel:
"eibine"- "ei bine"
"ceea ce"- "Ceea ce"
Cam atat:D.
Capitolul a fost cam scurt dupa parerea mea, dar poate opresti actiunea in anumite momente pentru a lasa cititorul in suspans. Sfatul meu e sa le faci un pic mai lungi;).
Si acum, partea buna:
BRAVO! Este un fic frumos! De ce? Pai, pentru ca:
- naratiunea nu este grabita
- dialogul nu este sec sau pus degeaba doar pentru a ocupa spatiu
- descrierea este buna
- povestesti la persoana a III-a, ceea ce imi place mult pentru ca iti ofera posibilitatea de a afla punctul de vedere si sentimentele mai multor personaje;).

Pe scurt, de-abia astept nextul!
Muuuulta inspiratie in continuare:*
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)