Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A single love is my wish

#1
Hello! Am un nou fic care dupa idee e plictisitor dar pe parcurs il mai infloresc eu. Nu sunt incepatoare, dar nici experta nu`s. Mai am multe de invatat si asta se poate vedea. Inprimul capitol ve-ti observa cam mult dialog si putina descriere, dar asa e fiecare inceput...la mine cel putin.I hope you will like>3



Capitolul 1.Annoying boy




Stateam in biroul directoarei asteptand. Nu imi prea placea ideea de nou venita intr-un liceu de bani gata, dar trebuie sa ii fac pe plac mamei mele care asteapta prea mult de la mine. Mama vorbea cu directoarea despre orarul si uniforma, deci trebuia sa port uniforma, ce imi mai displace scoala asta. Sunt chinuita vai de capul si zilele mele, iar acum trebuie sa port si uniforma? Acum ador vechiul liceu! De ce a trebuit sa vina ea si sa ma ia de langa tata? Ca sa imi distruga toata visele si tot ce a incercat sa faca tata pentru mine in cei 15 ani in care am stat cu el. Da, parintii mei sunt divortati de atatia ani,de 15 ani. Cand eu aveam numai un an, tata s-a hotarat sa se desparta de mama prin simplul motiv ca s-a saturat sa o auda tipand. Pur si simplu nu mai suporta. Aceasta femeie vine dupa atatia ani la tata cu pretextul ca: ai indepartat-o de mine si ai luat-o neascultandu-mi parerea. Vai! Ce ''emotioanta'' am fost! Am facut un scandal gigant, dar ea tot m-a luat. O urasc! Acum ii fac doar jocul, dar imediat ce am o portita de scapare ma intorc acasa, la tata, cat mai departe de ea.
-Domnisoara Masashi, sper ca te vei acomoda repede aici si te vei simti cat mai bine! Clasa in care ai fost repartizata este a10a B. Daca ai vreo problema cu vreun coleg, in special cu Kaito treci pe aici si se va rezolva.
-Dar cine e Kaito, asta? Regele scolii? intreb eu atintindu-mi ochii spre directoare.
-O, nu! spune ea incepand sa rada. Nu este regele scolii, dar este mai rebel de felul lui si uneori isi mai iese din fire.
-A, da? Daca vrea bataie sa treaca pe la mine, nu degeaba am fost la karate si...
-Amaya, nu fi nesimtita si taci! Nu vrei sa iti faci o reputatie proasta de aceea vei sta cuminte. Ce ai facut in fostul tau liceu este de domeniul trecutul, acum tu esti cu mine si nu accept sa mai bati pe cineva. Shyou a facut foarte rau. spune mama serioasa privindu-ma in ochi.
Stia cat de greu imi este, iar acum il critica pe tata? Sa nu creada ca voi accepta insulte la adresa tatalui meu. Ma ridic de pe scaun si fara sa imi dau seama incep sa tip, fara sa imi pese ca directoarea era de fata.
-Stii ce? Pe tata sa nu il critici nicioada! El m-a crescut in timp ce tu te-ai plans ca ai un copil ce nici macar nu ti l-ai dorit! Mai lasa-ma naibii in pace si du-te undeva departe. Nu inteleg de ce ai aparut in viata mea si a lui tata, luandu-ma de langa el. Cum ai trecut peste 15 ani, nu mai puteai trece peste inca 15 pana sa te vad in mormant la 2 metri sub pamant? spun uitandu-ma cu o privire glaciara la ea.
Deodata imi vad obrazul inrosit de palma ei. Plangea. Chiar plangea. Daca crede ca niste lacrimi la voia intamplarii o sa ma faca sa uit se inseala. Nu stie cu cine se pune. Directoarea se uita cand la mine cand la ea. Aud un sunet crisalin rasunandu-mi prin urechi. Era clopotelul ce anunta inceperea orelor. Mi-am luat ghiozdanul de pe spatarul scaunului si ies din birou fara sa zic nimic. Eram nervoasa de nu mai puteam. Nu avea nici un drept sa ma loveasca pe mine si nici atat sa il critice pe tata. Ma uitam dupa clasa mea cand imi apare in fata o usa cu o inscriptie pe ea. Apas pe clanta si imediat ce intru in clasa am fost lovita cu o carte in cap. Ma uit in clasa nervoasa si vad ca profesorul nu sosise, iar maimutele alea de colegi ai mei erau pe banci, ba pe catedra, unii chiar se bateau. Toate acestea s-au oprit cand am intrat eu in clasa. Se pare ca faptasul care m-a lovit in cap era un baiat inalt, brunet, avea ochii albastrii asemanatori cu ai mei, parul ii era ciufulit si se uita cu mare interes la mine masurandu-ma din cap pana in picioare.
-Tu, ala care sta pe scaun si se tot holbeaza! ii spun atragandu-i atentia lui si fetelor ce erau in jurul lui. Cereti scuze ca mi-ai dat cu cartea in cap altfel zbori pe geam! pe tonul meu autoritar parca eram acea femeia care nici nu o pot numi mama.
Brunetul a inceput sa rada si se ridica de pe scaun apropiindu-se de mine. Ma lua de brate si ma tranti de perete. Isi aproprie chipul usor de a meu uitandu-se in ochii mei care se uitau urat la el. Colegii din clasa ne previau ca la o telenovela de pe tv si asta ma enerva foarte tare. Dupa ce femeia aia m-a scos din pepeni, vine si idiotul asta care se da mare istet. Cred ca la el se referea directoarea.
-Sa vedem...spune el neluandu-si privirea din ochii mei. Esti noua nu? Inseamna ca nu stii cine sunt chiar daca ar trebui.
-Trebuie? Mai vipule, daca te dai mare bengos pe aici sa stii ca nu iti merge. Esti alt ratat care se da mare si tare dar defapt nu e nimic de capul lui. Dute si arunca-te de pe bloc si vezi daca e fain. Suna-ma si pe mine in timpul ''zborului'' sa imi spui cum e.
Nervos de ce i-am spus m-a luat de par si s-a apropiat de gatul meu. M-a muscat pana la sange, dar nu l-am lasat sa-si termina treaba. L-am calcat pe picior, dupa care i-am dat una in punctul sensibil. OMG! Ce rea am devenit, imi place. Credeam ca l-am pus la punct, dar cand sa plec de langa el mi-a pus o piedica, eu cazand peste o colega. A inceput sa rada dupa care mi-a spus:
-Draguta, stai la locul tau daca nu vrei probleme. Ai cumva orientare spre d`alea? spune incepand sa rada. Sa stii de acum ca eu sunt cel care ii comanda pe toti, iar tu draga tine minte un lucru: Eu sunt Kaito Okimicki, cel care, daca nu iti tii gura, te va bate netinand cont ca esti fata.
-Ba, idiotule! Si asa sunt aici impotriva vointei mele cu o mama care nici nu imi e mama si se crede mare stapana pe averea tatalui meu. Asa ca tine-ti dracu gura aia ca cel care va fi batut vei fi tu. Iar voi maimutelor la ce pisicii mei va uita-ti? Nu aveti televizor acasa? Daca nu, inseamna ca e grav.
Toti si-au luat privirea de la mine fiind uimiti cu cata impertinenta le vorbeam. M-am asezat intr-o banca ce era aparent goala si ma uitam cu dispretuire la brunet care nu facea decat sa zambeasca. Ce idei oare mai are prin capsoru` ala. Mi-am luat privirea de la el si mi-am indreptat-o spre fereastra, pana cand simt o prezenta. Nu i-am dat atentie pana cand ma luat de obraji si m-a intors cu fata la el. Da,era chiar Kaito. Marai la el dupa care incep sa fac crize:
-Da-te dracu din banca, ca prezenta ta imi face greata! ii ordon eu dar fara ca baiatul sa reactioneze. Nu pot scapa de tine deloc?
-In primul rand este banca mea, in al doilea rand nu, nu poti scapa. Din momentul de fata te voi bantui pana ce te muti din clasa si zbori spre alte meleaguri.
-Vise, draga. Vise! ii spun atat de calma pe mine.
-Da, vise, cum zici tu. Daca nu ma crezi ca vei pleca din clasa asta asa cum a ai si venit inseamna ca esti proasta.
-Retardatu-le, eu nu vreau sa fiu aici. Eu vreau la tata in Franta, acolo unde nu este nici o femeie nebuna care vine dupa 15 ani si-mi zice ca-i mama. Crede-ma ca vreau sa plec de aici mai mult ca orice. Vreau sa-mi vad prietenul!!
-Ai asa ceva? Ai prieten? ma intreaba el uimit.
-Da ma, da de ce intrebi? nici nu stiam de ce vorbesc cu el, dar ma rog.
-La ce temperament ai, ma mir ca ai si prieteni! Dar stai, de unde stiu eu ca ai tu prieteni? Probabil minti.
Deja ma saturasem sa il aud. M-am ridicat din banca si am vrut sa ies pe usa dar chiar atunci intra profesorul de matematica.
-Domnisoara Masashi, de ce nu sunteti in banca? Inteleg ca sunteti noua si nu va place aici, dar asta nu inseamna ca trebuie sa chiuliti. Trece-ti in fata clasei si prezentati-va.
Ce profesor enervant! Vai, domnisoara Masashi, mi se face rau! M-am dus in fata clasei sub privirea admirativa a baietilor din clasa si a fetelor ce ma priveau invidioase. Numai idiotul ala de Saito sau cum il cheama se uita parca la vreun specimen mai neavansat. Imi venea sa arunc cu cartile dupa el asa cum a facut si el cu carte aia...dar o sa mi-o plateasca cat de curand.
-Mda... zic eu plictisita. Sunt Masashi Amaya. Neincantata sa va cunosc sau sa fiu aici. Pot sa ma duc acum in banca?il intreb pe profesor ce era total dezamagit de neentuziasmul meu. Aproba din cap, dupa care ma indrept spre banca.
Profesorul nu a mai zis nimic si a inceput sa predea. Eu eram super-mega plictisita din aceasta cauza ma uitam pe pereti, ba pe fereastra, chiar mai maraiam la Kaito, el luandu-ma de par. Ce idiot! l-am calcat pe picior ca sa nu vada ca sunt mai prejos. Susoti cateva injuraturi dupa care m-a luat de incheietura mainii si m-a strans tare. Auch! Ce strangea idiotul. Pentru ca mana stanga o aveam libera am luat compasul si l-am piscat putin. Si-a retras mana, uitandu-se urat la mine. Ahahaa! Zambeam satisfacuta in sinea mea, planuind urmatorul atac asupra brunetului. Aveam de gand ca in pauza urmatoare sa il arunc pe geam sau sa-l fac sa ma urmareasca pana in biroul directoarei si sa ii spun ca vrea sa ma violeze! Am inceput sa rad, iar asta a atras atentia la toti.
-Domnisoara Masashi! imi spune profesorul pe un ton sever. Ce aveti de ras? Vreti sa ne impartasi-ti ceva ca sa radem si noi?
-Vedeti dumneavoastra, Kaito tot spune glume si nu ma lasa in pace. spun eu dandu-ma lovita, in timp ce brunetul clocotea de nervi.
-Domnisorule Kaito, iar vreti o excursie prin biroul doamnei directoare? Doar spuneti si imediat va trimit. Inca o gafa si vei sta in detentia o saptamana.
-Domnule profesor, mincinoasa asta se da lovita! Nu i-am spus nimic. Rade ca o proasta si da vina pe mine din cauza ca azi am aruncat o carte din greseala si a nimerit in capul ei. Iar acum vrea sa se razbune!
-Din greseala, da, cum sa nu! Ai aruncat-o intentionat idiotule! ii spun uitandu-ma in ochii lui reci, privirile noastra intersectandu-se.
-Tu ai inceput eu voi termina.
Se ridica de pe scaun, la fel si eu vrand sa ne luam la bataie, dar profesorul a intervenit automat:
-Masashi, Okimicki, pedepsi-ti! Ce credeti ca a ajuns ora mea? Ore de lupte si batai? Ati primit trei saptamani de detentie si nu vreau sa aud nimic. Masashi stiu ca esti aici din cauza mamei tale, dar intelege ca nu ai ce face.
-Acum stie toata scoala ca femeia aia, ca nu pot s-o numesc mama, m-a luat de langa tata. Cred ca de la ea ati aflat, nu? Pun pariu ca a mai inflorit povestea, sa il faca pe tata sa cada prost. Si? Dati-mi si un an de detentie, nu imi pasa.
Vorbele mele l-au afectat tare pe prof. Se uita la mine tare derutat. Noi ne-am asezat in banca, inca uitandu-ne si mai urat unul la altul. Dupa ce ora aceea de chin a trecut si profedorul a iesit din clasa. O fata roscovana, cred ca de la a10a A, a intrat in clasa anuntandu-ne ca azi nu se mai tin ore din cauza unor probleme. Toti au sarit in sus de bucurie, parasind in fuga clasa. Ramasesem doar eu, iditoul si o fata blonda, care cred ca era prietena lui. Bleah! Ce gusturi urate are! Dupa ce si-au dat limbi... inca odata bleah, idiotul s-a apropiat de mine. Nu stiam ce ganduri are in acel moment.
[Imagine: durararasig06small.jpg]

#2
Sa vedem>:)
Am citit acest prim capitol si au fost lucruri ce m-au incantata si lucruri ce nu m-au incantat.
Pentru inceput, schimba titlul :99: , macar de dragul a ceea ce ai scris pana acum... E foarte neinspirat.. crede-ma. Apoi, pe langa asta, ideea nu pot spune ca este originala, adica vechea poveste... o fata ajunge intr-o scoala.. acolo e un tip dur cel mai tare din parcare si apoi happy end se indragostesc si fac multi copii si nunta ... :ask: . oricum sper sa ma insel, vom vedea pe parcurs ce se intampla... Pe langa asta iti cam lipseste si descrierea... este ici si colo insa ar trebui mai multa...
Deci asta e ceea ce nu mi-a placut, dar am fost si lucruri care m-au incantat.
Mi-a placut ca dialogul nu a fost sec si ca nu ai garbit actiunea... ceea ce e minunat :love: . Pe langa asta la unele faze chiar am inceput sa rad... Mi-a placut faza cu "primirea" unei carti in cap. :))
Oricum, astept sa pui urmatorul capitol...

P.S: daca te-a deranjat comentariul da-mi pm :bye:
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#3
Soo...imi place,pot sa zic ca nu prea am vazut greseli
Deci:
Imi place foarte mult atitudinea lui Amaya,si ca il cam pune la punct pe baiat..Kaito

"-Vise, draga. Vise! ii spun atat de calma pe mine."
Doamne cat mi-a placut faza asta=))

Soo...imi place,pot sa zic ca nu prea am vazut greseli
Deci:
Imi place foarte mult atitudinea lui Amaya,si ca il cam pune la punct pe baiat..Kaito

"-Vise, draga. Vise! ii spun atat de calma pe mine."
Doamne cat mi-a placut faza ast=))

Ceva ma cam streseaza ca totimpul precizeaza ca masa e o panarama,si dua se plange ca stie toata scoala,normal daca zice mereu asta:-?

Anyway misto,mise pare interesant astept nextul

#4
Pai: trebuie sa spun ca imi place ficul, desi vorba lui BroscoFobie`Verde ideea cu fata cea noua si bad boy-ul scolii o gasesti mai peste tot. Imi place atitudinea Amayei, dar imi pare rau ca mama ei a despartit-o de tatal ei, insa o sa isi gaseasca iubirea:X
Actiunea nu e grabita, dialogul nu e sec, iar descrierea si naratiunea se imbina foarte frumos. Astept sa vad ce se intampla in continuarea. Pana se ajunge la iubire intre Amaya si Kaito. Apropo: atitudinea lui Kaito. Imi place:x.
Astept cu nerabdare nextu'. Chu si gambate:*

#5
Multumesc mult pentru pareri. Continuarea:

Capitolul 2.Bad boy




Se aproprie din ce in ce mai mult de mine, iar eu ma dau mai in spate, simtind peretele din spatele meu. Brunetul ii facu semn fetei sa plece, aceasta iesind imediat din clasa. Ajungand in dreptul meu ma lipeste de perete punandu-si mainile pe o parte si pe alta a capului meu.
-Ce mai vrei acum, draga? Iar visezi cu ochii deschisi si nu iti poti controla hormonii? Eu tot iti zic sa te arunci de pe bloc. Imi sustin idea si sper ca tu sa o pui in aplicare cat de curand.
-Nu am sa iti fac pe plac niciodata, Amaya. Intelege odata ca tu esti o fata ca toate celelalte si nu ai sa ai parte de tratament special asa ca nu te mai crede nu stiu ce diva, deoarece nu esti.
-Ce mai impresionat prin vorbele tale, ii zic clipind des. Nu ai voie sa mi te adresezi cu Amaya, ci cu domnisoara Masashi.imi reiau eu tonul de fata dura.
-Tot nu te inveti minte, nu?
Isi aproprie buzele de ale mele, dar ezita cateva secunde, dupa care le uni intr-un sarut. Incerca sa isi bage limba in gura mea, dar nu vroiam sa raspund sarutului in ruptul capului. Gandindu-ma totusi mai bine, l-am lasat, el incepand sa cotrobaie prin lacasul meu umed. Limba lui explora fiecare coltisor, in cele din urma intalnindu-se cu a mea. Aveam o idee, o idee ce vroiam sa o pun in aplicare. L-am muscat de limba pana am simtit gustul sangelui, despartindu-ma de el si impingandu-l. Mi-am luat rucsacul in mana, l-am calcat pe picior, pentru a nu stiu cata ora si am iesit din clasa uitandu-ma inca odata la el. Saracul, se uita asa urat la mine. Am iesit din scoala, asteptand cu nerabdare sa ajung acasa sa le sun pe prietenele mele. Nu mai vobisem cu ele decand am plecat din Franta. Imi era tare dor de ele, mai ales ca acum stam la asa distanta. Eu in Japonia, iar ele in Franta. Mergeam agale pe drum admirand peisajul. Toamna isi pusese puternic amprenta, fiind pe carari numai frunze ruginii. Un tablou incantator! Soarele stralucea pe cerul senin mangaindu-mi fata cu razele sale. Chiar e frumos in Japonia, dar tot Franta este locul in care ma simt cel mai bine. Fiind cu capul in nori nu realizasem ca ma izbisem de cineva. Am cazut pe jos, vrand sa ii adresez cateva injuraturi idiotul care nu se uita pe unde merge, dar cand ridic privirea observ un baiat blond, cu ochii albastrii, asemanatori cu cei a lui Kaito care ma privea cu o privire rece. Toti baietii duri privesc fetele cu asa o privire? Baiatul se ridica de jos, neajutandu-ma si pe mine, asa ca m-am ridicat singura. Amutisem de-a dreptul. Era asa dragut tipul, mai ales cu parul ala blond! Nu vroiam totusi sa ma inmoi asa ca am vrut sa ii spun ceva, dar el mi-a taiat-o scurt:
-Uita-te pe unde mergi! imi zice pe un ton rece, eu ramanand de-a dreptul uimita. Numai baieti cu tupeu pe aici.
Si-a continuat drumul, eu inca privindu-l. Parca era un inger! Atat de frumos! Amaya, trezeste-te la realitate, ai prieten! Mi-am dat doua palme peste fata si mi-am reluat drumul. Intr-un final am ajuns in fata unei vile imense vopsita in maro, cu un gard de un metru, eu sunand la interfon si raspunzandu-mi o servitoare. Portile de metal s-au dat inlaturi permitandu-mi sa pasesc pe aleea ce ducea spre casa. Am intrat, lasandu-mi ghiozdanul la voia intamplarii si m-am indreptat spre bucatarie. Imi era sete si vroiam sa beau un suc natural de portocale, dar un bilet de pe masa de langa mine imi atrase atentia. L-am luat in mana si am observat ca era de la mamica mea prea scumpa. Am citit continutul imediat deoarece nu avea mai mult de un rand. ''Draga mea, voi fi plecata timp de o saptamna cu treaba in Kyoto. Sper sa nu faci prostii! Cu drag, mama.'' Vezi sa nu. Chiar acum imi voi suna prietenii si ii invit sa stea in weekend la mine. Pe langa asta voi da si o petrecere ca sa iti arat ca sunt fata serioasa si cuminte. Am zambit dupa care am lasat biletul si mi-am luat sucul de portocale din frigider. Dupa ce am baut si am cautat ghiozdanul ce era aruncat dupa canapeau din hol, m-am indreptat spre camera mea. Imediat ce ajung, ma trantesc in pat, obosita fiind. Telefonul mobil era in pat asa ca l-am luat si am sunat-o pe prietena mea cea mai buna, Nayuri. Fata mi-a raspuns imediat fiind foarte fericita ca am sunat-o insfarsit.
-Aya!!! striga ea ca o disperata. Iubita mea prietena! Ti-ai adus aminte de mine?
-Haide, Nayu! ii spun si eu alintand-o. Stii doar ca nu am avut timp. Femeia aia a stat numai si numai cu ochii pe mine. Uite acum miracol: s-a dus in Kyoto pentru o saptamna cu treaba.
-Asta inseamna ca vii acasa? spune ea entuziasta.
-Esti nebuna? Nu pot fugi de aici. Daca vin acasa, inapoi la tata, va da vina pe el. Ca mi-a bagat nu stiu ce prostii in cap si aberatii deastea. Nu pot sa o las, cel putin nu acum. De aceea ma gandeam sa vii tu la mine. Tu, Hikari, Shiori si Nagaya. Ce zici?
-Cum sa nu? spune ea tipand de bucurie si topaind. Mereu cand era bucuroasa tipa si topaia pana si ceilalti faceau la fel.
-Ma bucur! Macar nu voi sta singura. In orice caz vroiam sa iti povestesc despre noua mea scoala. Am dat peste un prost, care ma calca pe nervi si am intalnit un baiat tare dragut azi! Adica am dat peste el din greseala, dar ma rog.
-Vreau detalii fato! imi spune ea pe un ton jucaus si neserios. Tot vreau sa stiu.
I-am povestit totul cu lux de amanunte. Cum am fost intampinata in clasa cu o carte in cap. Cum m-am luat la cearta cu Kaito. Cum am luat trei saptamani de detentie, si toate din cauza lui. Nu i-am mai spus si faza de la sfarsit, ca poate ma para lui Kai, prietenul meu. Asta imi aminteste ca trebuie sa il sun si pe el. I-am spus fetei ca ne vom vedea sambata cand vine la mine impreuna cu celelalte trei fete. Am inchis dupa care am format numarul lui Kai. Nu mi-a raspuns. Ciudat, el mereu raspundea la telefon. Ma rog, cine stie ce face. Acum ca suntem la distanta chiar ca nu ne vom mai intelege. Nici cand eram aproape de el nu ma baga in seama, dar acum. Cel mai bine era sa ma despart de el. Luasem hotararea asta de mult, dar nu am aplicat-o. M-am intins dupa telefon si i-am dat mesaj. ''Kai, imi pare rau dar oficil, nu mai esti iubitul meu. Nu ma mai cauta. Amaya''. Nici un telefon nu imi daduse de cand eram in Japonia. Si eram aici de doua saptamani. Poate facusem un lucru stupid, care mi-a venit pe moment, dar o merita. Daca ma iubeste sa vina dupa mine, pana atunci vreau sa aflu cine e acel baiat dragut peste care am dat. Sper sa invete la noi in liceu, ca sa il caut urmatoarea zi. Vrand sa vad cat e ceasul, imi atintesc ochii spre cel ce era pe perete. Indica ora 14:00. Nu prea aveam ce face asa ca am decis sa ma apuc de tema la matematica. Imi amintesc cu greata, de profesorul ala ce m-a pedepsit pe mine si pe ala. Macar e si el pedepsit, nu numai eu. Am cotrobait prin ghiozdan dupa jurnalul meu, dar realizez ca nu il mai am. Intru in panica si ma gandesc unde l-am lasat. Cand mi-am amintit, mi-a picat cerul in cap. Il lasasem in banca. Daca l-a luat Kaito? Acum imi poate afla toate secretele. Deodata un sunet enervant ce venea dinspre telefonul meu imi deschide mintea. Oare cine ma suna? Am luat telefonul in mana si m-am uitat pe ecran. Este numar necunoscut. Am raspund fara tragere de inima si aud o voce perversa ce ii apartinea bineinteles lui Kaito.
-Ce faci, coleguto? Nu ai murit inca? ma intreaba el sarcastic.
-Planific urmatorul atac asupra ta. Tu ce faci? ii raspund la fel de sarcastic.
-M-ai bine ti-ai schimba atitudinea, scumpete, deoarece am ceva ce iti apartine, si nu cred ca vrei sa afle cineva ceva.
-Daca il citesti sau il arati cuiva jur ca vin la tine acasa si te impusc! spun nervoasa si foarte hotarata pe mine.
-Doar incearca, draguta! Te astept cu placere la mine. Daca nu vrei sa se afle vei face ceva pentru mine.
-Haha! rad eu ca o isterica. Eu, pentru tine, ceva? Niciodata!
-Prea bine. Daca vrei ca tot liceul sa afle ca tu dormi cu un ursulet de plus si ca mori dupa mine, ok. Nu am nimic impotriva.
-Ce? tip eu la el. Nu am un urs de plus si nici nu sunt in limba dupa tine. Doamne fereste! Nu am scris niciodata asa ceva.
-Si tu crezi ca prostii aia stiu? Voi scrie eu si le voi arata. Deci ce alegi? Ori faci ceva pentru mine, ori afla tot liceul minciunile astea.
-Esti un nesuferit! tip si mai tare crezand ca il voi intimida, dar chiar deloc. Nimic nu merge cu tipul asta.
-Zi ce vrei sa fac pana nu vin la tine si te impusc!
Baiatul rade, asteptand cateva minute sa ma linistesc. Dupa ce ma mai calmez imi spune:
-Vei fi iubita mea pentru doua saptamani.
[Imagine: durararasig06small.jpg]

#6
Amaya...way to go girl. Ce scumpa e fata asta. Pe cat e de dulce pe atat e de rautacioasa;)). Actiunea chiar a decurs bina si nu a fost grabita. Dialogul nu a fost sec. Descrierea si naratiunea fac un cuplu minunat.
'-Vei fi iubita mea pentru doua saptamani.'..Chiar e rau..foarte rau. Nu prevad o 'relatie' intre doi porumbei, mai degraba o lupta intre doi demoni. Cred ca mama Amayei o sa isi puna mainile in cap cand o sa se intoarca asa.
Astept nextu'. Chu si gambate:*

#7
Hey , am trecut si eu pe aici si pot sa spun ca chiar imi place ce ai scris pana acum . Descri foarte bine , descrierea nu este plictisitoare ci este foarte bogata . Nu ai pus 3 surcele care ar semnifica descrierea . Bravo , pentru asta te felicit ^^.Modurile de expunere sunt la locul lor , dialogul nu este sec , se imbina perfect cu naratiunea . Greseli de tastare nu am vazut , defapt nici nu am stat sa le caut , am citit foarte repede ce ai scris . Imi place ideea , chiar daca am mai auzit-o pana acum , dar totusi parca are ceva original in ea , nu stiu :-?? E bine , oricum xD Imi place mult de Amaya ca nu se lasa mai prejos decat tipul ala , dar nici tampitul ala nu vrea sa renunte -_-" Si vrea sa fie prietena lui pentru doua saptamani ? o__0 Idiotul , isi bate joc de ea -_-" Ma rog , sper ca Amaya nu va accepta sau daca ar accepta sa se intample niste lucruri frumoase intre ei acolo :> Eu astept continuarea , sper sa vina repede =] Te pup si spor la scris .

Don't try to be perfect . Just be yourself .

#8
Buna!:D

well...am trecut si eu pe aici.. si ce pot a spun, ideea e dragutza, intalnita de cele mai multe ori in ficuri, dar am observat o usoara tenta de originalitate, acum sa vedem ce va iesi ^^
modurile de expunere se imbina armonios, dar ar cam trebui la partea descriptiva a personajelor mult mai dezvoltata(spre exemplu nu cred ca ai scris ceva mai detaliat despre Amaya); dialogul in mare parte contine replici foarte bine alese, dar sunt si parti la care ar trebui sa mai lucrezi; actiunea curge lin si fii atenta atunci cand recitesti capitolele la greselile de tastare :3:
Aya chiar are un caracter foarte dur, ma uimeste O.o si se pare ca asta il face pe Kaito sa fie si mai rautacios cu ea, nesimtitu[-(; sunt curioasa ce va zice dupa ce ia certu sa fie iubita lui pentru doua saptamanii si ce alte "dulcegarii":)) isi mai adreseaza

aspt nextu', spor la scris!:*
:bye:
My fic:
Predestined paths : http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=13338
[naruto]Teenagers : http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=13050 (finish 4)

[Imagine: anime-kiss.jpg]
I wish to meet you again next time
Love is more selfish the deeper it gets
until you want to tie each breath down
unreasonable, yet...

We climb a spiral of light
the red memory is a poisonous tattoo
a tattoo that shows the future's chaos
if we're together, until we shatter

#9
Thanks for comment! Ma bucur ca va place ficul. Si Minnie Mouse, stiu ca mai am unele lipsuri dar voi incerca sa le remediez.


Capitolul 3.My decision



Cand am auzit ce mi-a zis am cazut din pat lovindu-ma de podea. Cum? Iubita lui pentru doua saptamani? Mai bine mor calcata de tren. Nu il pot suporta pe tipul asta si mai saruta si oribil. Trebuie sa imi fac un plan si sa actionez. Chiar daca speram sa fi visat urat, totul era adevarat. Kaito imi astepta linistit raspunsul, in timp ce eu clocoteam de nervi. Pustiul are mult tupeu pe el si nu prevad ceva bun in planurile lui. Vrea el ceva, dar inca nu stiu ce. Pun pariu ca nu imi va da jurnalul pana ce nu accept. Gata, stiu! Accept si ii spun ca voi trece pe la el mai tarziu. Il ametesc eu cumva, poate cumpar somnifere si caut prin toata casa jurnalul. Cand se trezeste, eu voi fi plecata, iar el va fi plin de nervi. Buahaaa! Sunt asa buna in a face planuri. Cateodata ma mir cat de inteligenta pot fi. Imi voi pastra aceeasi atitudine de fata dura, ca sa nu banuiasca nimic. Hotarata ii spun pe un ton cat se poate de furios:
-Prea bine, Kaito! Daca vrei sa fiu iubita ta pentru doua saptamani accept. Sa nu crezi ca imi place de tine sau ceva de genul, voi fi iubita ta doar ca sa nu imi faci cunoscut jurnalul. Sper ca ai priceput unde bat.
-Da, scumpete! Am priceput.
-Atunci, daca ai priceput azi voi trece pe la tine sa mai vorbim. Imi dai si mie adresa ta?
-Um, vrei sa vii la mine de buna voie? Tu sigur esti Amaya? Poate vorbesc cu altcineva. imi spune mirat de propunerea mea.
-Oh, Kaito! Tu chiar esti prost. Vreau sa vin la tine ca sa vorbim, sa ne cunostem mai bine nu sa facem prostii, idiotule! Numai la asta te gandesti.
-Opa, tu vrei sa facemi prostiuare? imi spune pe un ton ce suna cat se poate de pervers. Sau vii pentru lucruri deastea nesemnificative?
-Bineinteles ca nu, nu cu unul ca tine cel putin. Spune-mi unde dracu stai pana nu ma enervezi! Ai sa vezi ca nu mai sunt draguta, daca ma scoti din sarite.
-Te enervez? Nasol. Ma vei asculta timp de doua saptamani in continuu deci obisnuieste-te!
-Spune-mi, unde dracu stai? deja ma scoase din pepeni. Nu il mai puteam suporta. Numai prostii scotea pe gura. Cand ma gandesc ca trebuie sa stau azi cu el... Bleah! Mor! Nici macar nu va fi baiat cuminte. Pun pariu ca se va duce la fufe. Dar stai? Ce ma intereseaza pe mine?
-Strada Ryugasaki, nr 2, vila E 5. Multumita acum?
-Da. Intr-o ora sunt la tine asa ca nu vreau sa te prind cu vreo fufa. Stai cuminte ca de nu iti voi bumbacii fata aia de papusel.
-O, esti geloasa. Inteleg. Voi sta cuminte si te voi astepta.
Inainte ca sa ii mai zic eu ceva, mi-a inchis. Dute dracu! Am coborat din pat, indreptandu-ma spre dressing. Nu stiam cu ce sa ma imbrac, asa ca prin toata camera erau acum numai haine. Bine ca nu era ''mami'' sa-mi spuna sa fac curat. Intr-un final mi-am ales o fusta scurta neagra, un maieu mov, o geaca tot neagra pana in talie si o pereche de cizme negre scurte. M-am dat cu putin gloss, rimel si dermatograf, iar ca accesori aveam niste cercei lungi albi, stralucitori, in par aveam o clama in forma de fluturas si o bratara de argint la mana. Mi-am luat geanta si am iesit din casa. Aveam de gand sa merg pe jos deoarece trebuia sa cumpar acele somnifere cu care aveam de gand sa-l adorm pe Kaito. Am ajuns la o farmacie si am luat somnifere, iar farmacistele se uitau ciudat la mine. Nu le-am dat importanta si am iesit din farmacie. Mi-am scos telefonul si am chemat un taxi. Nu prea stiam strazile de pe aici, prin urmare nu puteam merge pe jos. Taxiul a venit repede, iar eu i-am indicat adresa unde statea brunetul. Acesta a pornit, spunadu-i sa se grabeasca. Pana acum, planul mergea perfect, dar sa vad ce se va intampla acasa la el. Sper sa nu se gandeasca la prostii ca il cred in stare de orice pe tipul asta. Motorul taxiului se opri, iar eu am coborat, dupa ce i-am dat banii omului. Ochii mei au dat de o vila asemanatoare cu a mea, doar ca era vopsita in albastru deschis. M-am apropiat sfios si am sunat la usa. Cel ce imi deschise usa nu era Kaito, era baiatul de care ma ciocnisem. Am ramas impietrita. Daca era fratele lui Kaito? Cu siguranta era fratele lui. Gandurile mele au fost intrerupte de vocea atat de melodioasa a blondinului:
-Kaito, ti-a sosit impiedicata aia de prietena. Miscate mai repede! striga el dupa brunet.
Pe cine face el impiedicata? Sunt cu capul pe umeri nu sunt o nebuna care merge ca zuza pe strada si se izbeste de fiecare persoana. Chiar daca doream sa comentez nu puteau. Parca ramasesem fara limba. Imediat, Kaito a sosit la usa si ma poftit sa intru. Ne-am dus in livingul spatios si observ ca blondul vine cu noi. Deci Kaito se va abtine de la prostii. Totusi nu puteam sa imi pun planul in aplicare daca era el aici.
-Ai venit pana la urma? Cam greu. Iubito, data viitoare sa vii mai repede. spune masurandu-ma din cap pana in picioare.
-Cand ti-oi da un pun in cap, nu o sa stii ce te-a lovit. Si nu imi veni mie cu apelative deastea. Nu imi e deajuns ca trebuie sa fiu iubita ta pentru doua saptamani?
Brunetul se uita uimit la mine. Cred ca aveam prea mult tupeu. Daca il enervam imediat putea sa imi faca cunoscut jurnalul. Blondul se uita la fel de uimit. Credea ca sunt ca toate parasutele ce probabil le aduce ? Haha! A crezut prost. Kaito ignorand ce am spus, a inceput iar cu prostiile lui:
-Papusa, tu chiar vrei sa o faceam s-au ai venit ca sa vorbim? Sper sa fie prima varianta. spune rugator.
-Prima nu se va intampla niciodata, niciodata, niciodata. A doua se va intampla chiar acum. Nu mi-l prezenti si mie pe prietenul tau? ii spun aratand spre blond.
-A, da! El e ...
Baiatul nu a putut sa imi raspunda deoarece blondul a fost mai rapid.
-Tadashi, fratele lui.
O, deci aveam dreptate. Asemanarile dintre ei sunt izbitoare. Au aceeasi ochi, seamana perfect la trup si chip, dar la personalitati sunt totali diferiti. Nu stiu daca ma insel sau nu, dar Kaito e un mic smecheras ce se culca cu toate fetele, iar Tadashi este total opusul lui. Ce dragut poate fi Tadashi! Kaito a observat ca ma uitam cu o privire diferita la Tadashi de aceea mi-a spus:
-Fratioare, nu zicea ca trebuie sa pleci? Uite, poti pleca iar eu voi ramane cu Amaya. Ce zici?
-Hm, nu. Nu mai plec. Vreau sa mai vorbesc cu Amaya. Ai ceva impotriva? intreaba Tadashi ridicand din spranceana si fiind foarte calm.
-Da!
-Iti va trece. Dute si adu ceva de baut! Cred ca lui Amaya ii este sete.
-Da, exact! Imi este cam sete si as dori ceva de baut.
-Aduc ceva de baut, doar pentru ca mi-a spus Amaya, nu pentru ca mi-ai spus tu fratioare! ii spune blondului suparat pentru ca acesta ramanea cu noi.
Kaito s-a dus in bucatarie sa ia bauturile, iar eu cu Tadashi am inceput sa discutam. Am aflat multe lucruri despre el si Kaito. Dar cel mai mult m-a incantat ca Tadashi invata la scoala noastra, fiind in clasa a12a. Am mai vorbit noi ce am mai vorbim si am observat ca brunetul nu mai vine.
[Imagine: durararasig06small.jpg]

#10
Hi, again!:D

Pentru inceput am vazut cateva greseli si nu cred ca toate sunt doar de tastare, sa fii mai atenta:3: :
facemi - facem
Dute dracu! - Du-te dracu!
ma poftit - m-a poftit
(ei) seamana - semanau
Dute - du-te (din nou :P)

Citat:mi-am ales o fusta scurta neagra, un maieu mov, o geaca tot neagra pana in talie si o pereche de cizme negre scurte.
- negru negru negru ^^" fii atenta la repetitii, mai era una ,dar iti dau doar un exemplu; puteai sa spui in aceeasi combinatie de culori, era mult mai simplu

cu privire la modurile de expunere: mai trebuie sa lucrezi la partea descriptiva, oricum de aceasta data e ceva mai bine, cat despre dialog si actiune au fost OK, bravo!
aaa..si am mai observat ceva, te-ai cam contrazis la faptul ca cei doi, Kaito si Tadashi, seamana ffff mult, dar sincer chiar e o diferenta de la blond la brunet, zic eu :-??... acum depinde cum vezi tu lucrurile.. cu toate astea chiar am ramas surprinsa ca cei doi sunt frati, nu ma asteptam; hmm sa vedem pentru cine va opta mai mult Aya ^^

cred ca nu mai este nevoie sa spun ca ast cu nerabdare nextul!:> spor la scris si multa inspiratie pe viitor!
kissuuu&byeeee
My fic:
Predestined paths : http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=13338
[naruto]Teenagers : http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=13050 (finish 4)

[Imagine: anime-kiss.jpg]
I wish to meet you again next time
Love is more selfish the deeper it gets
until you want to tie each breath down
unreasonable, yet...

We climb a spiral of light
the red memory is a poisonous tattoo
a tattoo that shows the future's chaos
if we're together, until we shatter




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)