Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Agatha Christie

#21
Sincer, nu aveam o parere prea buna despre Agatha Christie pana acum vreo 2-3 ani. Prin pur si simplul fact ca nu imi placeau romanele politiste mai deloc. Asta pana mi-a cumparat mama o carte scrisa de AC si m-am gandit sa vad totusi despre ce e vorba. Am inceput cu "Zece negri mititei" , care m-a lasat masca dupa ce l-am terminat de citit, si am continuat cu "Crima din Orient Express". Il adoram pe Poirot deja de la televizor, si chiar nu stiam ca era de fapt personajul Agathei Christie pana nu am inceput sa citesc cartea. Au mai urmat apoi multe romane scrise de ea, "13 la cina", "Crima anuntata", "Pisica printre porumbei" etc.
Dar cea care mi-a placut cel mai mult a fost "Zece negri Mititei". Titlul este unul inedit ce-i drept. Primul gand a fost ca este ceva despre cei de culoare, abia mai tarziu vazand despre ce este vorba de fapt. La inceput a fost mai plictisitor, cu introducerea tuturor si chestii de genul, dar apoi, cand au inceput sa apara crimele, in capul meu erau deja tot felul de scenarii legate de posibilul criminal al cartii. Am ramas masca cand am vazut ca la sfarsit nu era niciuna din posibilitatile care le gandisem eu. 21
In orice caz, AC a ajuns acum una dintre scriitoarele mele favorite. De cate ori ajung intr-o librarie ma duc direct sa intreb ce carti de AC au. Mi-a deschis gustul pentru genul acesta.
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out

#22
Prima data am auzit de scriitoarea Agatha Christie in serialul Doctor Who,unde o actrita ii interpreta personajul.Toata actiunea m-a captivat in asa maniera incat mi-am spus ca macar cateva carti ale acestei scriitoare vor fi nelipsite din biblioteca mea. Am citit in cele din urma romanul ''Cadavrul din biblioteca'' din seria Miss Marple.M-a impresionat modul in care aceasta doamna detectiv atinge cele mai importante aspecte ale crimei,se pune in ''pielea'' criminalului,iar in cele din urma descopera tot ce alti detectivi nu ar putea sa vada. Sigur,inculpatul este intotdeauna o surpriza,mai mult sau mai putin placuta 21. Recomand aceste carti tuturor. Merita citite.
Sa nu cerem pasiunii logica - Victor Hugo
Nu cred ca exista placere mai deplina decat sa calci in picioare ceea ce ai adorat. Friedrich Wilhelm Nietzsche
Sexy stare ^_^
[Imagine: tumblr_lwkft9NKrE1qg9t1lo1_250.gif]

#23
Nu degeaba se numeste Regina crimei, nu ? E geniala <3. Cum sa nu o iubesti ? :]] Ii sunt fana de vreo trei-patru ani. Prima carte citita scrisa ea a fost Zece negri mititei. Atat de mult mi'a placut felul in care scrie ca am inceput sa cumpar numai carti scrise de ea :]]. Acum m'am mai calmat dar inca mai ii cumpar cartiile. Pana nu le citesc pe toate nu ma las. Sunt pur si simplu superbe.
Miss Jane Marple sau Poirot ? Mie imi plac mai mult cartiile din seria cu Poirot, are ceva ce ma face sa citesc si imi place mai mult felul in care rezolva el crima. Miss Marple este o doamna detectiv buna, recunosc, dar nu e chiar pe gustul meu. Are ceva ce nu'mi place :]]. Desi, Agatha Christie era clar pe dos. Nu'l suporta pe Poirot si o placea pe Jane :]].
Sa vedem. Am citit de ea Pisica printre porumbei, Petrecerea de Halloween, Zece negri mititei, O crima anuntata, Ucigasul ABC. Acum citesc Crima din Mesopotamia si vreau in curand sa citesc Cortina. Agatha Christie a ajuns sa fie scritoarea mea preferata. O respect pentru toate cartiile scrise de ea, originalitatea de care a dat dovada in fiecare poveste fascinanta. Uneori ma intreb de unde atata talent intr'un un singur om. E o scriitoare remarcabila care si dupa atatia ani ii face pe oameni sa ii cumpere cartiile. Nu cred ca va mai fi vreodata vreo autoare sa scrie atatea cartii politiste fantastice.

#24
Aghata Christie este cea mai geniala autoare de romane politiste din toate timpurile!
Am citit cartile ei in copilarie, din biblioteca mamei, care fusese si ea pasionata pe la varta de 15 ani.
Pentru ca sa nu imi dau seama de gravitatea faptelor (aveam cam 8 ani cand am inceput sa le citesc), mama facea mici concursuri, prin care eu trebuia sa aflu criminalul, fiind atenta la indicii si notandu-le. Astfel citirea acestor carti a devenit un joc interesant.
Ador cum scrie, atat de exact, fara sa se piarda in detalii si originalitatea de care a dat dovada in operele ei. Nu mai spun de inteligenta si inventivitatea pe care le-a utilizat cu masura pe parcursul anilor.
Desi a avut o viata mai trista si considera, atuocriticandu-se, ca operele sunt prea seci, ea a trecut peste, daruindu-ne aceste volume politiste.
Poirot, ca personaj, este extrem de inteligent si superior, fiind umanizat de criticile persoanelor care il inconjoara si starea lui fizica. Psihologia lui este extrem de interesanta, abordand profilul uman cu o obiectivitate surprinzatoare.

Cel mai mult imi place momentul in care toata lumea se aduna si Poirot incepe sa ii acuze, aducand argumente pro si contra, iar astfel, nimic nu ramane secret. Criminalul este tinut la foc mic, pana la sfarsit, exploatandu-i incordarea pana la maxim si aducandu-l pana la limita. Este o metoda brilianta de a face pe cineva sa marturiseasca, cu sanse maxime de castig.
Desigur, mai este si nelipsitul vorbit la persoana a3 a al lui Poirot, care il face obiectiv fata de toti si mustata sa perfect aranjata, pe care era sa o piarda intr-un caz. 21
Jane Marple este personificarea inutititei feminine. Ea reprezinta femeia capabila a acelui secol si inteligenta ascutita care poate trece prin orice iluzie. Fata de Poirot, ea nu prea a avut camarazi ca sa o ajute, dovedindu-se competenta in toate cazurile.
Mie imi place mai mult Miss Marple, fiinca, pentru mine aceasta inseamna o revolutie fata de munca obisnuita a femeii.

Recomand calduros aceste carti tuturor iubitorilor de romane politiste si celor care cauta sa isi puna mintea la treaba.
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#25
Mi se pare o scriitoare buna, intr-o perioada eu si cu o amica eram obsedata de ea. Tipa a ajuns sa puna mana pe "Crima din Orient Express" si mi-a recomandat-o, eu insa nu am putut sa o iau de nicaieri (o sa am ce face in vara, cautand biblioteci si librarii).
Cartea care m-a surprins placut si m-a facut sa stau cu ea in mana cateva ore bune (cred ca maxim 6) a fost "Zece negrii mititei". Mi s-a tot recomandat si mi s-a spus ca e buna, dar cand am luat-o in mana chiar nu vroiam sa o citesc. La inceput, cand ei pleaca pe acea insula, deja ma gandeam: "Si acolo o sa dea de zece negrii care danseaza in jurul focului si o sa fie surprinsi si chestii", dar imediat, dupa alte cateva pagini, m-a uimit.
Dupa aceea a urmat "Oglinda mortului". E scurta, 100 si ceva de pagini, parca. Mi-a placut. Sunt multe citate interesante si paragrafe ce ma fac sa ma gandesc mai bine la natura oamenilor egocentristi. Sfarsitul e bun si "dramatic".
As vrea sa pot citi si "Misterul trenului albastru" (tot la recomandarea unor amici). Poate intr-o buna zi...
Cred ca a mai fost o carte pe care am citit-o de la scriitoare, dar memoria nu imi da niciun indiciu ce carte a fost.
Am gasit doua carti electronice de ale ei chiar acum, asa ca poate o sa revin cu niste idei despre acestea ("Martorul mut" & "Cadavrul din biblioteca").
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#26
Agatha Christie a devenit in scurt timp una din scriitoarele mele preferate. Mi-am cumparat vreo cinci sau sase carti dintr-un anticariat cu speranta ca voi fi multumita de ce gasesc. Sincera sa fiu, am auzit de ea, adica hai sa fim seriosi, cine nu a facut-o? Dar nu m-am gandit ca voi fi atat de atrasa de romane politiste. Preferata mea de pana acum e Murder is easy in care Miss Marple da de criminalul ce a transformat un sat linistit intr-o scena a crimelor. Cartea aceasta e de asemenea ecranizata si pot sa spun ca nu am fost dezamagita de film. Ca sa nu mai vorbesc de Hercule Poirot, detectivul cu un cap ca de ou si o mustata de foca.
Una peste alta cartile ei sunt placute, diferite si in totalitate exceptionale.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)