Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

14,99 euro [+16]

#1
[Imagine: w0iz36.jpg]
Tea Autumn
[Imagine: 2hzleyu.png]
Alexander Weiz


Cu timpul, iubirea dispare

Dragostea este un joc de poker pierdut inca de la inceput. Daca nu ai carti mari, te rogi sa ai macar o pereche. La final oricum ramai fara nimic. Totul se imparte in jumate, copii raman la tine iar el pleaca sa se relaxeze in compania alteia inca trei ani. Cam asta este media de durata a unei relatii.

Eu, pe de o ala parte, am reusit mai mult. M-am casatorit la 16 ani cu unul de 22 si am dus-o bine o perioada. Cluburi, excursii, masini scumpe, nu am dormit mai mult de doua zile in acelasi loc. Traiam pe banii lui, pe care-i primea de la tacsu. La cateva luni dupa casaorie a venit si vestea care incepe cu "felicitari" si continua pe acelasi on opimist "sunteti insarcinata in luna a treia cu gemeni." El intra in panica, tu la fel, niciunul nu a mai crescut niciodata un copil, ce sa mai zicem de doi. Nasti intr-o clinica privata pentru ca din spitale s-ar putea sa iesi cu plozii infectati, carbonizati sau cu mutatii genetice, si nu vrei asta. Dupa doi ani de nedormit noptile, timp in care el e la curve, iti iei inima in dinti si iti chemi mama care iti umple capul cu lucruri pe care nu vroiai sa le auzi de la ea, cel putin nu acum. Te ajuta o perioada mica, timp in care se ia de el in fiecare seara pentru ca vine beat. Iti face de mancare, calca, spala, are grija de copii, are timp si pentru ea si gasete ocazia mereu de a-ti spune "cu timpul vei capata experienta". Tu taci si mai inghiti odata o injuraura pe care vrei sa i-o adresezi de zile bune. La sase ani trebuie sa dai copii la scoala si sa faci betisoare cu ei. La paisprezece ani intra la liceu. El e apuca de fumat, iar ea se drogheaza. Pleaca de acasa fara sa anunte ca si unde vor sta, isi fac cat mai mule gauri in urechi, buze, limba, sprincene, cu putin noroc isi fac si tatuaje, se vopsesc ca gardu, toate parca pentru a-ti arata ca ai fost o mama incompetena. Ea vine acasa manga, el o ajuta sa mearga. El vine acasa batut, ea il panseaza. Ea vine acasa drogata, el sta cu ea pana ii trece efecul. El vine acasa cu o tipa, ea il acopera. Ea se duce la unu, el minte pentru ea. E bina ca nu-mi tranesc usile. Asta ma face sa simt ca nu am dat gres ca mama. Cat despre sot, il prinzi in pat cu alta, bagi divort si incerci sa-i iei si ultimul ban pe care il are in buzunar. Copii cresc, tu imbatranesti, fostul sotul mai face vizite si lasa pensia alimentara, care sa nu crezi ca am lasat de la mine. Nu domnule, copii au nevoie de bani ca sa-i futa. La 35 de ani esti implinita: ai casa, ai masina, lucrezi la biroul fosilor socri de unde scoti bani frumosi, ai prietene mai tampite decat tine care te cara dupa ele prin localuri si intalnesti o prospatura. Un individ de vreo 24 de ani, blondin cu ochi verzi sta singur la masa, practic scurs pe ea, cu o sticla de bere in fata. Se vede ca nu i-a mers prea bine in ultimul timp iar tu continui sa-l analizezi. O camasa alba desfacuta, parca menita sa te ademeneasca, o pereche de blugi rupti si tenisi. In urechi, pe langa castile albe cateva piercinguri si un stretch iar la mana o bratara neagra impletita. Ochii verzi ii vezi rar cand ii deschide ca sa mai verifice daca berea ii mai e in fata. Din punctul meu de vedere il pot considera un copil, iar eu deja ma visez sub el. Pedofilia la putere! La 35 de ani o sa fii la fel. Va fi micuta mea tarfa masculina.

Chiar daca timpul a trecut pe langa mine, nu si-a lasat chiar atat de mare amprenta pe mine iar sanii inca mi-s fermi. Mi-i aranjez un pic apoi ma ridic de la masa cu un zambet cuceritor. Ma indrept catre blond. Ii pun mana pe umar si o cobor usor catre mijlocul spatelui. Isi ridica lenes privirea pana imi intalneste ochii, sau sanii.
- Mai bei? il intreb eu.
- Da.
- Iti fac eu cinste daca imi dai o tigara, inventez eu vazandu-i pachetul pe masa.
- Serveste-te. Isi pune inapoi botul pe labe si imi murmura pe sub mustati un "ia loc".
Ma conformez si imi trag un scaun. Ii fac semn chelnerului sa mai aduca o bere si o cafea, pe care le primim in mai putin de doua minute. Imi aprind usor tigara si savurez primul fum.
- Ce faci dupa ce termini aici? ma intreaba el.
- N-am niciun plan. Propui ceva?
- Citeste-mi gandurile daca poti, mi-o intoarce el.
- La mine.
- S-a facut.

Si astfel vei obitine sex la 35 de ani.

#2
=)) boon...ia sa vedem ce avem aici.sa inteleg ca este vorba de o femeie care s'a casatorit,a facut 2 copii,a divortat si acum este tarfa.bon.pai ar mai trebui lucrat ficul.am obsertav greseli de tastatura.si ar trebui sa pui de astea ''citeste'-''citește''.trebuie sa ma prind despre ce este vorba in fic pentru ca ai pus putin dialog.acum greselile:
-socri-socrii este pa plural pentru ca sunt 2
-casaorie-casatorie
-mi-s-imi sunt(nu suna bine)

scuze dar aveai nevoie,daca nu te criticam acum,nu te vei perfectiona pe viitor.astept nextul cat mai repede


[Imagine: bloody62.jpg]

#3
Sa fiu sincera nu aveam de gand sa citesc vreun fic azi, cu atat mai putin asta, dar titlul "14,99 euro" m-a facut curioasa, avand in vedere ca mai nou toate preturile arata asa...probabil pentru ca lumea se gandeste ca da doar "14 euro" si nu "15" cum de fapt se intampla. Si asta caracterizeaza secolul, sau momentul, in care traim. Un alt motiv a fost faptul ca era scurt [chiar nu-mi permit sa pierd acum mult timp] dar iti las comm pentru ca imi place ce-am citit. Ce-mi place..pai simplu - felul in care abordezi gandirea umana, plina de realism, vezi adevarata mentalitate de astazi si surprinzi ironia vietii. Poate ca toata lumea are parte de o astfel de soarta, dar ai surprins bine viziunea pesimista, sau realista cum imi place mie s-o numesc. E interesant si modul in care ai generalizat totusi introducand un caz aparte si anume aceasta tipa de 35 de ani.
Am vazut si cateva greseli pe care vreau sa ti le precizez:
Nu e recomandat, insa, daca tot vrei sa folosesti cuvantul, nu se scrie "tacsu", ci "tac-su", desi iti sugerez este 'taica-su".
"La cateva luni dupa casaorie a venit si vestea care incepe cu "felicitari" si continua pe acelasi on opimist" -in primul rand "ton" in loc de "on", greseala de tastare, apoi se spune "optimism", nu "optimist", optimistul e persoana care poseda aceasta insusire.
Si nu mai folosi cuvantul "plozii" e atat de tiganesc, nu da bine oriunde l-ai utiliza, nici macar cu prietenii, chiar daca acolo mai merge, intr-un fic sigur nu.
"Tu taci si mai inghiti odata o injuraura pe care vrei sa i-o adresezi de zile bune." - "o data" aici se scrie in doua cuvinte, si o alta greseala de tastare "injuratura"
"E bina ca nu-mi tranesc usile." - "bine"
"Nu domnule, copii au nevoie de bani ca sa-i futa." -ti-as sugera sa nu mai folosesti acest verb, e cam de mahala, oricum in niciun caz nu merge folosit intr-un fic.
Cam atat am avut sa-ti spun, poate voi citit si mai departe depinde de felul in care continui ficul [sau de timp]. Eu iti urez in orice caz succes mai departe si felicitari pentru pentru ca ai determinat o persoana lenesa sa treaca pe aici:))
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#4
Am citit aseara, dar era miezul noptii si nu ma simteam in stare de un comentariu din care sa si poti sa intelegi ceva.:d

Sincer, mi-a placut ce am citit. E frumos conturat caracterul tipei, cel putin cele cateva trasaturi de care poti sa-ti dai seama pana acum. O ironica inascuta, care priveste propria viata cu sarcasm. Dar cred ca a trait totusi destul de intens toate astea, indiferent de ceea ce spune. Nu stiu, imi da impresia cuiva care s-a hotarat sa schimbe foaia dintr-o data si se uita in urma cu ochiul critic, al unui martor, dar fara sa se poata abtine sa fie macar un pic subiectiva.
Asa cum am m-ai spus, imi place ideea. Si tipul de la bar mi se pare interesant. Banuiesc ca e cel din poza, nu? Si ca va avea un rol important. Desi nu pot sa zic nimic de personalitatea lui, de ce sa nu recunosc ca ador um arata.

Succes in continuare. nu vorbesc de greselile de tastare decat daca abunda si nu e cazul tau. Oricum se intampla tuturor, din cauza grabei sau a neatentiei. O sa ma mai vezi pe aici, promit.

#5
Hy ... >:D<
Ti-am citit capodopera si nu pot spune decat ca e foarte buna . In sfarsit ceva nou . Imi place atitudinea tipei , adica pentru o persoana de varsta ei sa reuseasca sa "domine" un barbat in mai putin de 5 minunte :) ! Ha , n-am mai vazut asa ceva . Si ceea ce ai scris tu este foarte adevarat , nu e fictiv ... este ceva ce intalniesti in viata de zi cu zi . Pana la urma este un caz mai special aicea .
Naratiunea este una foarte buna . Descrierea este si ea de asemnea perfecta , imi place cum ai prezentat viata ei [ sau viata pe care 5/10 femei ar putea sa o traiasca ] . Dialogul e bun si el , nu e mult :) . Actiunea nu e grabita .
Nu ai avut greselii de tastare .
Please , next one ! >:D< Gamabte .
Ja ne :)
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)