Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Latest buzz in hairstyling/ Ora de styling.

#1
Salutare dudes.

Ma gandeam sa fac un thread de genul si pe Zup. Scopul threadului? Erectia...ufff, ala e alt thread...nu, scopul acestuia este de a va prezenta o frizura/tunsoare. Saptamanal, daca topicul se va mentine in viata, voi prezenta cate o frizura. Eu pentru barbati si, daca se ofera cineva (si aici ma refer la aditza) facem si pentru femei. Totul e sa stiti cum si cu ce se mananca.
La sfarsit va voi pune si cate o intrebare (mai mult pentru ca threadul sa nu ramana doar citit) desigur despre "par" mai mult sau mai putin amuzanta, iar raspunsurile cele mai idioate si cele mai amuzante vor avea un loc special in primul post.

*Acest post va fi editat saptamanal.
** Imi voi rezerva inca un post pentru femei.

Let's start.

Frizura saptamanii este: Mohawk

[Imagine: trapshoot-mohawk1.jpg]

Acesta este un exemplu foarte bun de mohawk. Vom vorbi de mohawk la general putin si apoi despre cea mai mediatizata forma de mohawk, si anume Fauxhawk sau fake mohawk.

Tunsorile MOHAWK sunt foarte variate in colturile lumii pentru ca sunt relativ usor de realizat si intretinut. Mohawk's a devenit un stil foarte folosit de aproape toti adolescentii din lume. Mohawk's este un stil renumit printre oameni ce iubesc punk-ul inca din inceputul lui 1980. Cei care poate un mohawk prea strident si prea colorat sunt asociati cu punk-isti.

In general e destul de usor sa'ti faci un mohawk veritabil. Tunzi zero partile inutile iar restul parului il ridici in sus folosind un fixativ de calitate pentru extra-fixare. Daca aveti parul scurt, recomand fixativ si nu 1kg de gel, pentru ca parul arata urat sleit cu gel la 1,5 LEI. Mai bine dai 10-20 RON pe un tub de fixativ si sa ai par superb decat sa ai un par greu, sleit care dupa un anumit timp o sa ti se lase datoria incarcaturii mare de gel.
*Sfat personal: Nu udati parul inainte.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qMPH2dPqifQ[/youtube]
Invatati aici cum sa va faceti un mohawk de calitate.

Varietati

Tunsoarea mohawk are o gramada de varietati.

Bi-hawk ori Tri-hawk
CrossHawk
Deathhawk
Frohawk
Rathawk
Halfhawk or tophawk
Psychobilly Mohawk
Rayhawk
Shark Fin
Liberty-spike Mohawk
"Emover" Mohawk

s.a.m.d

Cea mai populara forma de mohawk este Fauxhawk sau Fake Mohawk. Probabil multi dintre voi o purtati dar nu stiti ca se numeste asa.

[Imagine: fauxhawk4.jpg]

Cam asa arata un fauxhawk/fake mohawk.

Un fauxhawk nu e greu de realizat, in principiu consta in ridicarea parului, de pe partea de sus a capului. Partea mai grea e sa'l faci sa ramana in pozitie (bine ar fi sa ai par drept, daca nu bagam placa in actiune) si sa nu il ai prea scurt, si sa'l faci sa arate bine. La fel, eu personal recomand fixativ pentru par scurt, sau gel daca este de calitate si nu incarca parul. Pentru par gras, mai bine ati folosi fixativ de calitate.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=75p0fmY7yrk&feature=related[/youtube]

-- Si acum intrebarea saptamanii:

Cat va ia sa va aranjati parul cu placa/ondulatorul ? (boys and girls)

Din nou, cel mai funny si cel mai inteligent raspuns va primi un loc pe primul post alaturi de numele userului plus o felicitare din partea mea.

Am sa'l updatez saptamana viitoare cel mai probabil duminica seara! Daca nu in cursul saptamanii.

Numai bune,
Ask for it

~aDitZa Girl: do you wanna marry me?
Arken: Zup! i mean Yup!

#2
First: Pai, pentru inceput felicitari pentru idee, e chiar fooarte original XD Nu ma asteptam ca mohawk sa aibe atatea verietati...si sunt sigura ca informatiile oferite de tine ne sunt folositoare...
2nd... I`m a girl...so, parul meu este natural[drept,ondulat,ciudat O.o] , si cum am mai spus, seara imi sta asa de frumos incat imi vine sa-l pun in vitrina, insa dimineata...vai de amaru` meu]=_=. Deobicei in jur de 10minute, insa depinde si de lenea care o am in mine... XD [se mai intampla sa adorm in drum spre baie ^.^"]

Anyway, sunt curioasa ce urmeaza XD ....
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#3
BUCLE / ONDULEURI


[Imagine: 391_curly.jpg]

Romantice si jucause, acestea sunt primele cuvinte ce-mi vin in minte pentru a descrie buclele . Dar in acelasi timp sun sexy . Persoanele cu parul ondulat si-l indreapta de cele mai multe ori, pe cand cele cu parul drept si-ar dori sa-l aibe ondulat( adica eu 71 ) .

Buclele mari cu un aer dezordonat, sunt usor de coafat si potrivite parului lung. Ai nevoie doar de niste bigudiuri mari sau un ondulator,

Eu prefer bigudiurile, deoarece ofera bucle mai naturale decat ondulatorul, chiar daca se spune ca-s de ''moda veche''.


[Imagine: rapide.jpg]

Bucle Rapide: Pentru ca parul tau sa arate minunat in cateva minute, aplica pe suvitele umede fixativ, apoi ruleaza-le pe bigudiuri mari. Usuca-le timp de cateva minute cu foehn-ul si voila,bucle minunate cu minim de efort, dar nu insista cu pieptanarea deoarece se vor strica.

[Imagine: lejere.jpg]

Bucle lejere: Alege cate o suvita si aplica spuma cu fixare puternica, ruleaza suvitele una cate una pe bigudiuri si usuca-le cu foehn-ul. Desprinde bigudiurile si fixeazale pulverizand un fixativ pentru par ondulat.
Aditza's Blog

[Imagine: aditzasig-1.png] -> mersi Toxicâ„¢


#4
Ca o mica precizare Aditzagirl se va ocupa de sectiunea pentru femei. O voi anunta pe yahu cand voi posta pentru barbati si ea va posta imediat dupa mine cu coafura pentru femei. Parca iti dadusem parola mea, sa o postezi in primul post...anyway, e ok si asa
Ask for it

~aDitZa Girl: do you wanna marry me?
Arken: Zup! i mean Yup!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)