Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aion

#1
Hostat de preacunoscutii NC-soft si de curand varianta europeana sub host-ul celor de la gameforge, acesta a devenit f2p ( free to play ) de ceva timp.
Aion a trecut dea lungul timpului prin mai multe expansiunii aceastea dand continuitate povestii,in prezent ajunganduse la versiunea 3.0,fiind anuntat un update la 3.5 si avand niste ponturi despre aion 4.0 si viitoarele sale imbunatatiri.
Poveste: http://www.aiononline.ro/book-of-elyos.html
http://www.aiononline.ro/book-of-asmodians.html
Am postat direct link-urile pentru ca este important sa cititi povestea in intregime si nu un mic rezumat care probabil va va induce in eroare.

Clase: In aion exista 2 rase: Asmodian si Elyos (probabil stiti deja asta in caz ca ati jucat sau ati citit story-line-ul). Nu mai are rost sa va enumar si probabil sa va plictisiti citind asa ca o sa va postez niste videouri facute de mine,pentru a arata clasele.
Asmodian version: http://www.youtube.com/watch?feature=pla...PERgjHZ3vU
Elyos version: http://www.youtube.com/watch?v=-GZbB_nAd...ature=plcp
Aceste clase au fiiecare cate doua subclase din care va trebui sa alegeti la level 9,cand veti deveni 'Daeva':
Warrior: -Templar
-Gladiator
Mage -Sorcerer
-Spiritmaster
Scout: -Assasin
-Ranger
Priest: -Cleric
-Chanter
Lvling~ Tinand cont ca lvl-max este 60,ulterior 55 si tinand cont ca rata este 1x ca oricarui server official, tin sa cred ca quest-urile sunt destul de echilibrate cu exp-ul castigat pe grinding astfel facand ca lvling-ul sa nu fie atat de dificil.

PvPvE~ Player vs Player vs Elite, aceste e un sistem destul de dragut incluzant pvp-ul ( player vs player) in acelasi timp cu lupta cu elitele (rasa balaurului,iar intervine story-ul aici). Lupta se da intre cele doua rase,ele avand un dusman comun.

Shop/money: Desigur daca level-ul se face relativ usor,cu ceva munca intervine problema banilor, daca vrei un caracter decent va trebui sa stai ceva timp pentru a face bani si a obtine ceea ce ai nevoie. Quest-uri-le,grinding-ul si instantele sunt cele mai bune moduri de a face bani.
Preturile nu sunt foarte ridicate,asta in cazul ca va multumiti cu iteme de NPC, si nu vreti nimic mai mult. Toata pot fi facute cu munca si dedicare xD.

Abyss/Dungeon; Abys-ul este un loc comun al celor doua rase in care se dau batali pe teritori,dar in acelasi timp se dau si luptele cu balaurul.
Dungeon-ele sunt ca la orice alt mmo, un lucru interesant sunt instantele,chiar daca nu sunt ceva inedit dar este unul din cele mai bune moduri de a face bani,iteme and stuff. Ce sunt aceste instante? Un fel de raid-uri la ore fixe.

Harta: Harta este una extrem de bine dezvoltata. Jocul nu este open-mapped ci se face trecerea prin asa zise portale, dar harta este una elaborata cu multe locatii bine contruite si multe orase care dau continuitate quest-urilor. In versiunea 3.0 apare si un oras cu case,care poate fi un oras de socializare intre playerii.

Quest-ing: Normal quest: Quest-urile normale,sunt quest-uri normale. (fucking logic eh?)
Champain Quest: Sunt quest-urile care avanseaza in poveste,cu terminarea fiecarui astfel de quest ti se descopera o noua lume,o noua particica dintr-un puzzle destul de bine pus la punct. Acestea sunt sectionate pe orase si sunt principalele metode de a trece cea mai mare parte a lvl-ului. Celalante quest-uri sunt alternative/ajutatoare.

Crafting: Crafting-ul mi se pare complex,este bun pentru 'a face avere' totusi craft-ul nu ajuta prea mult la creearea unui character bun.

Abyss point: Multe din armutile extrem de bune, se iau pe abyss point, acestea se obtin omorand adversari din rasa opusa si de la grup-quest-uri care automat vor avea legatura cu elita balaurilor.

Titluri/Ranks: Aceste titluri se iau pentru completarea diferitor quest-uri sau completarea unui anumit numar de quest-uri. La ce sunt bune? Adauga puncte bonus caracterului tau.

Flying system/mounts: Aion are un sistem de zbor foarte bine pus la punct. Se poate zbura doar in anumite zone 'special amenajate'. Mont-ul se poate folosi in toate zonele pentru marirea vitezei characterului.

Enchanting: In privinta asta lucrurile stau foarte simplu orice poate fi 'upgradat' pana la +15 cu diferita 'pietre' de diferite nivele.

Acesta este un si asa zis review facut acum cateva minute care il puteti gasi si aici http://www.timegate3.blogspot.ro/2012/10/aion.html , defapt prima oara l-am scris pe blog apoi mi-am dat seama ca pe zup nu exista nici un topic despre Aion.
Deci care jucati/ati jucat sau veti juca aion?
Pareri despre joc si asa mai departe?
Versiune preferata? Eu raman cu tower of eternity pan' la moarte (2.7.0.1)
Ce parere aveti despre progresul aparent rapid 3.0-3.5-4.0.
Si orice altceva mai vreti sa discutati despre acest joc.

Faith and Arms
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
Q : Deci care jucati/ati jucat sau veti juca aion?
R : Am jucat Aion cam 4 luni.Bineinteles ca pe oficial , serv priv sunt o gluma proasta. Plus ca Aion e F2P asa ca nu vad de ce ar mia exista serv priv.
Q : Pareri despre joc si asa mai departe?
R : Aion = Lineage 3. E tot un grind fest , dar macar arata putin mai ok iar pana la un lvl 35 grindingul nu se simte la fel de tare ca in L2 .
Q : Versiune preferata? Eu raman cu tower of eternity pan' la moarte (2.7.0.1)
R : Whatever the official server is running...don`t really give a shite.
Q : Ce parere aveti despre progresul aparent rapid 3.0-3.5-4.0.
R : Indiferent...e oarecum logica miscarea. Trebuiau sa il tina in viata pana apare Aion 2 and so on avand in vedere ca au aparut 11 mii de MMO-uri cel putin sau chiar mai bune ca Aion.
**** Si orice altceva mai vreti sa discutati despre acest joc. ****
Cu durere in suflet trebuie sa afirm ca AION > WoW in momentul de fata , cu tot cu pandarenii lor imbecili cu tot ! Dar peste Aion sunt multe alte mmo-uri in momentul de fata.
My armor is CONTEMPT! My shield is DISGUST ! My sword is HATRED !
Let none survive ! No pity ! No remorse ! No fear !
[Imagine: sith_stamp_by_chocolate_scone_d3143ko.gif]

#3
(17-10-2012, 04:47 PM)MSGaBe A scris: Cu durere in suflet trebuie sa afirm ca AION > WoW in momentul de fata , cu tot cu pandarenii lor imbecili cu tot ! Dar peste Aion sunt multe alte mmo-uri in momentul de fata.

Ce-mi place cum unii judeca un joc dupa o mica parte proasta. Patch-ul aparut in MoP nu contine doar pandarieni 'imbecili' ci si alte upgrade-uri. Pandarienii au fost de umplutura, ceva mai comercial, pentru a fi digerata mai bine expansiunea, importanta lor fiind nula (cine ar lasa Trollii pentru animale de companie, ha)

Si sunt de acord in privinta pokemonilor de 12-13 ani care dau banii aiurea, jumatate din jucatorii de wow din momentul de fata avand un numar negativ reprezentându-le iq-ul. WoW nu mai e ce a fost, insa ma refeream la istoria lui (care acum nu mai conteaza,vad)
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#4
Stormrage , serios ? Pandarenii sunt SINGURA chestie buna din expansiuonul asta. Si a fapt divers , vb cu in individ care a jucat WoW de la lansare DOAR pe official blizz-shite.Iar daca tu imi poti spune mie ca pokemoniada asta din wow e o chestie buna...n`avem ce discuta.
Incepand cu disparitia talen tree-ului pana la mutilarea paladinului in ultimul hal , tot ce s`a intamplat de la lansarea WOTLK a dus la declinul jocului si mai ales al comunitatii care momentan e formata , in MARE majoritate , din pokemoni de 12-13 ani.OMFG , za little retard doesn`t know how to move from the fire on za ground ? NERF ! OMFG , wut iz tactics ? NERF ! OMFG , talents are so hard 2 understandz ...NERF !
Ce e si mai penibil e ca la inceputul cataclysmului se bateau cu punmii in piept ca nu o sa nerfuiasca nimic pt retardei . La 6 zile au nerfuit tot ce inseamna heroics...SASE ZILE !!!!! Asta dupa o intreaga campanie bazata pe ideea : we`re bringing the TBC experience back ! u`re gonna need brains now to do a dungeon or a raid ! MY ASS !
Asa ca da, AION iz way better then WoW atm.
Nu are rost sa discutam aici despre asa ceva. Poate ar trebui facut un topic pt MMO-uri in general.
Ja~
My armor is CONTEMPT! My shield is DISGUST ! My sword is HATRED !
Let none survive ! No pity ! No remorse ! No fear !
[Imagine: sith_stamp_by_chocolate_scone_d3143ko.gif]

#5
Should discuss this at the WoW topic maybe, so it does not go to waste?

Ca trivia, eu refuz sa joc WoW de cand au bagat Cataclysm. Tin minte ca citisem un articol pe blog-ul tau Majin de mult asteptatul Cata, care a ajuns sa fie un rebut din punctul meu de vedere. And like seriously, no more talent tree? Everything nerfed? Teenage years destroyed T.T

Iar Aion, frate, e un clash de mai multe MMO-uri cu prea putina personalitate proprie si niciun scop, iar povestea sucks balls. Un fel de Lineage combinat cu Cabal, Silkroad, WoW etc si aripi... uuu. /sarcasm
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#6
NCsoft nu stiu sa`si repare jocurile. Fac un joc X . E de kko . In loc sa`l repare scot un alt joc , X2.X2 e un fel de X mai cizelat.Si asta e de kko ! Apare X3. Si tot asa.
Aion este cel mai bun joc scos de NCsoft.Asta e clar.Este mai bun ca WoW. Si asta e clar. Dar pana la urma este tot o chinezarie bazata pe farm.
Asta e , dam inainte !
My armor is CONTEMPT! My shield is DISGUST ! My sword is HATRED !
Let none survive ! No pity ! No remorse ! No fear !
[Imagine: sith_stamp_by_chocolate_scone_d3143ko.gif]

#7
Daca vreti sa va apucati de Aion, sau chiar daca jucati, va dau un sfat: UITATI DE AION EU (GameForge) !!! GF au distrus acest joc, nu NCSoft... Cum, frate sa nu poti sa foloseati un broker, un trade, cum sa ai drop si xp redus, cum sa nu poti extrage decat un numar limitat de resurse, cum sa ai timpul de asteptare la instante dublu? Si toate astea ca sa le cumperi un nenorocit de GoldPack, care, pe Aion US, nu exista nici drept concept... acolo ai totul asa cum trebuie !

Daca se apuxa cineva, as dori un PM, pe forum...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Aion Private Server Development Azazel 1 2.738 10-06-2012, 11:37 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)