Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Achizitionare da sau nu?

#1
Credeti ca merita achizitionarea jocurilor?(asta in cazul in care nu aveti consola si asta e singura solutie)
Eu unu' nu am cumparat nici un joc,desi joc aproape orice apare nou,dar totusi prefer sa astept.
Pareri?De ce da,de ce nu?
Dupa parerea mea singurele lucruri care merita cumparate sunt collector pack-urile in masura in care esti extrem de pasionat de acel/a joc/serie. Asta daca va permiteti o aroganta,caci nici ele nu sunt cine stie ce necesare doar sa dea bine si pentru placerea personala.
Ce mi-as dori eu sa cumpar(mai degraba sa mi se face cadou)ar fi: asta si asta . Desi sunt umpic indecis daca merita sau nu. (in fine asa am facut si cu manga )
Deci,voi ce ziceti?
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
AssCreed all the way m8 ! Motivul principal fiind faptul ca e un joc bun si clar cel mai bun din cele 2 postate de tine.
Plus ca AION e F2P ! De ce ai da banii pe asa ceva ?
Legat de intrebarile tale...se merita sa cumperi un joc ? Depinde. Daca e un joc axat pe multiplayer si ai cu cine sa il joci , da, atunci se merita.Daca vb de ceva singleplayer tind sa spun nu , cu unele mici exceptii. In rest...russian keys , promotii sau steam sales sunt optiuni viabile.
Eu unu` mi`am cumparat foarte putine jocuri la lansare , exceptie facand WoW pe vremea cand nu era un shite de joc.
In schimb , mi`am cumparat jocuri care mi`au placut cand le`am prins la diferite oferte. Doar in Steam Summer Sale mi`am cumparat in jur de 40 de jocuri la preturi de nimic.Ca tot vb de AC , mi`am cumparat AC : Revelations cu 65 RON . Pe Batman Arkham Asylum am dat 35 ron si pe Batman Arkham City 60 ron.
Cine cauta , gaseste ! 10
My armor is CONTEMPT! My shield is DISGUST ! My sword is HATRED !
Let none survive ! No pity ! No remorse ! No fear !
[Imagine: sith_stamp_by_chocolate_scone_d3143ko.gif]

#3
Intr-un timp mai aveam un pic de simpatie pentru aia cu "N-am bani sa-mi cumpar jocuri de PC"...apoi am trecut prin Media Galaxy si am vazut jocuri extrem de bune la pret de rosii si mi-a trecut de orice fel de simpatie.
Pana acum cativa ani pirateria era de inteles la noi. Salarii mici, oameni saraci, jocuri scumpe, deh.
Acu...daca piratez un joc e ca sa-l testez inainte sa-l cumpar pe consola. Nu le cumpar pe toate din magazin, iau si second handuri cand vreau ceva anume si nu vreau sa platesc exorbitant pentru el. Sa piratez jocuri pe PC...ei, ma cam face sa ma simt prost de la o vreme incoa asa ca am domolit-o.

Deci da, eu-s pentru cumparat jocuri. E munca cuiva, merita banii din partea ta mai ales daca tii neaparat sa-l joci. Unele chestii le-am luat chiar la lansare (Dark Souls, Uncharted 3, Darksiders) fiindca au meritat banii.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#4
Tind sa cumpar in general jocurile pe care le vreau. Cam orice joc de multiplayer merita sa fie luat oficial pentru ca merge mai bine. Sau serii de jocuri la care poti sa folosesti salvarea mai departe (gen mass effect). Pe langa asta majoritatea jocurilor de pc ajung super ieftine dupa o vreme. La console nu e chiar asa dar am gasit si acolo reduceri extraordinare (Darksiders redus cu 70%).

Cat despre Steam Summer sale nu pot sa zic decat
[Imagine: 18744.jpg]
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
WoW Myst of Pandaria Pandaria 139,90, plus abonament lunar de 60 de lei... pe Media Galaxy 21.
E ok sa-ti cumperi jocuri cand esti pe salariul tau, intr-un fel iti permiti, banii tai, faci ce vrei cu ei, dar mi se pare absurd sa le ceri parintilor bani pentru cumpararea unui joc pe calculator, cand ai putea la fel de bine sa te joci si pe gratis (aproximativ).

Si, industria jocurilor fiind una dintre cele mai mari din lume oricum, ma indoiesc ca se simt milioanele de oameni care pirateaza, daca chiar ar avea o problema cu asta (producatorii), ar face cumva sa nu se mai poata pirata. 106
[Imagine: iK6og.jpg]

#6
You were saying?
Si din nou?

Si din cauza pirateriei distractive rau stau cu DRM-ul in gat, trebuie sa stam conectati la internet in nestire pentru a juca SINGLE player unele jocuri, le primim pe bucati si DLC-uri si tot asa. Asta e efectul secundar al "gratuitatii" de pe torente.
Zici ca nu se face anti-piraterie?
Dar de StarForce ce zici? Ca era atat de draconica protectia aia de unii ce aveau jocul ORIGINAL nu-l puteau juca de cat de a dracu era.

Tot ce aduce pirateria in gaming momentan sunt doar masuri anti-consumator tot mai rele si mai rele pana ce la urma urmei vor inceta sa mai publice. N-ar fi rau, ar ramane piata pentru aia indie... pe care, culmea nesimtirii, si pe aia ii pirateaza o gramada desi jocurile lor costa nici 10 dolari unele.

Eu-s de acord cu pirateria...in unele cazuri. Dar in gaming, cu servicii precum Steam sau Good old games, deja nu mi se mai pare de bun simt sa piratezi. Mai ales cand ai optiuni pentru niste afaceri de nota 11.

Mysts of Pandaria, in nici trei luni va scadea sub un milion pretul pentru joc, si asta-i cu siguranta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#7
Hm...MoP nu o sa scada in 3 luni sub 1 mil.De asta sunt absolut sigur. Vb de Blizz , oameni care de mult timp au transformat jocurile lor in vaci de muls.
Legat de piraterie....eu sunt pro. De ce ? Pt ca nu imi permit sa dau bani pe jocuri. Cand am un salar de 15 mil si pe luna ma costa 10 chiria si facturile...cum sa nu fiu pro ?
In schimb cand prind o promotie , cum a fost steam summer sale , fac un sacrificiu` si cumpar ce pot.Dar sa se sublinieze cuvantul SACRIFICIU.
Poate daca a`si locui rent free ar fi o chestie .Poate daca am avea salarii decente ar fi din nou o alta chestie.
Dar cum spuneam m`ai sus , imi e imposibil sa scot 60 euro pt un joc.
My armor is CONTEMPT! My shield is DISGUST ! My sword is HATRED !
Let none survive ! No pity ! No remorse ! No fear !
[Imagine: sith_stamp_by_chocolate_scone_d3143ko.gif]

#8
Warcraft-ul cred ca merita cumparat pe vremea cand era un mmo bun nu ceva ce ar da Disney channel.
Si oricum daca vorbind de mmo-rui p2p in nici un caz,rata lunara ca sa ce? La un momentdat sa te lasi de joc....e destul de interesant am vrut si eu sa joc un p2p dar m-am lasat repede de idee privatele sunt mult prea tentante.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#9
Orice joc merita cumparat, daca iti place. E nasol daca nu incerci un demo sau ceva pentru ca asa, nu ai de unde sa stii daca merita sau nu achizitionat. Dar gandeste-te ca sunt oameni care au muncit si au stat ore intregi ca tu sa te poti juca jocul respectiv. Eu cumpar majoritatea jocurilor care-mi plac. Trebuie sa sti sa si cauti, si eventual sa ai rabdare sa se ieftineasca un joc. A fost o perioada foarte nasoala, anul trecut, cand producatorii preferau sa lanseze mai mult pe console, pentru ca pe PC era pirateria in floare. Asta pana cand s-a modat si PS3-ul si nu mai era nici un mediu sigur. Cand spun ca imi cumpar jocurile care-mi plac, nu te gandi ca la lansare o sa ma duc sa-mi iau GTA V, pentru ca nu o sa mi-l permit. Astept oferte, chiar daca trece si anul, nu e bai, eventual il joc si piratat, dar intr-un final, il cumpar. Limbo e un bun exemplu, am jucat piratat jocul cu cateva luni in urma de a il cumpara, si chiar daca nu avea multiplayer, l-am prins intr-un bundle cu 8 euro, cum sa nu-l cumperi? La fel mi-a luat un prieten Modern Warfare 2 cu 20 de lei, si l-am putut activa si pe Steam. Momentan cel mai mare regret al meu este ca n-am putut inca sa cumpar Batman Arkham City, pentru ca merita din plin. Sunt o gramada de locuri de unde-ti poti cumpara jocuri la preturi foarte acceptabile. A fost oferta la Ghotic, nu mai stiu ce editie, primeai o harta, un artbook, soundtrack-ul, jocul, intr-o cutie interesanta cu un diamant, la doar 30 de lei, deci poti gasi si collector's edition la preturi ieftine, doar sa astepti si sa stii unde sa cauti.

#10
Inainte mai toate jocurile jucate de mine erau torentate , insa de 2 sau 3 ani , am inceput sa le achizitionez treptat, si cate un pack , sau doua , un joc mai la reducere , si cu rabdare se ajunge sa ai o colectie maricica destul de rapid , la un pret de nimic.
Lumea se plange de jocurile iesite recent ca sunt putin cam pentru "the dumb population" si asta este un efect al pirateriei , banii care intra in jocuri , intra in jocurile care se vede pe piata ca se vand cel mai bine , din care se pot sustrage cat mai multi bani atata timp cat trenul este inca in viata fiindca sponsorii nu isi doresc sa investeasca in ceva ce nu le poate oferii un castig , astfel ideile cu adevarat originale , si toate jocurile care ar putea impune noi standarde in lumea jocurilor video se zbat ca si companii indie (care au inceput sa infloreasca in ultima vreme).
Developerii jocului sunt impinsi sa scoata jocurile cat mai repede pe piata , de aici rezulta early releasurile pline de buguri , si probleme ,and so on and so forth.
In mare parte aici depinde de modul de gandire al fiecarei persoane , dar cand se ofera oferte precum se gasesc in ziua de astazi imi este greu sa nu le achizitionez si sa contribui la dezvoltarea viitoarelor jocuri , indiferent cat de infima ar putea parea suma platita de o singura persoana.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)