Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Gabriel García Márquez

#1
[Imagine: iK6og.jpg]

#2
I-ai citit lucrarile in spaniola sau traduse in romana?

#3
Citat:dorinta carnala arzatoare pentru o femeie cu "miros de animal de padure"

Si sconcsul e animal de padure, just sayin'
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#4
Citat:Sunt singurele romane care mi s-au impregnat in tenebrele memoriei, singurele intamplari fictive pe care le pot evoca cu exactitate, toate celelalte sunt o masa difuza de actiuni si personaje, dar acestea, nu, romanele lui sunt cu adevarat memorabile.

Sa inteleg ca tu ai in memoria ta un loc obscur si intunecat unde ai aruncat cartile lui Marquez. Si, in afara de locul ala, memoria ta e o vraiste profunda. Ok.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#5
"tenebre" este o metafora frumoasa pentru subconstient, dar stim ca nu putem accesa subconstinetul, ceea ce face metafora inexacta, ai dreptate, esti foarte perspicace pentru ca ai observat aceasta inexactitudine privitoare la chestiunea in cauza.
[Imagine: iK6og.jpg]

#6
Am citit cincizeci de pagini * format electronic * si am devenit aproape o leguma asteptand actiunea. 22 Si nu, nu sunt o impatimita a cartilor de actiune. Si stiu sa imi aleg cartile care au psihologie in ele. Maybe sunt eu defecta, dar nu consider ca autorul asta e chiar atat de "versatil" si care sa poata trece de la "cele mai gingase si invaluitoare figuri de stil" la calamitati naturale si ce ai mai spus acolo. * lene sa dau copy/paste * Atunci de Hugo ce ar trebui sa spun? Nu stiu, pe mine nu m-a impresionat atat de mult si mai bine recitesc... 39 Martin Page * care mi se pare un autor mai bun, in comparatie cu Garcia Marquez *, decat sa ma apuc iar de "Un veac de singuratate. " De fapt, am facut-o. De data asta, cu cartea in mana; tot nu a avut un mare impact asupra mea. 106 Poate nu sunt eu suficient de "culturalizata" incat sa ii inteleg "geniul".
Si nu trebuie sa fii asa reticent/a in legatura cu parerile unora. Zic si eu... Poate tie iti place Marquez, iar eu il consider mediocru. Nu ai de ce sa te simti lezat/a~ ^^
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#7

#8




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)