Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

1 AN

#1
Luna 1 Ziua 1

Ora 14:00 Mama tocmai m-a dat afara din casa. Mi-a dat in mana 200 de lei si mi-a zis "Esti pe cont propiu". Stiu ca avem probleme financiare, dar asta e chiar prea de tot. Oricum, sunt singur acum si nu stiu ce sa fac exact.

Ora 18:00 S-a facut de ceva timp intuneric. Mi-am cumparat o paine si niste salam, de 5 lei. Mai am 195 de lei. Ma intreb daca m-ar angaja cineva. Am sa incerc maine.

Ora 22:00 Am gasit o banca in parcul Cismigiu. E frig afara, dar am geaca si m-am mai imbracat cu cateva haine. Sper sa trec peste noaptea asta fara sa ma imbolnavesc. Nu am bani de medicamente si nu are cine sa ma ajute, decat Dumnezeu.

Luna 1 Ziua 2

Ora 3:00 E tare frig. Tot aud fosnete in jurul meu ca si cum cineva ma urmareste. Nu am mai dormit singur afara, si sincer sa fiu, imi este frica. Am sa ma rog la Dumnezeu.

Ora 4:00 Fosnetele se aud doar din cand in cand. Cred ca o sa ma culc la loc. Sper ca Dumnezeu ma va proteja. Imi este si foame. Salamul a fost prea putin.

Ora 10:00 Lume destul de multa in parc. M-am simtit stanjenit cand mi-am adus aminte ca sunt un om al strazii acum. Ma simt rusinat. M-am rugat lui Dumnezeu si acum sper sa imi gasesc rapid o slujba si poate si un loc unde sa pot sta.

Ora 13:00 De 3 ore tot merg. Am vorbit cu un om al strazii. Il cheama Andrei, ca si pe mine. Un nume comun. Totusi, mi-a zis unde pot gasi cantina pentru saraci. Ma indrept spre ea, dar pe jos. Sunt tare obosit.

Ora 15:00 In sfarsit am ajuns la cantina. Am mancat niste mamaliga cu un ciolan de pui. Nu imi mai pot aduce aminte cand a fost ultima oara cand mancarea a avut un gust asa de bun. I-am multumit lui Dumnezeu. Ma simt optimist.

Ora 17:00 Am vizitat cateva magazine care cauta de lucru. Si am cateva interviuri. Sper sa reusesc.

Luna 1 Ziua 3

Ora 15:00 Noaptea mi-am petrecut-o dormind bustean. Tot in parc. A fost mai cald de data asta. Putini tantari, dar nu m-au deranjat prea tare. Dimineata m-am spalat la o cismea. Ma pregatesc de interviu.

Ora 18:00 Am fost angajat ca "Manipulant marfa". Simt ca incepe un viitor nou pentru mine. Mi-am adus aminte sa ii multumesc lui Dumnezeu. Cred ca e important sa fii recunoscator in viata pentru ceea ce primesti, cat si umil.

Luna 2 Ziua 1

Ora 16:00 Am primit primul meu salariu. Oamenii par mai agitati in ultimul timp. Fac cumparaturi foarte multe, mult mai multe decat de obicei si asta inseamna ca trebuie sa muncesc mai mult. Dar nu ma plang. Harnicia e o virtute.

Luna 2 Ziua 3

Ora 17:00 Pretutindeni vad pliante despre armata. Se pare ca sunt cautati tineri cu disperare. O sa ma inrolez si eu daca pot. Mereu mi-am dorit sa merg in armata si poate o sa imi fac cativa prieteni.

Luna 2 Ziua 4

Ora:13:00 Am fost la cazarma si am fost primit. Tara este in razboi. Nu stiu prea multe detalii totusi. Am tot felul de ganduri ciudate. Ma gandesc mai mult la moarte, la Dumnezeu si... la mama mea. Imi aduc aminte de copilaria mea. Ma trece un fior. Oare... va trebui sa omor?

Ora 22:00 D-abea am terminat antrenamentele. A fost foarte greu. D-abea mai pot sa respir. Sergentul ne-a poreclit pe fiecare dupa placul lui. Mie mi-a zis "Melcu' " ca sunt cel mai incet din unitate.

Luna 2 Ziua 6

Ora 15:00 Sunt responsabil cu curatarea toaletelor. Desi cred ca e mai mult o pedeapsa. Iar am fost cel mai incet. Sergentul ma intristeaza. Tipa mereu la mine. Dar totusi, asta e armata si trebui sa devin puternic. Altfel cum o sa supravietuiesc pe campul de lupta? Oare... va trebui sa... omor?

Luna 2 Ziua 14

Ora 5:00 Intr-o ora incep antrenamentele. Nu stiu de ce dar m-am trezit foarte devreme azi. Am invatat sa trag cu pusca si cateva tehnici de lupta corp la corp. Un coleg mi-a zis ca Polonia a fost atacata de Rusia, si ca s-ar putea sa intram si noi in razboi. Nu ma mai gandesc la ce o sa fac pe campul de lupta. In ultimul timp ma rog de multe ori pe zi. Mi-am facut si cativa prieteni: Vlad, un fost chitarist. Are cam 20 de ani. Alexandru, un inginer care nu si-a gasit de lucru. Are 28 de ani. Si Marius, cel mai solid din unitatea noastra. El are 30 de ani.

Luna 3 Ziua 1

Ora 23:00 Azi a fost o zi frumoasa. Am fost responsabil cu bucataria si toti mi-au apreciat gatitul. Am devenit mai bun la trasul cu arma si la lupta de aproape. Am si patratele acum. Sper ca mama e bine. Ma tot gandesc la ea. Ii e tare greu de cand tata a plecat la ceruri. Marius s-a indragostit de o fata din unitate, Maria. Sergentul e tare suparat din cauza asta. Zice ca nu e loc de dragoste in armata. Am sa ma rog pentru ei.

Luna 4 Ziua 28

Ora 12:00 Azi suntem lasati sa facem ce vrem. E si ultima zi din luna, dar si ultima zi in care o sa mai stau in Romania. Ma tem un pic. Dar cand ma uit la prietenii mei din unitate ma imbarbatez. Toti ne temem, sa fiu sincer. Nimanui nu ii place razboiul.

Luna 4 Ziua 3

Ora 15:00 Am ajuns in Polonia. Suntem gazduiti de niste tarani. Se pare ca trupele ruse sunt in drum spre Tarnobrzeg. Au ocupat Prezemysl, Rzeszow si marsaluiesc incoace. Vor sa cucereasca capitala. Misunea unitatii noastre e sa oprim asaltul rus, ajutati fiind de trupele poloneze. Tarnobrzeg va fi o baie de sange in curand. Ne temem cu totii. Dar sergentul ne incurajeaza constant. Ne rugam la Dumnezeu. Sper ca camarazii mei sa ramana in viata. Voi face tot ce pot ca sa ii protejez. Sunt ca niste frati pentru mine. Si, desi pare ciudat, imi aduc aminte de gradinita.

Luna 4 Ziua 4

Ora: 18:00 Marius e topit de dorul Mariei. Imi pare rau de el. Un preot polonez a venit azi printre noi. Ne-a binecuvantat pe toti. Stie putin romana. Ne-am spovedit. Totusi, e foarte liniste. Animalele au amutit pentru oarecare motiv. Ma intreb daca ele simt ce o sa vina.

Ora 23:59 Am avut un cosmar ingrozitor cat timp am atipit. Se facea ca parintele era mort iar noi zaceam pe un deal, unii peste altii. Cineva cu o lopata mare, ne lua si ne arunca intr-o groapa. Era tare intuneric. Ma tem de moarte.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)