Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

12 Years a Slave

#1
X

Citat:12 Years a Slave is a 2013 British-American historical drama film and an adaptation of the 1853 memoir Twelve Years a Slave by Solomon Northup, a New York State-born free African American man who was kidnapped in Washington, D.C., in 1841 and sold into slavery. Northup worked on plantations in the state of Louisiana for twelve years before his release. The first scholarly edition of Northup's memoir, co-edited in 1968 by Sue Eakin and Joseph Logsdon, carefully retraced and validated the account and concluded it to be accurate.

Abia l-am terminat si a trebuit sa ii fac un topic. Nu am mai plans la un film in halul asta de cand ma uitam cu ma la filme indiene, pe clasele I-IV.
Nu am stiu ca o carte a stat la baza filmului. De asemenea, nu am stiut ca o sa ma afecteze atat de tare. E dur, arata realitatea trecutului si sper, din toata inima ca doar a trecutului. Nici nu stiu de unde sa incep. Dar am sa pun o intrebare: cat de sadic trebuie sa fi sa biciuiesti femeia pe care o iubesti pana cand o lasi cu spatele deschis de rani? Asta e una din intreabarile ce ma socheaza. De fapt, tinand cont de faptul ca filmul se bazeaza pe fapte reale, realizez in ce lume norocoasa traiesc. Cat de nedreapta a fost, inca e, dar cat de multe s-au schimbat. Au fost momente in care nu am putut sa imi indrept privirea catre ecran, recunosc. M-a socat si inca ma socheaza realismul lui. Stiu ca asa ar trebui sa fie dar nu pot sa nu ma simt asa. Daca te gandesti la ce vezi, nu ai cum.
Din cate stiu, filmul e castigatorul unui numar de premii importante, pe drept. Un alt motiv pentru care l-am vizionat a fost actorul meu preferat ce joaca pentru un timp. Dar sincer, am si uitat de ce l-am vizionat pe parcursul lui, atat de mult m-a fascinat perfectiunea acestei creatii.
Il recomand, doar atat am sa mai spun. DeDal out.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#2
Off:
Citat:cat de sadic trebuie sa fi sa biciuiesti femeia pe care o iubesti pana cand o lasi cu spatele deschis de rani?
Remember what King Aerys Targaryen used to do to women in order to get arounsed? xD Desi mi-e greu sa imi imaginez ca omul acela putea sa iubeasca pe cineva...

On: Atunci cand m-am decis ca vreau sa merg la cinema sa vad filmul, tot ce stiam despre el erau titlul, care mi s-a parut interesant si din cauza lui am devenit tot mai curioasa, si cast-ul. Cat timp il vizionam fata mea arata asa. Sunt de acord cu tine, chiar este o capodopera. E o capodopera pentru ca a reusit sa ilustreze atat de bine modul in care persoanele de culoare erau tratate atunci, dar mai ales pentru modul in care actorii caucazieni si-au jucat rolul de "asupritori". Serios, li se citea scarba pe fata. Mi se pare incredibil de greu sa joci un rasist, dar uite ca ei au reusit. I was so impressed I cried my eyes out. Timp de doua ore m-am simtit rusinata de faptul ca sunt de aceeasi culoare cu cei care s-au purtat cu persoanele de culoare mai rau decat cu niste animale.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#3
Acest film merita vazut. Si pe mine m-a impresionat. Cand am inceput sa ma uit la el, am facut-o pentru ca am auzit ca e bun, DeDal N., tu mi-ai spus de el, dar nu ma asteptam sa ma prinda in povestea lui asa de mult. Din cate imi aduc aminte spune la sfarsitul filmului ca acest caz pe care l-au prezentat este doar unul dintre multe altele. Cat ma bucur ca s-au schimbat vremurile! Nu inteleg cum cineva poate trata o persoana cu atata dispret si violenta. Indiferent de culoare, tot oameni sunt si ei...Nimeni nu merita sa treaca prin asa ceva. Iar finalul a fost foarte emotionant, m-a facut sa plang, dar trebuie sa recunosc ca imi pierdusem pe parcurs speranta cum ca va avea un final fericit.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)