Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Agatha Christie

#1
merita te asigur eu.
cartile ei sunt demne de cartea recordurilor nu numai prin faptul ca sau vandut in mai mult de 100 de mii de exemplare fiind la fel de cautate ca si cartile lui shakespeare
-pe romanele ei sau creat jocuri hidden objects super faine in 3/4 seri destul de realiste
+ filme destul de interesante
cel mai mult mia placut INVESTIGATIILE LUI Poirot.serialul e superb .sunt mistere peste mistere rezolvate ... e super tare
si mia mai placut 13 PROBLEME .un serial de 13 episoade scurte.
eu zik ca merita sa citesti.iar daca reusesti sa prinzi si serialele.de obicei sunt difuzate pe hallmark sau pro tv 10
o.o" wot

#2
39 Am citit cateva carti, mama are o colectie intreaga. Cea care mi-a ramas in minte a fost 'Cei cinci purcelusi'. Am citit-o ca titlul ma crapa de ras 10
Dar povestea a fost foarte interesanta, chiar m-am inspirat din ea pt numele unor personaje originale [exemplu: Amyas 9 ] .

#3
Ador jocurile facute dupa carti, dar nici ele nu sunt mai prejos ^_^.
Mi-am propus sa-mi gasesc timp sa citesc ceva scris de ea . Merita, in mod sigur.
Este si serialul, care...il urmaresc zilnic, cand il prind. Cel putin, vara aceasta era sambata dimineata pe ProTv, de la vreo noua si ceva, dar nu stiu daca se mai difuzeaza.
O.o oricum... cartile ei sunt impresionante.

#4
Da,chiar merita ^^.
Biblioteca mea e imensa si aceste carti nu lipsesc .Cand am auzit ca va fi si serialul,era sa cad de pe scaun ...Cartile le-am citit acum ceva vreme ..39 Asa ca nu stiu exact care sa ti-o recomand[oricum,nu le-am citit pe toate XD] .Serialul parca nu il mai da...oricum,am vazut deja episoadele si nu ma incanta sa le vizionz din nou.[urasc sa ma uit la ceva cand stiu deja ce va urma sa se intample.]


Deci,apuca-te de ele ! [asta ,daca nu ai facut-o deja ]
LOLNOPE

#5
Hmm, eu am auzit de muuuuulta vreme de Agatha Christie, dat fiind ca am o colega careia ii place extraordinar de mult cum scrie. Asa ca, mi-am zis : de ce nu ? Sa citesc si eu o carte scrisa de aceasta.... Bineinteles, am imprumutat : cei cinci purcelusi , pe care momentan o lecturez. Nu as putea spune mai multe despre cartile acesteia, pentru ca nu am mai citit altele si aceasta este prima care imi intra intre degete; si de regula nu prea citesc romane asemenea , dar acum nu stiu ce m-a apucat. In fine, are un stil foarte dragut si elaborat. Mi se pare ca dialogul face totul, cel putin in cartea asta si totusi descrierea pe care o are este esentiala, pur si simplu nu te poti lipsi de ea. Nu e complicata si usor de inteles, prin aceasta chiar te situezi intr-un mediu mai bun. Ok, nu stiu cat de bine a sunat asta dar ideea e ca are un stil frumos si aproape „ genial", de ce nu ? pentru ca sunt unele idei acolo care nu sunt deloc simpliste, si mie chiar mi se par gandite, bine puse la punct. Chiar sunt curioasa cum vor decurge lucrurile, desi am si eu propriile mele suspiciuni. Personajul Hercule Poirot este foarte interesant, si din cate am inteles eu are mai multe carti cu acelasi „ erou". pur si simplu l-a creat foarte bine si imi plac numele personajelor sale ( mi se par foarte tari ). Oricum , stil frumos, dialog captivant si descriere ok. chiar imi place Agatha Christie si ajung sa o recomand : p

#6
Agatha Christie este o autoare de care auzisem multe lucruri bune inainte sa ma decid sa citesc ceva scris de ea . Prima cartea citita de la aceasta scriitoare a fost ,, Zece negri mitetei "œ . Am apreciat mult aceasta carte , intriga mi s-a parut minunata . Agatha Christie stie cum sa atraga si sa te faca sa te gandesti serios cum se va termina si cine era vinovatul . Cel putin nu ma asteptam la finalul pe care l- a avut si nu as fi banuit niciodata ca acela era criminalul.( Avand in vedere ca personajul era considerat mort. ) Nu prea mi-a placut ca prima data a fost ucis un personaj care imi placea . Cantecul acela dupa care a avut loc intreaga actiune , era foarte interesant .
Pentru ca acesta carte mi-a placut mult si in acea perioada prinsesem placere de a lectura romane polistite , am citit si ,, Crima din Orient Expresse " . Nu am regretat ca am facut asta , a fost un roman frumos , terminat in vreo doua zile . Imi place ca abordeaza si latura psihologioca , creand niste personaje geniale , in special Hercule Poirot . La aceasta carte am avut niste banuieli despre cine a fost criminalul , dar din nou deznodamantul m-a impresionat . Finalul a fost impresionant si am apreciat personajul Hercule Poirot .
O sa mai citesc si alte carti ...
Stie cum sa te tina in suspans si sa te faca sa banuieste fiecare personaj Agatha Christie este o autoare minunata si chiar o recomand oricui .

#7
Hmm. Si eu am citit cateva carti de-ale ei. Stiam ca exista filme, dar nu si seriale dupa carti, pare interesant. Dar eu personal prefer cartea cand vine vorba de un thriller.
Prima data am citit "Zece negri mititei" si, sincer, nu mi s-a parut uimitoare, deoarece am cam anticipat sfarsitul. Dar apoi am citit "Crima din Orient Express", care mi-a placut foarte mult. Cu cat te apropii de sfarsit, cu atat devine mai interesanta, iar suspansul mai apasator.
Iar ultima carte pe care am citit-o (de aceasta autoare) a fost "Intalnire cu moartea". Hmm... Pana acum cred ca mi-a placut cel mai mult... Pe langa suspans, au fost si alte sentimente strecurate in carte. Si mi-a placut cum a conturat personajele, atat aici cat si in "Crima din Orient Express". Parca i-a incadrat intr-o aura... bizara si... Pur si simplu mi-a placut. 105 Si sfarsitul m-a luat prin surprindere.
Si am de gand sa mai citesc cat de curand o carte de Agatha Christie.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#8
Aghata Cristie....pur si simplu iubesc lucrarile ei ( este, cei drept, pe buna dreptate numita Regina Crimei ) Primele carti ale ei pe care le-am citit au fost "Zece negri mititei" si "Crima din Orient Express" . Trebuie sa mentionez ca, spre rusinea mea, nu sunt de mult o cititoare a operelor ei si nu am citit decat vreo cinci lucrari, dar pot spune ca e o scriitoare extraordinara, povestile ei politiste te fascineaza si te fac sa citesti tot mai mult. Inca imi amintesc ziua cand mama imi adusese un nou volum, stiti voi, cele de la Biblioteca Adevarul ( 100 de carti pe care trebuie sa le ai, sau ceva de genu' :]] ) si cum am vazut ca autoarea e Aghata, l-am luat imediat sa-l citesc ( well auzisem ca povestirile ei politiste merite citite, asa ca am zis sa vad daca chiar e atat de buna). Volum cuprinde ambele povesti: "Zece negri mititei" si "Crima din Orient Express", dar am inceput cu cea de-a doua, pentru ca titlul m-a atras in mod special. Cum am inceput nu ma mai puteam opri ( devenise o manie) si am terminat-o inca din prima zi. Am rams perplex sa aflu ca toti pasageri erau implicati si fiind prima carte a ei pe care am citit-o, si inca una foarme buna, imi va ramane mereu intiparita in minte. Mi-a placut cum scriitoarea si-a modelat personajele ( mai ales Poirot ) si i-am apreciat felul de-a scrie.
Apoi a doua zi am vrut sa ma apuc si de "Zece negri mititei" desii nu prea vroiam... Sincer titlul ma ducea cu gandul la vreo comedioara siropoasa sau la vreo parodie jalnica si sincer nu'mi plac astfel de carti, dar totusi, am zis ca fiind scrisa de Aghata Cristie, merita sa-i dau o sansa si m-am apucat de citit. Cand mi-am dat seama despre ce e vorba in carte am ramas ceva in gen " WTF! Nu e vorba de nici o comedie, ci despre un sadic!! Cul! " Mi-a placut enorm "Zece negri mititei" ... adica, zece persoane merg pe o insula ( culmea, Insula Negrilor) si ajung sa moara acolo, pentru niste fapte comise de ei, dar pe care legea nu le-a pedepsit.Acel judecator Wargrave, avea o minte bolnava si era atata de sadic si nemilos...omora cu sange rece ( chiar mi-a placut cum a modelat acest personaj scriitoare) Oki, toti si-o meritau, dar pentru el era o "satisfactie" sa-i omoare si apoi sa se sinucida ( asa ceva nu citesti in fiecare zi :]] )

Imediat dupa ce am terminat aceste doua povesti am inceput sa citesc "Misterul trenului albastru" ( tot cu Poirot ) , "Misterul crimei fara cadavru" si "Cadavrul din bibliotecă" care sunt cu Miss Marple, care este un personaj fascinant, mult mai interesant decat Poirot . Acum o sa fac rost de "Cei cinci purceluşi " si "4:50 din Paddington" si am mari asteptari de la aceste carti, pentru ca si celelalte m-au impresionat. Aghata este una dintre cele mai vandute scriitoare, are un stil interesant de-a scrie si e una dintre cele mai cunoscute scriitoare de romane politiste. Cred ca orice cititor care prefera acest gen de carti ( ca mine ) o admira pe Aghata Cristie. Eu o recomand pentru adimiratori cartilor cu mistere si garantez ca operele ei va vor fascina .
Cam atat am avut de spus...Wow...nu mi-am dat seama ca am facut un post atat de lung >"<
[Imagine: 102uhbb.jpg]


Cea mai înverşunată luptă o duci cu tine insuţi!Te afli de ambele tabere!
-Voltaire

#9
Imi e putin cam rusine sa recunosc ca am citit o singura carte scrisa de Agatha Christie, cea intitulata "Zece negrii mititei". Am vrut intotdeauna sa citesc si altele, dar pur si simplu alte carti mi-au atras atentia mai curand si niciodata nu m-am mai apucat de altceva scris de aceasta autoare. Insa, "Zece negrii mititei" mi-a placut extrem de mult, a fost o carte interesanta, plina de suspans, iar finalul m-a socat, nu ma asteptam la nimic de genul ala, chiar credeam ca personajul acela a murit, nu ma asteptam sa fie criminalul. 22
[Imagine: sig_reinoir.png]

#10
face parte din scriitorii mei preferati, si incerc sa-i citesc toate cartile. pana acum am citit doar "10 negri mititei", "Crima din Orient Express", "Mana ascunsa", "Oglinda mortului", "Crima din Mews", si toate mi-au placut. unele mai mult, altele mai putin.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)