Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sleepy Hollow:The Headless Horseman

#1
L'am revazut de curand,doar e cu Johnny Depp ! Alaturi de el au mai jucat Christina Ricci (Wednesday din "Familia Addams" ) si Christopher Lee (Saruman din "Stapanul Inelelor").

"Ecranizare dupa romanul <<Legenda calaretului fara cap>>, filmul este povestea lui Ichabod Crane (Johnny Depp) trimis sa ancheteze o serie de crime, care ii sunt atribuite unei aparitii fantomatice, ce apare sub infatisarea unui calaret fara cap. Decorul este sumbru cu accente gotice, fiind in consonanta cu atmosfera povestirii." (CinemaRx)


Mi'a placut mult de tot,asta'i clar.E unul din cele mai amuzante filme vazute de mine,desi se incadreaza la categoria thriller.De ce?
Pai cum sa stau ,frate, serioasa cand detectivul,inspectorul sau ce o fi Ichabod asta,se apuca sa "disece" cadavrul vaduvei si ii tasneste sangele fix in ochi (noroc de ciudattii sai ochelari care l'au protejat).Plus ca din doua in doua secvente el lesina! :]]Sa nu uitam de fata vrajitoarei din padure 24 Ciudat,aia mureau pe capete (ironica expresia,eh?) casapiti de Calaret,dar eu radeam in hohote,de se mira si mama.
Bine,au fost si faze demne de un film horror (de exemplu acel copac sangeros,fazele din biserica si cea cu mama din Ironmaiden),bineinteles.
Destul de complicate itele acestui film,abia la a 2'a vizionare am inteles si eu cum statea de fapt treaba.Mi s'a parut un film bun,desi din 1999,de mai mare calitate decat multe din ziua de azi.
Acestea fiind zise,vi'l recomand.

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]

#2
L-am vazut prima oara acum acum foarte mult timp, pe HBO, eram inca un copil si apoi am uitat de el. Revazandu-l in schimb dupa o perioada mai mare de timp, mi-a ramas in memorie ca un film destul de reusit, o adapatare destul de buna a clasicei povesti, cu un cast potrivit si o regie la fel de mulata pe idee.

Totusi vorbim de Tim Burton, la care li se adauga Christina Ricci si Johnny Depp, urmati de Cristopher Walken. Foarte bine alesi cu o prestatie foarte buna. Am fost si inca sunt convinsa.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
De ce nu e mai popular topicul asta? Speely Hollow este un film superb! Bine, acum vorbeste si cel mai mare fan Tim Burton din mine, insa filmul asta mi s-a parut genial realizat.
Oricum, mereu am fost atrasa asa de povestea lui Speely Hollow. Prima oara am facut-o la engleza in clasa a 6a, si de atunci am ramas fix hooked. Cred ca o citesc cel putin o data pe an 4. Si stiam de film de foarte mult timp, insa pana acum 1 an eu nu prea ma uitam la filme pentru ca nu mi se pareau prea interesante. Si cand, in final am reusit sa ma uit la el (vorbeam la telefon cu preitenul meu) am ramas fix masca amandoi 2 ore intregi cat a durat filmul. Mi-a placut la nebunie! Este o poveste atat de bine pusa in imagini! Il recomand tuturor!

[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)