Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aiko-Ucigas fara voie...

#1
Aiko-Ucigas fara voie...

Capitolul I(Victima)

Este o noapte sumbra si intunecata.Cerul acoperit de nori este luminat din cand in cand de fulgerele aurii ce prevestesc furtuna care se va dezlantui.Totul e invaluit in ceata.O ceata densa care nu te lasa sa distingi nimic din peisaj.In aceasta noapte blestemata,Minoru sta pe malul lacului argintiu care reprezinta marginea satului Yokohama.
Chipul sau ingeresc se oglindeste in apa,ochii sai albastri stralucesc ca doua cristale,in timp ce pletele aurii i se leagana in vant.Deodata un fior rece ii trece pe sira spinarii.Doua maini inghetate ii inconjoara gatul...mainile ei!Parul ei albastru cu reflectii argintii ii atinge umerii reci.Aiko scoate sabia din teaca...si-o apropie de gatul baiatului nevinovat si...il omoara...Capul insangerat se pravaleste la pamant iar ea se indreapta cu pasi mici,invaluindu-se in ceata,catre necunoscut..


In satul Yokohama,la 5 zile de la nefericita intamplare tanarul Daisuke se afla in biroul lui Isamu,cel care se ocupa cu conducerea satului.Parul negru straluceste in bataia razelor de soare ce se reflecta in geam,iar ochii albastri exprima teama,dar totodata curiozitate si nedumerire.Isamu pare foarte ingrijorat in privinta satului Yokohama.
-Daisuke,am o veste proasta.E vorba de ceva foarte primejdios pentru satul nostru!Mai multi locuitori din satul nostru au fost omorati de o fata-defapt de o fantoma-pe nume Aiko.
-E ingrozitor!Cum se poate una ca asta?
-Stiu,Daisuke,de aceea te-am chemat aici.Vreau ca tu sa rezolvi problema.Nu stiu in ce mod,dar trebuie sa o faci!
-Dar...
-Niciun dar!Haide!
-Da,Isamu!spuse amarat baiatul si iesi din birou.
Inserandu-se,a hotarat sa se aseze sub un plop auriu.Capul ii este invadat de ganduri.Si toate gandurile sale se indreapta catre fata aceea...
,,Oare cine sa fie?"
Deodata o imagine ii apare in minte.Imaginea unei fete cu parul albastru si ochii cristalini,cu care se juca in copilarie.
,,Ea,ea e!Aiko,de ce mi-ai facut asa ceva?Chiar tu...



nu e prea bun ce am scris eu aici si stiu ca e cam scurt dar..sper sa va placa...l-am facut de plictiseala...[/color][posturi unite]
ok..deki numai e vorba despre un fic sasusaku...
m-am gandit sa scriu cv nou(nu stiu dak s-a mai csris asa cv pe zup)
ideea e intr-adevar ciudata rau...dar asa st eo..cateodata am nijte idei crazy rau!!!
sper sa va placa desi e am scurt primul capitol

#2
Imi place foarte mult, ideea in sine este buna. Descriere ai si nu, la fel si naratiune. Dialogul nu este sec si asta este bine. As putea sa-ti dau un sfat, de fapt mai multe. Incearca sa le faci mai lungi si daca le faci din plictiseala iese un talmes balmes. Daca n-ai inspiratie si decat sa faci totul din plictiseala, astepti sa-ti vina inspiratia si apoi scri. Ai putea prima data sa o scri in comp, o recitesti si apoi o postezi. Eu ti-am dat un sfat, nu lua ca jicnire, ca nu vreau sa jicnesc pe nimeni. Astept nextul si iarta-ma daca te-am jicnit, ca nu a fost cu intentie.:(

#3
nu-i nimic....oriqm am scris-o in computer si apoi am postat-o(dupa ce am recitit-o)...am vrut sa fac cv diferit
nu m-ai deranjat in nicun fel...am vazut k la celalalt fic al meu primeam numai comentarii de genul:dialog sec,naratiunea e plecata in hawaii descriere putina9mai nou mi-a zis cnva k am descrierea unui copil de clasa a 4-a:)))..asa k m-am gandit sa scriu altceva...

#4
Buna!

Eu nu sunt chiar asa de buna, ba chiar sunt foarte rea uneori si imi cer scuze anticipat daca te va deranja ceva din ce voi spune. Daca da, imi dai un pm si voi incerca sa sterg mesajul.

Acum sa incepem.

1. Uiti anumite virgule esentiale. Cititorul intelege o scriere dupa punctuatie. Deci, in consecinta, fi foarte atenta ce pui, ce nu pui si mai ales, pe unde pui.

2. Propozitiile tale sunt mult prea scurte, iar acest lucru da senzatia de actiune grabita. Incearca sa le dezvolti putin sau macar sa le legi intre ele.

3. Inteleg despre ce vrei tu sa povestesti, dar fara suparare, nu imi atrage deloc atentia. Fie pentru faptul ca nu o expui cum trebuie, adica folosesti un vocabular foarte sarac, fie ne-ai introdus prea repede in esenta povestirii. Ne-ai spus despre ce este vorba in poveste mult prea repede. Nu ne tii deloc in suspans.

4. " In satul Yokohama,la 5 zile de la nefericita intamplare tanarul Daisuke se afla in biroul lui Isamu,cel care se ocupa cu conducerea satului. " ---> Ce-i asta? Putei spune ceva de genul: " In satul Yokohama, la 5 zile de la nefericita intamplare, tanarul Daisuke se afla in biroul lui Isamu, cel ce conducea satul. " Incearca sa expui corect gramatical si vizual.

5. Dupa punctul reprezentativ sfarsitului unei propozitii, se lasa spatiu si mai apoi se incepe o alta. Nu este frumos vizual asa cum scri tu. Lasa un mic spatiu intre propozitii si va fi mai frumos.

6. Incearca sa faci capitolele mai lungi. Inteleg ca acesta este primul si nu prea ai avut rabdare sa iti vina inspiratie sa scri mai mult, dar decat sa pui ceva mic, grabit si neatent scris, mai bine mai astepti putinel.

Eu sper ca vei face o poveste frumoasa din acest fic.
Mii de scuze daca te-am deranjat cu ceva, dar asta este parerea mea.

Mult mult mult succes in continuare si astept continuarea.

#5
Eh,cum de nu am obervat asta pana acum?Sa incep
Naratiune-desi capitolul este micut,este destul de buna.Imi place
Descriere-hm....cred ca mai e putin loc,nu crezi?
Dialog-imi place asta,e bun
Asa....capitolul e cam scurt...mai bine scri in computer iar apoi postezi,cand ai inspiratie.
Eu ma bucur ca e ceva nou si chiar imi place
Bye!
[Imagine: gfxd.png]


#6
Buna. Ficul tau imi place foarte mult :X:X:X:X, si desi este un pic cam scurt, este foarte frumos si interesant. Inca din titlu ne dam seama ca povestea promite multe, "ucigas fara voie" inseamna ca este controlata de ceva. Abia astept sa vad ce este acel ceva :D.
Din punct de vedere literar este bun, insa mai trebuie putintica descriere, cum a mai spus cineva inainte, dialogul este foarte bun, si naratiunea la fel.
Ma bucur ca ai abordat o astfel de tema si sper sa vii repede cu o continuare. Mult succes si multa inspiratie! ;)
Bye and kisu :*:-h
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Tinerete fara batranete si viata fara de moarte! [parodie] bastard_in_love 1 3.509 03-10-2008, 08:05 PM
Ultimul răspuns: clauchan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)