Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

K.V's drawings

#1
Desene \m/.
Hm.. desenez de ceva vreme... un an sau doi. Oricum, sunt si perioade de 6 luni cand nu fac absolut nimic, deci24. Am sa postez cateva chestii facute mai recent.

Dress . Cred ca am facut'o intr'o ora de desen. A fost prima mea incercare in domeniul 'Haine' 43- deobicei fac portrete.
Kimono~ . Mda, am incercat sa fac un kimono. Mi'am dat seama ca sunt praf la partea de detaliu, modele etc. 24
Undertaker . I'am vazut adevarata infatisare in manga, nu am rezistat tentatiei. Trebuia sa'l desenez :-J.
[Imagine: wmb5n8.jpg]

#2
La al doilea desen am ramas: *poker face*. Pentru cat ai zis tu ca desenezi... ar fi trebuit sa fie ceva mai 'realistic', nu sa stea teapan. Chiar nu sunt niste modele... normale. Ceva diferit. Insa daca corpul era mai bine facut, conturai dinainte corpul si ii alegeai o frizura potrivita (puteai sa il lasi si asa) atunci ar fi fost altceva. Insa primele doua desene sunt tepene. Ma refer la haine. La primul am zis: "Eh, e de la rochie", dar la a doua...
A treia imi place si mi se pare cea mai reusita dintre cele trei desene. Imi plac ochii si umbrele. Chiar vroiam sa iti recomand creioanele 2B si 6B, dar apoi cand am vazut umbrele m-am gandit ca nu ai asa mare nevoie de ele (hm, ce mai gandire, nu? -don't answer-"). Cicatricea nu mi s-a parut asa minunata. Fiindca e prea... "perfecta". Adica ma gandeam ca poate le dadeai alta forma (la acele... goluri, gen -la explicare sunt varza-), insa m-am gandit ca daca cicatricea e facuta de vreun cutit sau ceva care are aceleasi tais (cum ar fi dintii de la cutit sau de la fierastrau) si am zis ca asta e logic. In rest mi se pare bun.
La primele doua le-am uitat detalliile, asa ca nu ma bag la ele. La al treilea in special m-am uitat la ochi ca sa vad daca i-ai facut egali. Mi-a placut cum ti-au iesit si liniile de deasupra.
Si brrr, acele perioade. >.> Presupun ca in acele perioade cand nu fagi nimic si incepi iar ies dezastre, nu? (mi s-a intamplat) Aici ma refer la desene cat de cat mai asa, adica nu un par si atat. Desi si la ala s-ar putea sa ai dificultate daca nu desenezi o perioada lunga de timp.
Poate o sa ne arati si niste portrete. Sunt curioasa sa vad contururiile, umbrele si etc.

@K.V., nu cred ca am vrut sa spun sa conturezi corpul prin haine. Acum sunt putin ca obosita de la caldura asa ca nu pot procesa ce vroiam sa zic. Si chiar vroiam sa iti zic, insa ma gandeam ca nu o sa imi raspunzi sau ceva, insa mai bine dai edit si pui desenele sau faci inca un post... Insa sa raspunzi la comentarii si apoi alt post cu desenele... Oricum. Sper sa intelegi ce bat. Daca doresti poti sa imi zici, nu o sa rad. Ma gandeam prima data la carbune, insa nu arata ca si cum ai folosi (acum nu sunt sigura cum sunt creioanele cu carbune, daca exista, insa profesoara actuala foloseste carbune, carbune). Descurca-te si o sa mai arunc pe aici un ochi, cand o sa o fac. Si da, yaoi-ul la putere. 15 Insa mai bine imi zici yaoi maniac fiindca exista un user cu nickname-ul Yaoi. Doar am zis.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
@yaoi [ oh da \m/, feel the yaoi *drooling*]
Sincer, nu m'am gandit niciodata sa conturez corpul personajului prin haine24. Uite acum ca mi'ai zis asta, cand ma uit iar la desene imi dau seama ca ceva nu'i bine 43. Urmatorul desen o sa fie mai... umblator21. Interesant, intradevar39, multumesc ca mi'ai zis. ^^
La creioane nu stiu ce sa zic. Daca iti spun ce folosesc o sa razi o saptamana:-J. Cicatricea, da ai dreptate. Nu m'am strofocat prea mult la ea, desi daca stau bine sa ma gandesc puteam sa o fac 'vedeta' desenului.
Da, da. Deci nu desenezi asa... vreo 4 luni bune. Si apoi puff. Vezi un manga sau iti vine o idee, vrie sa desenezi si dupa primele linii esti 'poker face'. That's just depressing-_-.
Mda, o sa fac niste chestii cat de curand si le postez. I'll be waiting for you, dear yaoi maniac*.

Edit: Mda, deci, am facut o chestie. 39
Rain
Guy - asta e mai vechi, l'am gasit prin comp si am zis sa'l postez. Cred ca e personajul principal din Acid Town.
In legatura cu creioanele pe care le folosesc. 24. Cand se sudeaza doua placi de tabla singura modalitatea de a le desparti e sa bagi electricitatea intr-o bucata de carbune invelita in cupru si sa atingi partea sudata. Ei, bucata aia de carbune eu o folosesc drept creion 24.
[Imagine: wmb5n8.jpg]

#4
Vad ca ai incercat sa pui si niste umbre, dar umbrele nu inseamna doar niste portiuni mai inchise de culoare pe margini. Presupun ca e mai mult lene, si eu ma simteam asa la inceput, cand desenam doar anime, ma chinuiam la schita, apoi cand venea vorba de umbre le lasam in pace. Dar desenul tau va arata mult mai frumos apoi, sooo~ try and see. :3 Ochii astia din profil au un aspect ciudat, prea curbat si prea lungi avand in vedere ca e din profil. Distanta dintre ureche si restul fetei e mult, mult prea mare. Cauta poze din profil si analizeaza putin unde sunt pozitionate fiecare, la ce distante una de cealalta. La cel din stanga nu stiu ce ai vrut sa-i faci saracului, urechea aia e foarte ciudata, la fel si buzele. As mai scrie dublul randurilor scrise pana acum, dar as prefera doar sa-ti repet ce am zis mai inainte si anume sa cauti poze din profil, din față, pentru a-ti face o idee despre anatomie, fiindca chiar si animeurile respecta aceleasi reguli intr-o oarecare masura(depinde si cat de realist e animeul respectiv).

Celalalt desen are o anatomie in general reusita, la fata ai o distanta prea mare intre nas si gura si jos, piciorul stang pare rupt, nu stiu ce ai facut acolo, de ce ai subtiat brusc zona aproape de genunchi, dar arata ciudat.

Anw, probabil te-am plictisit, but, incearca sa te informezi in legatura cu ce ti-am zis, sa mai cauti cateva tutoriale, vei evolua usor si la un moment dat, comparand un desen din viitor cu unul de acum vei vedea diferenta. :3 Bafta!
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#5
K.V mi-am facut si eu putin timp ca sa intru pe la Fan Art, caci de mult nu am mai trecut si sa fiu sincera am dat odata o raita pe la topicul tau, insa nu am lasat com. Acum voi lasa doar la ultimele doua desene pe care le postez si am sa-ti dau cateva sfaturi cat si o micuta critica. Sper doar sa intelegi ce am sa spun. xD

Rain: desenul asta mi se pare cel mai reusit, sa fiu sincera, fiindca pare mult mai muncit, chiar si asa, nu prea ai scos bine in evidenta ploaie, normal trebuiau stropi si peste cei doi baieti, presupun ca asta sunt cele persoane la care ma uit... cel putin asa vad eu. Revenim la ploaie, cum spuneam, nu stricai cu nimica daca faceai cateva linii peste ei, deoarece cand te ploua, stropii cad si pe tine si in fata ta, in spatele dau, in dreapta-stanga, ai priceput. Sunt amanunte minuscule, dar care au mare importanta si pana si eu mai am probleme la ele, dar de multe ori dau vina pe uitare.
Imi place ca ai incercat sa pui shade, insa cumva ai dat cu degetul? sau cu servetelul? Eu una nu iti recomand sa faci asa... deoarece daca aplici acea medota cand hasurile sunt prea putine, par pete murdare de creion, nimic mai mult. Dar daca faci mai multe linii, care sa cuprinda desenul, atunci merge, pare fin de parca ai face digital sau mai stiu eu cum.
Uite aici 2 tutorialuri pentru shade cu creionul -> Basic Pencil Shading & Advanced Shading.
Idea cu shadul nu e foarte grea, doar ca trebuie sa devi putin mai migaloasa, asta in caz ca vrei sa faci ceva mai voluminos sau daca nu t ejoci cu liniile, dai in toate partile, in toate unghiurile posibile.
Daca folosesti carbune, eu asa am inteles mai sus, iti propun sa-l ascuti cumva, sau mai bine i-ati un creion mecanic de 0.5 sau 0.7, care sunt foarte bune si poti mai usor.
Bine acum parca as preda lectie de desen... defapt tot ce trebuie sa faci este sa te distrezi, doar ca trebuie sa fi mai atenta la linii, la detalii si la anatomie. Ca tot am pomenit de anatomie, fii atenta la proportii. Si eu mai gresesc din cand in cand, ca orice om, dar e bine sa ai un model in fata.
Acum nu stiu daca te-ai luat dupa ceva sau nu, dar sa fi atenta, atata tot.
Am sa-ti dau cateva tutorialuri care te ajuta mult... Defapt mergi aici, la favoritele mele si gasesti multe tutorialuri, asta ca se te ajute pe parcurs -> Tut.
Ca si incheiere pot spune ca imi place mult acest desen si sunt sincera, imi place mult, ai facut o treba buna, chiar daca mai sunt cateva greseli.

Guy: din moment ce este vechi sunt mai multe greseli si pe langa asta, ador acel manga: 'Acid Town'.
E cam dezordonat desenul, pare mai mult o schita decat ceva final plus la anatomie sunt greseli, mai ales acel picior, felul in care ai facut conturul pantalonului, parca arata ca piciorul se intoaie gresit, mai mult frange. Oricum nu am sa critic foarte mult aici, imi place totusi fanart-ul, mai ales ca este din manga-ul acela. Si sunt sigura ca vei mai veni cu lucrari minunate pe care abia astept sa le vad.
Aaa si legat de anterioarele, imi place cel cu kimono-ul, il ador, mai ales modelul.

Astept cu nerabdare, succes. *hug*




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)