Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Academia Vampirilor

#1
Este o serie captivanta, dupa parerea mea.
Sunt sase carti:


Nu as stii sa descriu, asa ca voi pune mini-povestea de pe spatele cartilor.
1.
Academia Sf. Vladimir nu este o scoala ca oricare alta, ci un loc secret, ascuns in strafundurile padurilor din Montana, in care moroii (vampiri vii si muritori) sunt educati in tainele magiei, iar tinerii dhampiri (jumatate oameni, jumatate vampiri) sunt antrenati sa-i apere de atacurile sangeroase ale strigoilor (morti vii), cei mai inspaimantatori si mai periculosi vampiri.

Rose Hathaway, o fata dhampir, se pregateste sa devina garda de corp pentru prietena ei cea mai buna, printesa moroi Lissa Dragomir. Antrenamentul pentru lupta cu strigoii este unul dur si epuizant, iar, pe langa intrigile si comploturile din Academie, situatia ei se complica din cauza unei idile tainuite si interzise. Avand o legatura psihica iesita din comun, cum nu s-a mai intalnit de secole, cele doua eroine incearca sa faca fata amenintarilor..
2.
Lissa Dragomir este o printesa moroi, cu un rarisim dar de a stapani magia spiritului. Ea trebuie aparata in orice moment de strigoi (mortii vii), cei mai fiorosi vampiri. Puternicul amestec de sange omenesc si vampiresc din venele Rosei Hathaway, cea mai buna prietena a Lissei, o face sa fie dhampir. Rose si-a dedicat viata unei misiuni mai mult decat primejdioase: s-o apere pe Lissa de strigoi, care si-au jurat s-o faca asemeni lor.

Un atac inopinat al strigoilor pune pe jar toata Academia Sf. Vladimir, care isi trimite in graba elevii intr-o vacanta obligatorie la schi. Dar peisajul mirific de iarna si statiunea eleganta din Idaho nu ofera decat un iluzoriu sentiment de siguranta. Cum trei dintre elevi fug din cantonament pentru a-i ataca la randul lor pe oribilii strigoi, Rose si Christian isi unesc eforturile pentru a le sari in ajutor. Numai ca eroismul are pretul lui...
3.
O premonitie intunecata incolteste in mintea lui Rose si umbre fantomatice prevestesc un rau cumplit ce se apropie tot mai mult de portile de fier ale Academiei. Strigoii strang cercul si cer razbunare pentru vietile luate de Rose. Intr-o lupta mai apriga decat cel mai infricosator cosmar, Rose va trebui sa aleaga intre viata, dragoste si cele doua fiinte care conteaza cel mai mult pentru ea", dar oare alegerea ei inseamna ca doar unul dintre ei va supravietui?
4.
Atacul recent de la Academia Vampirilor a fost cel mai violent din istoria scolii, sacrificand vieti de elevi moroi si dhampiri, profesori si gardieni. Ba, mai mult, strigoii au luat cu ei un numar de victime.

Dar pentru Rose una singura conteaza... Dimitri Belikov. Si este obligata acum sa aleaga: fie isi respecta juramantul vietii, acela de a o apara pe Lissa - cea mai buna prietena a ei si ultima supravietuitoare a neamului Dragomir -, fie sa renunte la Academie si sa se aventureze in lume, vanandu-l pe barbatul iubit. Va trebui sa mearga pana la capatul pamantului ca sa-l gaseasca pe Dimitri si sa-si respecte juramantul pe care i l-a facut, implorata de el. Dar intrebarea este, atunci cand va sosi momentul, va mai vrea el sa fie izbavit? Iar Rose, va gasi ea taria de a-l ucide?
5.
Dimitri i-a acordat lui Rose o ultima sansa. Dar alegerea facuta de ea nu a fost cea buna...
Dupa o lunga si tulburatoare calatorie pana in orasul natal al lui Dimitri din Siberia, Rose Hathaway s-a intors la Sf. Vladimir - si la cea mai buna prietena a ei, Lissa. Sunt in pragul absolvirii, iar fetele de-abia asteapta ca viata de dincolo si de portile de fier ale Academiei sa inceapa. Dar inima lui Rose inca mai tanjeste dupa Dimitri, si stie prea bine ca el pandeste ascuns undeva, nu departe.
Nu a reusit sa-l ucida cand a avut sansa. Iar acum, cele mai rele temeri ale ei sunt pe cale sa se adevereasca - Dimitri, strigoiul, o vaneaza. Numai ca de data aceasta nu mai vrea s-o convinga sa i se alature, ci s-o ucida.
6.
La al saselea nu am gasit, pentru ca nu a aparut inca.

Pe mine ma atrage schimbarea brusca de situatie, cand e roz, cand e neagra. Iar atitudinea lui Rose este destul de ciudata, il vrea pe Dimitri din tot sufletul, din cate am citit eu pana acum, dar e cu sapte ani mai mare si el nu este de acord. Sper totusi, in final, sa ramana cu el.
Va aparea si un film, defapt mai multe, judecand dupa cate carti sunt, in curand.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#2
In primul rand, prima carte se numeste chiar "Academia Vampirilor" - asta e titlul care da si numele seriei.
Eu am citit cartile vara trecuta in engleza. Sunt niste carti usor de citit, desi detaliile uneori excesive te incurca. Mi-a placut totusi ideea, care este una unica. Nimic epic, desi este cu vampiri. Romantele din primul volum m-au amuzat si ele au persistat pe parcursul intregii serii. Imi place personalitatea dura a lui Rose care, atunci cand este suparata, nu plange, ci incepe sa dea cu sutul in ceva. Placuta este si schimbarea de situatii. O data totul este frumos, placut si, imediat dupa aceea, totul se strica si devine negru. Lissa mie nu mi-a placut deloc. Este genul de persoana fara aparare, putin egoista, care nu ar putea trai fara Rose. Dimitri e genial dupa parerea mea. Un vampir genial. Also, ador sarcasmul lui Christian si comportamentul amuzant al lui Adrian. Totusi, mie mi-au placut cel mai mult ideile - cum se rasturnau situatiile in mai putin de 100 de pagini.
Cartea a sasea, Sacrificiul Final, n-am citit-o. Si nu ca n-as avea-o, ci din cauza ca mi-e prea lene. Oricum, vreau sa vad daca o decapiteaza pe Rose, desi sunt sigur ca nu o sa se intample asta - cum, sa moara personajul principal ? Nevar.
In fine, cartile sunt destul de bune pentru adolescentii din ziua de azi.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#3
Mie mi-au placut foarte mult cartile (primele patru), doar pe alea le-am citit. Ideea e in sine e originala, dar e minunata evolutia personajului principal, Rose, in care m-am regasit mai mult decat m-as fi asteptat si care e, de asemenea, unul dintre personajele mele preferate. E uimitor felul in care e descrisa trecerea de la o adolescenta rebela la o persoana matura, care descopera viata cu toate greutatile sale, dar care nu se desprinde total de vechea ei viata. Personalitatea ei puternica, vulcanica este intr-un contrast cu cea a Lissei, care e mereu atat de calma. Insa legatura dintre ele, prietenia aceea este, incontestabil, eterna. Eterna mi-as dori sa fie si dragostea dintre ea si Dimitri, vampirul transformat in strigoi pentru care si-a pus in pericol viata, cu scopul de a-i indeplini ultima dorinta.
Este seria mea favorita cu vampiri si as recomanda-o cu mare placere oricui.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#4
Citat: hmm..Allexix ai citi si seria Casa Noptii?ma rog primele 6 volume aparute in Romania?


Nu, pentru ca am destule serii incepute in momentul de fata, dar am si aceasta serie vizata. Cu siguranta o voi citi.

Citat: Am citit undeva ca prin vara va aparea un fel de continuare, insa nu cu aceste personaje, nu cu toate, parca cu Sydney, Adrian, Mia si nu mai stiu cine, in care povesteste ce s'a mai intamplat insa din perspectiva lui Sydney daca nu ma insel.


Pot spune cu desavarsire ca NU te inseli. Deabia astept sa apara si continuarea si intr-adevar va fi din partea lui Sydney. Ea si Adrian vor fi personajele principale xD. Seria se va numi: `` Bloodlines ``.
Asta e descrierea:
"Cand alchemistei Sydney i se ordona sa se ascunda pentru a proteja viata printesei Moroi Jill Dragomir,ultimul loc la care se astepta sa fie trimisa este o scoala privata de oameni in Pal Springs,California. Dar la noua lor scoala, drama de abia incepe".
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#5
Seria ,,Academia Vampirilor '' este seria mea preferata. Pe langa faptul ca imi place sa citesc despre superanatural si creaturi de genul acesta, seia mi s-a parut foarte originala si interesanta. Am citit primele 5 volume si abia astept sa il citesc pe ultimul.
Am dubii in a alege un personaj favorit. Oscilez intre Adrian si Rose.
Adrian este super-tare! Felul sau arogant si atitudinea nepasatoare pe care o afiseaza il fac sa arate ca un baiat rau, dar in adancul sufletului e o persoana buna , in ciuda dependentei de tigari si alcool. Are un umor oarecum sadic, dar asta il face si mai simpatic.
Rose este puternica si dura. Foloseste sarcasmul din plin si are un tupeu de invidiat. Nu se lasa calcata in picioare si exprima ori de cate ori simte nevoia. Dar pe langa atitudinea ei de dura, este desteapta si stie cum sa iasa din orice situatie. Intr-un cuvant e super!
Nu pot sa aleg un personaj favorit. Poate dupa ce voi citi ultima carte, voi putea sa ma decid. Deocamdata, Rose si Adrian sunt cei mai tari!
[Imagine: blue_exorcist_wallpaper_by_t1a60-d3nueum...1312183373]

#6
Se pare ca am reusit si eu in sfarsit sa ajung pe la topicul asta, la cateva luni dupa ce am terminat de citit cartile. 10 Mie mi-au placut, le-am citit pe comp, in engleza si nu dintr-odata, ci mi-a luat cateva luni sa le termin. Au fost o surpriza placuta pt mine, adica atunci cand o prietena care mi le-a recomandat mi-a spus ca e vorba despre o serie cu vampiri nu ma asteptam sa fie atat de ok, ma gandeam la ceva gen "Twilight". Dar m-am inselat. Mi-a placut mult stilul autoarei, felul in care descria sentimentele, mi-au placut personajele pe care le-a creat si cum au evoluat ele in timp.
Rose mi s-a parut un personaj incredibil. Parea atat de dura la suprafata, o persoana puternica, dar putea fi si sensibila si imi placea atunci cand arata acest lucru. Dorinta ei de a-l distruge pe Dimitri si apoi de a-l salva au transformat-o intr-o persoana care poate depasi orice obstacol, evadari din inchisoare, omoruri, totul pt cel pe care il iubea. Si, pana la urma, niciodata nu a pus interesul ei pe primul loc, intotdeauna Dimitri si Lisa au contat mai mult, oricare ar fi putut fi impresia initiala. Cu cat citeam mai mult, cu atat aveam impresia ca Rose devine un personaj tot mai plin de suflet.
Fata de Lisa sunt destul de indiferenta. Nu pot spune ca nu mi-a placut, dar nici nu m-a incantat. Nu facea ea prea multe, dar atunci cand intra tupeul in ea se dezlantuia parca in mod exagerat. In rest, era un personaj bun si sensibil. In ultima carte am ajuns s-o apreciez, si-a aratat adevarata valoare.
Nici Dimitri nu a fost printre preferatii mei. Chiar daca era un luptator excelent, cred ca Rose merita ceva mai bun. Sincer, nici nu mai stiu de ce nu mi-a placut la inceput, poate pt ca era atat de rece si incerca tot timpul sa nege ceea ce simte. Dar stiu sigur ca in ultima carte ma enerva pur si simplu cu refuzul lui de a pricepe ca Rose inca il iubeste. Oricum, intotdeauna mi s-a parut ca isi respecta atat de mult datoria incat parca nu vede nicio solutie pt a fi fericit si el.
Then, there was Christian. 105 De tipul asta mi-a placut inca de la inceput. Nu stiu ce a fost: sarcasmul, glumele seci, faptul ca parea inteligent... dar era mai interesant decat Dimitri. Se vedea clar ca tine la Lisa, nu a incercat niciodata sa ascunda faptul ca ar fi facut orice pt ea. Putin cam impulsiv uneori din cauza geloziei, dar ok. Relatia lui cu Rose era funny in unele momente, se certau, dar stiau ca se pot baza unul pe altul la greu.
Adrian avea parti bune si parti rele. Nu imi placea deloc faptul ca se refugia in alcool si tigari, dar ca persoana mi se parea un tip simpatic si funny. Mi-a parut rau de el pt ca si-a facut sperante cu Rose, iar ea nu i-a acordat atentia pe care o merita. Ar fi fost mai bine daca el ar fi putut sa accepte de la inceput evidentul: ca nu prea are sanse.
Parintii lui Rose... Janine era foarte tare, atat de dura si desteapta, m-a bucurat mult faptul ca a reusit sa se inteleaga cu fiica ei la final, s-au apropiat, au devenit prietene bune. Abe era super-amuzant, cu afacerile lui si cum a devenit si avocat peste noapte. M-au distrat fazele in care ii ameninta pe Adrian sau Dimitri. 21 Ce mi s-a parut sweet a fost cand Rose si-a dat seama de privirea de indragostita a mamei ei atunci cand il privea pe Abe, bestiala faza.
Mi-a parut foarte rau de Mason, de felul in care a murit si de faptul ca Rose nu l-a prea apreciat nici pe el asa cum ar fi meritat, si-a dat seama de valoarea lui prea tarziu. Eddie mi s-a parut de treaba, un tip foarte devotat carierei, dar parca mai mult prietenilor. Mia a fost personajul care a suferit cea mai mare schimbare, iar rezultatul a fost foarte bun.
Sydney a fost un personaj cu adevarat simpatic. Nu suporta "creaturile malefice", dar se vedea clar ca tine foarte mult la Rose si ca se atasasera una de cealalta. In curand am de gand sa ma apuc sa citesc "Bloodlines" si abia astept sa vad cum vor evolua ea si Jill, a carei personalitate copilaroasa si naiva e foarte draguta.
Ca o concluzie a lungii aberatii pe care am scris-o, seria "Vampire Academy" chiar a fost o lectura interesanta si usoara pt mine, relaxanta si care m-a ajutat sa ma pierd intr-o lume speciala. It was adorable. 10 Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]

#7
Dorind sa impartasesc durerea lui DiZ ca o buna prietena, cand a fost provocata sa citeasca prima carte din serie si anume 'Academia Vampirilor', am zis sa imi iau si eu cartea in format epub si sa o dau pe gat frumusel si rapid. Si am ajuns sa citesc toata seria. Uite aici recenzia mea de pe goodreads:

May contain spoilers. I'm gonna talk a bit about events until like the beginning of the fifth book. Cannot be bothered to actually write something about all of them.

Well, the first book made me give out a sigh for having wasted about three hours of my life on it. But somehow I was intrigued enough to see whether the writing improves along the way. Surprisingly it had, and considering reading it didn't pose too much threat in lowering my IQ down to my shoe size, I've finished 'Frostbite' and have moved on to the next.

I know what you're thinking, why would you continue reading something you haven't particularly liked? Simple, I do not have the time to read heavy material or something that would make me think for a bit. I'm probably being a bit mean here since it did pose a few good ideas and the characters became more likable along the way. Maybe because of their snarky personalities and sarcastic lines.

The romance is still far-fetched and over emphasized, and I did have to skim through some of the pages because it kept rambling on and on about one thing: Dimitri. I liked most of the characters even though at first they were quite shallow, getting a few new traits along the way, yet I couldn't help and want to bitchslap Rose for always thinking about her guardian-lover-turned-Strigoi, or spacing out once too often. She does snap out of it though and have to admit she is a bit badass, a term used a lot in the book.

The action is sometimes very slow paced and makes way for the author to stick in some more Dimitri-Roza romantic fillers, whether they are memories or dreams. I've learned how to skim through these as well.

I liked the whole shadow-kissed thing including the weird occurrences (which in a way bonded well together), spirit magic and their users, that she included some references to Eastern Europe (though the Siberia-Russia borderline was a bit vague) and even words that me, as a Romanian born in Transylvania(close to the source of the myth), never really thought I would find in a book as such. Even though I guess in a way it shouldn't be so surprising.

I am a bit conflicted because it turned out to be not as bad as I expected. Yet to be honest, the ideas are topping the poor writing that occurs in most of the books. It annoyed me to hell that a lot of terms and happenings in previous books get explained every once in a while, as if the author is trying to make the books stand-alones. It sounds like a broken record repeating information for mentally impaired people suffering from a mild form of Alzheimer's.

I think the characters I like best have to be Adrian and Christian so far.

Si aici se intrerupe firul pentru ca nu apucasem sa citesc si 'Last Sacrifice' in momentul in care am facut recenzia. Pana la urma nu a fost o pierdere mare de timp si pot sa spun ca e mult mai buna in comparatie cu Twilight, dar parca personajele nu ar trebui numite vampiri. Aici tot Anne Rice ramane clasica versiune mult amplificata, pe care o ador.

Si va las cu o ultima impresie pe care mi-a lasat-o seria pe parcursul partilor foarte slabe:

Reading the entire Vampire Academy series was like watching an alcoholic unicorn chucking-up rainbows while small children clap. It had a few good ideas, but not very brightly put into the spotlight.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8
Pur si simplu m-am indragostit de seria asta : x si n-am ce face.E prima in topul celor pe care le-as citii de o gramada de ori.Povestea lui Rose si a Lissei e ceva incredibil,pur si simplu.Daca nu era spiritul si restul ai zice ca Rose a trecut prin mai multe desi asa cred ca e intr-un fel.Personajele sunt asa de bine realizate incat nu lasa loc de replica.
Lissa e incredibila in carte.Oricat incearca Rose sa o ajute luandu-i intunericul,pana la urma tot ea e cea care o ajuta pe Rose.Imi place firea ei calma,cand nu e afectata de spirit,si calculata.Pana la urma e nevoie si de creier.
Rose e ca o bomba cu ceas,desi dupa volumul doi deja i-am inteles perfect gandirea si mereu am zis ca seama na cu mine mult.As mai avea multe de zis,dar mi-e lene sa scriu atata o.o
Dimitri...of,ce sa mai zici despre dragul nostru Dimka.Eu zic ca nimic si cine vrea sa stie ce personalitate are sa citeasca.E pur si simplu...mereu imi vin in cap in momente de stres "sfaturile lui de maestru zen" dupa cum zicea Rose.
Si asa as putea lua toate personajele dar nu am de ce.
Totusi Adrian (atat de indragostitul Adrian care se alege cu inima franta) si Mia (inca ma surprinde cum din dusmani au devenit cei mai buni prieteni ea cu restul),iar Janine si Abe nu mai au nevoie de descriere.....
Mereu ma gandesc la acele lucruri de la final,acele ultime cateva capitole:
"Rectia mea a fost ceva mai mult decat 'Rahat!' cand am aflat ca sunt regina."
"Mai mai,daca nu sunt chear persoanele responsabile pentru trimiterea lui Rose Hathaway in lume."
"Fugi acum.Intoarcete in Siberia inainte sa observe. [..] O,dar cred ca Abi ar realiza primul si ar fi mai rau."
"Lissa arata ca o adevarata regina la bratul lui Christian.Acum e Lordul Ozera si am senzatia ca acest titlu va fi din ce in ce mai important."
"Doamnelor si domnilor,v-o prezint pe Printesa Vasilisa Sabina Rhea Dragomir.[...] Regina Vasilisa Sabina Rhea Dragomir!...Si atunci toata sala cu exceptia Ekaterinei a cazut in genunchi in fata noii regine".
"Care-i poanta? .... Ma intrebam ce ar fi zis Lissa daca mai aveam legatura. .... Si ce crezi ca ar zice?.... Acum in ce ne-am mai bagat?"
Pur si simplu prea frumos a fost totul....
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalele Vampirilor Elena. 25 23.259 21-11-2011, 11:40 AM
Ultimul răspuns: Yun.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)