Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Once upon a time- Gravitation [Yaoi and normal couples]

#1
Disclaimer: Niciuna dintre personajele sau marcile inregistrate ale serialului Gravitation nu-mi apartin.

Cap. 1- O amintire vie

In acea dimineata valurile marii loveau cu putere faleza, in timp ce soarele isi facea maiestuos aparitia pe cer.
Pe o stanca statea o persoana ce parea altfel decat majoritatea oamenilor pe care ii poti intalni.
Era un tanar de vreo 23 de ani. Avea ochii albastrii si sticlosi ca doua picaturi mari de roua, iar parul lui rozaliu, prindea tente roscate in umbra facuta de dansul valurilor. El era imbracat cu o camasa subtire si neagra din matase si o pereche de blugi. Fata lui bronzata de razele soarelui care ii mangaiau zilnic corpul bine facut, era trista si plina de regret din cauza unui bilet pe care il gasise in acea dimineata la usa vilei sale de vacanta, dar mai ales din cauza continutului atat de emotionant si al scrisului pe care il cunostea perfect desi nu-l mai vazuse de aproximativ 3 ani.
Satul de privit in gol, tanarul mai citi din nou acele randuri care spuneau:
"A fost o data ca niciodata o inima cuprinsa de flacari. Acele flacari nu erau unele obisnuite... ele erau formate din dragoste si dorinta. Acum par stinse. Dar cea ce nu stiu cei care considera ca acea inima a inghetat se insala. Poate flacarile nu mai ard din dragoste dar ele ard din dorinta care nu se va stinge niciodata, precum dragostea mea pentru tine."
Apoi inchise ochii si isi aminti o gramada de momente in care crezuse in sentimentele pe care autorul biletului le descrisese. Isi aminti de toate acele lucruri legate de dragoste pe care le cunoscuse alaturi de autorul biletului si pe care credea ca le va da repede uitarii dar care i se pareau mai vi ca niciodata find oglindite in acel bilet.
Dar linistea fu intrerupta de o persoana care-l imbratisa.
El se uita in spate si vazu acel chip de inger al fetei care, credeau unii, ca-l vrajise si pe care o iubea mult dar de care nu era indragostit.
Blondina lui iubita ii spuse in timp ce il fixa cu privirea ei ciocolatie:
-Buna dimineata, dragul meu! apoi ii dadu un sarut pe obraz, in timp ce el ascunse in buzunarul pantalonilor biletul.
Intre timp, in Tokyo era mai multa agitatie decat pe plaja, mai ales in sediul companiei N-G care facuse multi tineri cu talent muzical celebri.
-Vreau si eu sa stiu ceva despre aceasta.... "poveste de dragoste" pe care o traieste baiatul ala nebun cu... nici nu stiu cum sa-i zic femei aleia care se presupune ca e iubita lui. (spuse un personaj foarte controversat la acea vreme care statea pe un scaun din biroul directorului Thoma Seguchi)
-Si ce ai vrea tu sa mai sti despre minunata poveste de dragoste a lui Shuichi cu frumoasa Mellissa, femeia care l-a facut sa-si bage mintile in cap si care-l iubeste enorm si probabilca si el la fel pe ea... (spuse Tohma aproape izbugnind in ras dar fiind intrerupt de interlocutorul sau)
-Nu mai rasuci cutitul in rana, Seguchi! spuse cealalta persoana pe un ton atat de rece ca te treceau fiori de frig doar daca-i vedeai privirea aurie care sclipea intr-un mod malefic.
-Scuze.... Doar ca nu ma pot abtine pentru ca esti foarte gelos si posesiv pe viata bietului baiat. (continua Seguchi) Si ce doreai sa sti? intreba el apoi pe un ton cat de cat serios.
Celalalt barbat se apropie de el si ii sopti ceva la ureche la care reactia directorului fu:
-Doamne Sfinte, Eiri! De unde sa stiu eu asa ceva? Crezi ca ma intereseaza daca Shuichi si cu Mellissa au.... Doamne ajuta! Uite' la el, ce vrea nebunul! spuse Tohma complet mirat de cererea cumnatului sau.
-Ei bine daca nu sti.... Afla, Seguchi! spuse Eiri nervos.
-Bine... (ofta Tohma, dupa care dadu un telefon amicului sau Ryuichi care fu la fel de uimit de cererea novelistului dar care raspunse sincer)
-Deci? intreba scriitorul nerabdator.
-Pregateste-te de satisfactie, Eiri! Fata nu s-a atins de el si nici ca ma mir.
-De ce spui asta? intreba apoi, Yuki.
-Pentru ca Ryu mi-a spus ca si el intreaba deseori daca tu ai revenit la vechiul tau hobby, si anume femeile.
-Inteleg... desi ar trebui sa-si faca griji din astea pentru iubita lui nu pentru mine. (spuse scriitorul cu fals dezinteres)
-Si desigur ca nu-ti place sa fie gelos, nu? spuse Tohma zambind smecher.
-Eh...
-Eh... sa zicem ca amandoi sunteti la fel de posesivi si gelosi, nu? continua directorul.
-Ai putea spune si asa. (zise novelistul, dupa care cei doi incepura sa rada)
Dar telefonul lui Tohma suna si acesta fu nevoit sa raspunda.
-Oh, salut! Ce mai face vedeta noastra? Te-ai intors de la mare! Si a fost bine! Ce frumos! Sper ca tu si Mellissa v-ati distrat... (spuse Tohma, facandu-l pe Yuki sa se incrunte) Si cand vi la firma? Acum! La usa?! Ah... stai doua secunde ca o sa deschid.
-Ce e? intreba Yuki.
-Baiatul asta... Shuichi... e la usa.
-Si ce i-ai spus? continua Yuki in soapta.
-Ca ii voi deschide imediat. (spuse Seguchi zambind fals)
-Si eu ce fac? intreba Eiri incet dar nervos.
-Tu... te duci in dulap, dragul meu Eiri. Repede!
Apoi Eiri se ascunse in dulap si Tohma ii deschise usa cantaretului.
-Offf, sefu'! Credeam ca nu mai deschizi! spuse acela duca care se aseza pe acelasi scaun pe care statuse si fostul sau iubit acum un minut.
-Spuneai ca vrei sa-mi prezinti ultimele tale partituri, nu? intreba directorul.
-Sigur. Nu am avut ocazia sa vi le prezint si le-am lasat aici ultima oara. Le-am lasat in dulap. Merg sa le iau. (spuse Shuichi)
-Stai, stai! Nu te deranja! Le iau eu! spuse directorul, disperat ca Shuichi sa nu-l vada pe "agentul'' Eiri "spionand" conversatia lor din dulap.
-E in regula. (spuse Shuichi care se indrepta spre dulap si care cand deschise usa aceluia se trezi cu Yuki cazand peste el)
-Doamne Sfinte! spuse Seguchi privindu-i pe cei doi care se ridicara si incepura sa se certe.
De altfel, cearta era un lucru ce le statea in fire, mai ales in ultima vreme de cand Shuichi se afisa in public cu acea fata si Yuki murea de gelozie, lucru care il enerva pe Shuichi pentru ca ei nu mai erau impreuna de 3 ani si el nu intelegea gelozia blondinului, desi in locul lui ar fi facut la fel.
Dar toate aceste lucruri se vor schimba atunci cand adevarata poveste a celor 2 va incepe printr-o rasturnare mai mult sau mai putin asteptata de situatie.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Off topic: My new passion is Gravitation so am scris si eu ceva despre si sper sa fie de bun augur. See ya' and comment, pls. ! ^_~

#2
Deci ti-am citit ficul Fire_Candy_Mira !
Pai ideea nu e rea dar am cate ceva de comentat.
Ai foarte mult dialog, in unele parti sec, si putina descriere. Poti sa folosesti monolog in loc de dialog.

"-Ca ii voi deschide imediat. (spuse Seguchi zambind fals)"
Aici nu trebuia sa pui in paranteza ce persoana zice acele vorbe. Puteai scrie:
-Ca ii voi deschide imediat. Spune Seguchi zambind fals.
Asa poti sa pui si la restul.
Greseli de tastare n-am prea vazut decat cateva:
"probabilca" - probabil ca
Si mai am sa-ti dau un sfat: pentru ca textul sa arate mai frumos ai putea scrie in loc de numere adica in loc de "3 ani" sa scri "trei ani". Acesta ar fi doar un sfat pe care il respecti doar daca vrei tu.
Cam asta am avut de spus!
Succes in continuare si astept sa vad cum evoluezi!
Ja ne!
:bye:
When you can live forever what do you live for?

[Imagine: 20f8b2g.png]

Cinema Bizarre Addicted! 8 Yu fangirl :love:

If no one is perfect, why do you wanna be perfect?

Metal Addicted :X


[Imagine: fd27431.png]

#3
Cap. 2- Un sfarsit abia inceput

Dupa acea zi obositoare si acea cearta care il enervase la culme, Shuichi se relaxa pe veranda vilei sale gandindu-se ce sa faca ca sa scape de Yuki odata pentru totdeauna si dupa cateva zeci de minute de stors creierii ii veni o idee perfecta pe care stia ca o va regreta dar care stia ca este spre binele tuturor, mai ales al sau si al Mellissei. Dar oare era o hotarare inteligenta sa faca asa ceva? Dar defapt... nici nu-i pasa. Adica daca scapa de Yuki, ce ar fi putut merge rau? Nici el nu avea un raspuns, cel putin deocamdata.
Rozaliul nu mai statu pe ganduri apoi si puse mana pe telefon pentru a vorbi cu Tohma ca sa aranjeze cea mai cea festivitate pentru acea ocazie speciala dar secreta, pe care Shuichi o tinu secreta timp de o saptamana, atat cat decursera pregatirile.
Dupa acea tensiune in care toti invitatii intrebasera despre ce e vorba si nu primira decat un zambet malefic de la Shuichi sau o banala replica de genul "Veti vedea voi atunci", veni in sfarsit si ziua, mai degraba noaptea, petrecerii.
Shuichi arata perfect din cauza faptului ca era increzator in planul sau atat de elaborat si nu avea nicio grija ca ceva va merge prost, deci nu facu altceva decat sa mearga acolo, in mijlocul multimi si sa inceapa sa cante, asa cum o facea de obicei.
Tanarul solist al trupei Bad Luck canta melodiile ce-l consacrasera, incepand cu Glaring Dream. Apoi canta si alte melodii, iar la sfarsitul concertului facu un lucru care ii soca pe toti.
Dar sa o luam cu inceputul, moment care se plaseaza atunci cand Shuichi a cehemat-o pe Mellissa pe scena langa el. Blonda se supuse si merse langa el. Apoi Shuichi se aseza in genunchi langa ea si scoase din buzunarul pantalonilor o cutiuta pe care o deschise, lasand la iveala un inel de logodna pentru iubita lui pe care i-l puse pe deget.
-Mellissa, vrei sa te mariti cu mine? intreba el zambindu-i fetei.
-Bine inteles ca vreau! spuse ea bucuroasa, deoarece nu credea ca Shuichi o iubeste intr-atat de mult cat sa vrea sa se marite cu ea.
-Atunci asa va fi, iubita mea! spuse solistul, dupa care o stranse in brate.
Cei prezenti erau cat de cat bucurosi ca "micutul" lor Shu isi gasise o fata asa buna dar trebuie sa amintesc ca Shu invitase pe toata lumea, inclusiv pe Tohma, Mika si Yuki.
Dar in timp ce Shuichi primea felicitarile tuturor, Mika il striga speriata:
-Shuichi, Tohma, veniti repede! tipa ea.
-Ce se... Oh, Doamne! facu Tohma cand il vazu pe Eiri intins pe jos si zvarcolindu-se in timp ce isi tine mainile pe stomac si scuipa sange din gura.
-Ce... a patit? intreba Shuichi cu glas tremurand.
-Iar a facut o hemoragie de-aia la stomac ca acum patru ani. (spuse Tohma venindu-si putin in fire)
-Si ce stai, omule! Fratele meu moare! Cheama ambulanta! striga Mika inebunita.
-Am chemat. Vor veni imediat. (spuse cantaretul)
Dupa cateva ore haotice, pe holul spitalului nu se mai aflau decat Shu, Tohma si Mika.
Femeia plangea de mama focului si scapand din bratele sotului ei, se napusti asupra lui Shuichi spunand:
-Tu! Tu esti de vina pentru ce a patit fratele meu! De ce?! De ce a trebuit sa fi cu fata aia?! Nu vezi cat te iubeste Eiri?! ii reprosa ea vocalistului in timp ce incerca sa-l loveasca si ar fi reusit daca nu o oprea Tohma.
-Mika, a fost alegerea lui. Lasa-l. (spuse apoi Seguchi)
In timp ce cuplul Seguchi discuta, Shuichi se strecura usor in camer lui Yuki si il saruta pe frunte spunand:
-Imi pare rau iubitule dar trebuia sa se termine odata si-o data. Te voi iubi mereu, Yuki! (continua cantaretul izbucnind in lacrimi in timp ce ii mangaie parul auriu si ciufulit al novelistului)
-Shu... (articula Eiri cu un glas tremurand in timp ce-l privea pe Shuici plangand)
Apoi scriitorul il trase pe Shu aproape de el atat cat sa-l sarute si ii dadu un sarut pasional de adio.
-S-a terminat, Yuki! striga cantaretul in timp ce se smulse din sarutul novelistului si iesi furtunos din camera)
-Stai... (spuse Yuki printre lacrimile ce-i curgeau din ochii aurii ca niste cristale fierbinti precum dragostea din inima lui)
Dar din nefericire, solistul Bad Luck nu-l auzi si suferinta lui ramase ascunsa in taina noptii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Off topic: Eu ma bucur ca ati comentat si sper sa va placa mai mult acest capitol, deoarece am incercat sa fiu atenta la sfaturile voastre. Comment pls.!

#4
(04-02-2009, 10:00 PM)Fire_Candy_Mira A scris: Cap. 2- Un sfarsit abia inceput

Dupa acea zi obositoare si acea cearta care il enervase la culme, Shuichi se relaxa pe veranda vilei sale gandindu-se ce sa faca ca sa scape de Yuki odata pentru totdeauna Shu nu cred ca s-ar gandi vreodata la un asemenea lucru si dupa cateva zeci de minute de stors creierii ii veni o idee perfecta pe care stia ca o va regreta dar care stia ca este spre binele tuturor, mai ales al sau si al Mellissei. Dar oare era o hotarare inteligenta sa faca asa ceva? Dar defapt... nici nu-i pasa. Adica daca scapa de Yuki, ce ar fi putut merge rau? Nici el nu avea un raspuns, cel putin deocamdata.
Rozaliul nu mai statu pe ganduri apoi si puse mana pe telefon pentru a vorbi cu Tohma ca sa aranjeze cea mai cea festivitate pentru acea ocazie speciala dar secreta, pe care Shuichi o tinu secreta timp de o saptamana, atat cat decursera pregatirile.
Dupa acea tensiune in care toti invitatii intrebasera despre ce e vorba si nu primira decat un zambet malefic de la Shuichi sau o banala replica de genul "Veti vedea voi atunci", veni in sfarsit si ziua, mai degraba noaptea, petrecerii.
Shuichi arata perfect din cauza faptului ca era increzator in planul sau atat de elaborat si nu avea nicio grija ca ceva va merge prost, deci nu facu altceva decat sa mearga acolo, in mijlocul multimi multimii si sa inceapa sa cante, asa cum o facea de obicei.
Tanarul solist al trupei Bad Luck canta melodiile ce-l consacrasera, incepand cu Glaring Dream. Apoi canta si alte melodii, iar la sfarsitul concertului facu un lucru care ii soca pe toti.
Dar sa o luam cu inceputul, moment care se plaseaza atunci cand Shuichi a cehemat-o pe Mellissa pe scena langa el. Blonda se supuse si merse langa el. Apoi Shuichi se aseza in genunchi langa ea si scoase din buzunarul pantalonilor o cutiuta pe care o deschise, lasand la iveala un inel de logodna pentru iubita lui pe care i-l puse pe deget.
-Mellissa, vrei sa te mariti cu mine? intreba el zambindu-i fetei.
-Bine inteles ca vreau! spuse ea bucuroasa, deoarece nu credea ca Shuichi o iubeste intr-atat de mult cat sa vrea sa se marite cu ea.
-Atunci asa va fi, iubita mea! spuse solistul, dupa care o stranse in brate.
Cei prezenti erau cat de cat bucurosi ca "micutul" lor Shu isi gasise o fata asa buna dar trebuie sa amintesc ca Shu invitase pe toata lumea, inclusiv pe Tohma, Mika si Yuki.
Dar in timp ce Shuichi primea felicitarile tuturor, Mika il striga speriata:
-Shuichi, Tohma, veniti repede! tipa ea.
-Ce se... Oh, Doamne! facu Tohma cand il vazu pe Eiri intins pe jos si zvarcolindu-se in timp ce isi tine mainile pe stomac si scuipa sange din gura. aici nu mai trebuia sa spui din gura deoarece se subantelege ca numai din gura poti scuipa sange
-Ce... a patit? intreba Shuichi cu glas tremurand.
-Iar a facut o chestie de-aia la stomac ca acum patru ani. (spuse Tohma venindu-si putin in fire) fara paranteze
-Si ce stai, omule! Fratele meu moare! Cheama ambulanta! striga Mika inebunita. innebunita
-Am chemat. Vor veni imediat. (spuse cantaretul) fara paranteze
Dupa cateva ore haotice, pe holul spitalului nu se mai aflau decat Shu, Tohma si Mika.
Femeia plangea de mama focului si scapand din bratele sotului ei, se napusti asupra lui Shuichi zici ca era un monstru spunand:
-Tu! Tu esti de vina pentru ce a patit fratele meu! De ce?! De ce a trebuit sa fi cu fata aia?! Nu vezi cat te iubeste Eiri?! ii reprosa ea vocalistului in timp ce incerca sa-l loveasca si ar fi reusit daca nu o oprea Tohma.
-Mika, a fost alegerea lui. Lasa-l. (spuse apoi Seguchi) fara paranteze
In timp ce cuplul Seguchi discuta, Shuichi se strecura usor in camer lui Yuki si il saruta pe frunte spunand:
-Imi pare rau iubitule dar trebuia sa se termine odata si-o data. Te voi iubi mereu, Yuki! (continua cantaretul izbucnind in lacrimi din cate stiu eu in lacrimi nu poti sa izbucnesti..poate in plans.. in timp ce ii mangaie parul auriu si ciufulit al novelistului) fara paranteze
-Shu... (articula Eiri cu un glas tremurand in timp ce-l privea pe Shuici Shiuchi plangand) fara paranteze
Apoi scriitorul il trase pe Shu aproape de el atat cat sa-l sarute si ii dadu un sarut pasional de adio.
-S-a terminat, Yuki! striga cantaretul in timp ce se smulse din sarutul novelistului si iesi furtunos din camera) fara paranteze
-Stai... (spuse Yuki printre lacrimile ce-i curgeau din ochii aurii ca niste cristale fierbinti precum dragostea din inima lui) fara paranteze
Dar din nefericire, solistul Bad Luck nu-l auzi si suferinta lui ramase ascunsa in taina noptii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Off topic: Eu ma bucur ca ati comentat si sper sa va placa mai mult acest capitol, deoarece am incercat sa fiu atenta la sfaturile voastre. Comment pls.!

Asa deci ai spus tu ca ai incercat sa respecti sfaturile noastre dar problema cu parantezele tot n-ai rezolvat-o. Ori nu ai citit commenturile ori nu ai vrut...
Mici greseli de tastare dar toata lumea are. Ti-am corectat cateva dar nu pe toate.
Acum partea care nu mi-a placut mie: l-ai facut pe Shu asa de dur si rigid in fata lui Yuki care suferea si sa nu uitam Shu are tente de copil in anime...nu este asa este mai plangaret. Iar cand am citit ca vrea sa scape de Yuki am ramas o.O
In anime sunt faze mai amuzante care te fac sa razi dar aici nu e nimic amuzant inafara de partea cu dulapul.
Dialogul tot sec pe ici pe colo.
Si in final ce mi-a placut:
Ai mai pus ceva descriere ceeace e ceva bun :bv:
Ai mai pus si vorbire indirecta pentru a nu mai exista atata dialog sec. :bv:
Daca nu-ti convine commentul meu da-mi un PM si o sa-l sterg dar sa sti ca numai prin critici vei putea progresa!
Astept nextu! Gambate!
Ja ne! :bye:
PS: Am o intrebare: tu ai vazut Graviataion ? ca din ce ai scris tu aici eu imi dau seama ca nu...
When you can live forever what do you live for?

[Imagine: 20f8b2g.png]

Cinema Bizarre Addicted! 8 Yu fangirl :love:

If no one is perfect, why do you wanna be perfect?

Metal Addicted :X


[Imagine: fd27431.png]

#5
Am citit si eu ficul si cred ca ar trebui sa comentez in ciuda faptului ca e posibil sa te superi pe mine dupa ce o voi face, dar daca nu iti spun nu te vei indrepta niciodata.
Intai legat de aspectul ficului trebuie sa-ti spun ca parantezele nu sunt folosite pentru a spune a cui e replica din dialog ci pur si simplu se pune "," . Pe langa asta unele preopozitii incep cu "apoi" si "pentru ca" iar acest lucru iti fac ficul sa arate inestetic. Sunt de asemenea si greseli de tastare unele din ele au fost corectate de sora_angel insa ar mai fi "cehemat-o" in loc de "chemat-o" si altele (scz nu am rabdarea necesara sa le caut...mai citeste odata si le vei repera singura, desi asta trebuia sa faci de la inceput pentru ca asa ai fi eliminat din greseli de tastare).
Apoi ...unele fraze nu suna prea bine si dau impresia ca sunt taiate pur si simplu si ca lipseste ceva din ele spre exemplu:
"Apoi canta si alte melodii, iar la sfarsitul concertului facu un lucru care ii soca pe toti." cred ca trebuia sa reformulezi totul pentru a suna mai bine cum ar fi "A cantat si alte melodii, iar la sfarsitul concertului a facut un lucru care i-a socat pe toti" (fara acel "apoi" si perfectul simplu care nu suna de loc bine)
Iar in fraza asta "Iar a facut o chestie de-aia la stomac ca acum patru ani." "chestia aia" se numeste colaps si daca nu stiai termenul mai bine scimbai cu totul fraza pentru ca cuvantul "chestie" suna atat de urat.
In momentul in care Shuichi se desparte la spital de el simt ca ai pus un alt personaj dar numai pe Shuichi nu. El il iubea foarte mult pe Yuki in anime si nu s-ar fi despartit niciodata de el. E adevarat ca e ficul tau si ca-ti poti imagine orice intamplare cu cei doi, dar trebuie sa le prezinti sentimentele foarte clar pentru a-i schimba asa de drastic. Iar Yuki desi il iubeste pe Shuichi, nu cred ca l-ar fi implorat in acel fel pe fostul lui iubit pentru ca el nu e asa. Deci pe viitor prezinta mai bine ce gandeste fiecare si ce-i face sa ia o astfel de atitudine.
Dialogul nu e prea dezvolatat. Incearca sa faci replicile putin mai lungi si sa adaugi pasaje descriptive pentru a descrie atat atmosfera cat si sentimentele.
Acum (sper ca nu te-am speriat sau ca te-am facut sa ma urasti) iti spun ce mi-a placut. Partea amuzanta si anume aceea cu "dulapul" a fost originala si foarte comica cel putin pentru mine. De altfel biletul (pe care l-a primit Shuichi in primul capitol) era foarte frumos scris din cate imi aduc aminte.
Cam atat am avut de spus. Sper ca nu esti suparat pe mine, iar dak esti, da-mi un pm si voi sterge comentariul imediat ce-l vad. Succes mai departe si astept un nou capitol in care sper sa iei in considerare tot ce ti-am spus.
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#6
Off topic: Mersi de comment-uri si asa ca sa stiti si voi:
@Sora Angel: Tu ziceai de faza cu parantezele dar eu nu prea am inteles ce vrei si de aceea te rog sa-mi dai un PM cu niste explicatii mai amanuntite.
@Sweet Angel Miwako: Mult mai tarziu mi-am dat si eu seama ca acea "chestie" pe care o avea Yuki la stomac se numeste "hemoragie" (sursa: dictionarul explicativ al limbii romane) si am corectat.
Thx de sfaturi la all of ya' and hope you'll comment this thing too!

Cap. 3- Noi inceputuri peste tot

Trecuse o luna de la logodna lui Shuichi cu Mellissa, iar lucrurile pareau sa se indrepte in alta ordine.
Eiri isi revenise cat de cat fizic dar si psihic, desi intr-o masura mai mica. Atunci cand fusese externat luase o hotarare pe care a promis sa o respecte si anume: sa-l vada pe Shu fericit chiar daca alaturi de acea fata.
Dar va putea oare inima lui sa faca ce-i dicteaza mintea?
Intre timp Shuichi era foarte ocupat si nu numai profesional. El era de asemenea ocupat si cu pregatirile pentru "cel mai mare eveniment al anului" , cum spunea Tohma, adica nunta solistului Bad luck cu Mellissa. Acest lucru ar fi trebuit sa-l faca pe Yuki sa implore in genunchi, dar novelistul nu avea de gand sa faca acest lucru. El hotarase ca va merge la nunta lui Shuichi ca sa-l incurajeze.
Dar curand veni si ziua mult asteptata de o gramada de oamenii si acum la altar a venit randul voclistului Bad Luck pe care multi il vedeau pentru prima data in costum elegant. Cat despre mireasa lui... ei bine trasaturile angelice ale Mellissei se observau mult mai bine cand era imbracata in alb si mai ales in acea rochie superba de mireasa.
Curand incepu slujba:
-Mellissa Wong, de buna voie si nesilita de nimeni, il iei in casatorie pe Shuichi Shindou sa-ti fie sot la bine si la rau? intreba preotul.
-Da! spuse fata emotionata si zambind timid spre Shuichi.
-Dar tu, Shuichi Shindou? De buna voie si nesilit de nimeni, o iei in casatorie pe Mellissa Wong sa-ti fie sotie si la bine si la rau? il intreba si pe el preotul.
Shuichi privi in jur la toti prietenii lui care dadeau din cap in semn ca "da" zambindu-i si apoi se uita la Yuki care facea acelasi lucru ca si ceilalti prieteni ai sai si zambi si el spunand:
-Da!
Dupa raspunsul pozitiv al lui Shuichi, toata lumea izbucni in aplauze si urale, iar Mellissa credea ca de acum Shuichi va fi numai al ei dar din nefericire pentru ea, planul ascuns al lui Eiri incepu sa mearga chiar mai tarziu in acea zi.
Intre timp, toata lumea ii felicita si le spunea numai urari de bine, iar tristetea nu mai avea loc in acel peisaj, nici macar pe chipul lui Yuki. Dar asta nu pentru ca era fericit, ci pentru ca un ranjet malefic si pervers ii aparu pe chip, gandindu-se la faza cand planul lui va fi complet, iar pentru a ajunge la acea faza, nu avea nevoie decat de o singura noapte, iar apoi totul ar fi decurs de la sine.
Mai tarziu, in acea noapte, Shuichi nu putea sa doarma. El se gandea la faptul ca Yuki chiar il lasase sa se insoare.
"Oare chiar s-a terminat intre noi? Nu mai pot sta asa. Voi afla!" gandi Shuichi, dupa care se dadu jos din pat si imbraca niste haine, apoi iesi incet din dormitor ca sa nu-si trezeasca sotia.
Cantaretul fugi de-alungul a multe strazi pana sa ajunga la blocul lui Eiri dar dorinta de a sti adevarul, parca ii facea picioarele mai rapide.
Ajuns la casa lui Yuki, Shuichi urca treptele, dupa care batu la usa apartamentului in care statea novelistul.
Scriitorul ii deschise si se uita la el oarecum mirat, intreband:
-Tu ce cauti aici? Oricum... intra! il primi apoi inauntru.
-Eu... vreau sa imi spui sincer daca ma mai iubesti! spuse cantaretul.
-De ce crezi ca nu te mai iubesc? intreba novelistul.
-Pentru ca m-ai lasat sa ma insor! ii argumenta Shuichi.
-Pai tu te-ai insurat, nu eu. Asta inseamna ca tu nu ma mai iubesti. Ia gandeste-te! ii spuse apoi Eiri.
-Ai dreptate... sunt o persoana mizerabila.
-Shuichi, tu esti mizerabil doar fata de sotia ta. Sti? ii spuse novelistul, afisand un zambet pervers.
Vocalistul ridica privirea, dar inainte sa zica ceva, Yuki ii cuprinse buzele intr-un sarut pasional si il tranti pe podeaua rece a camerei.

#7
Offtopic: Fire_candy_mira ai dreptate cand spui ca ceea ce i s-a intamplat lui Yuki este o "hemoragie", insa daca ai fi vazut Gravitation, Thoma spune clar ca Yuki a suferit un colaps pe langa hemoragia pe care a avut-o, iar tu referindu-te le "chestia aia de acum patru ani" (parca asa se numea) a trebuit sa-ti spun cum s-a intamplat totul (p.s. uita-te la episodul 11 din gravitation si vei vedea ca asa e) Si inca ceva am vazut ca ai corectat si ai scris o "hemoragie la stomac", eu cred ca trebuia sa spui o "hemoragie interna" daca tot vroiai sa scri astfel.
Revenind la capitolul trei: Am observat ca nu ai mai folosit paranteze si ca ti-ai imbunatatit cat de cat modul de a scrie...sper ca te-au ajutat si criticile primite. Acum singurul lucru care m-a surprins a fost actiunea. Nu ma asteptam ca Yuki sa fie de acord cu casatoria lui Shuichi si de asemenea mi-e greu sa cred ca solistul a facut acest pas. Totusi fie si asa, de ce Shu s-a intors la Yuki pentru a afla daca il mai iubeste? Oare pentru ca ii pasa de el si pentru ca inca il iubeste desi nu recunoaste? Eu la asta m-am putut gandi in timp ce citeam si abia astept sa vad cum va evolua situatia.
Gambate cu nextu' si ja:-h
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#8
(03-02-2009, 10:03 PM)Fire_Candy_Mira A scris: Disclaimer: Niciuna dintre personajele sau marcile inregistrate ale serialului Gravitation nu-mi apartin.

Cap. 1- O amintire vie

In acea dimineata valurile marii loveau cu putere faleza, in timp ce soarele isi facea maiestuos aparitia pe cer.
Pe o stanca statea o persoana ce parea altfel decat majoritatea oamenilor pe care ii poti intalni.
Era un tanar de vreo 23 de ani. Avea ochii albastrii si sticlosi ca doua picaturi mari de roua, iar parul lui rozaliu, prindea tente roscate in umbra facuta de dansul valurilor. El era imbracat cu o camasa subtire si neagra din matase si o pereche de blugi. Fata lui bronzata de razele soarelui care ii mangaiau zilnic corpul bine facut, era trista si plina de regret din cauza unui bilet pe care il gasise in acea dimineata la usa vilei sale de vacanta, dar mai ales din cauza continutului atat de emotionant si al scrisului pe care il cunostea perfect desi nu-l mai vazuse de aproximativ 3 ani.
Satul de privit in gol, tanarul mai citi din nou acele randuri care spuneau:
"A fost o data ca niciodata o inima cuprinsa de flacari. Acele flacari nu erau unele obisnuite... ele erau formate din dragoste si dorinta. Acum par stinse. Dar cea ce nu stiu cei care considera ca acea inima a inghetat se insala. Poate flacarile nu mai ard din dragoste dar ele ard din dorinta care nu se va stinge niciodata, precum dragostea mea pentru tine."
Apoi inchise ochii si isi aminti o gramada de momente in care crezuse in sentimentele pe care autorul biletului le descrisese. Isi aminti de toate acele lucruri legate de dragoste pe care le cunoscuse alaturi de autorul biletului si pe care credea ca le va da repede uitarii dar care i se pareau mai vi ca niciodata find oglindite in acel bilet.
Dar linistea fu intrerupta de o persoana care-l imbratisa.
El se uita in spate si vazu acel chip de inger al fetei care, credeau unii, ca-l vrajise si pe care o iubea mult dar de care nu era indragostit.
Blondina lui iubita ii spuse in timp ce il fixa cu privirea ei ciocolatie:
-Buna dimineata, dragul meu! apoi ii dadu un sarut pe obraz, in timp ce el ascunse in buzunarul pantalonilor biletul.
Intre timp, in Tokyo era mai multa agitatie decat pe plaja, mai ales in sediul companiei N-G care facuse multi tineri cu talent muzical celebri.
-Vreau si eu sa stiu ceva despre aceasta.... "poveste de dragoste" pe care o traieste baiatul ala nebun cu... nici nu stiu cum sa-i zic femei aleia care se presupune ca e iubita lui. (spuse un personaj foarte controversat la acea vreme care statea pe un scaun din biroul directorului Thoma Seguchi)
-Si ce ai vrea tu sa mai sti despre minunata poveste de dragoste a lui Shuichi cu frumoasa Mellissa, femeia care l-a facut sa-si bage mintile in cap si care-l iubeste enorm si probabilca si el la fel pe ea... (spuse Tohma aproape izbugnind in ras dar fiind intrerupt de interlocutorul sau)
-Nu mai rasuci cutitul in rana, Seguchi! spuse cealalta persoana pe un ton atat de rece ca te treceau fiori de frig doar daca-i vedeai privirea aurie care sclipea intr-un mod malefic.
-Scuze.... Doar ca nu ma pot abtine pentru ca esti foarte gelos si posesiv pe viata bietului baiat. (continua Seguchi) Si ce doreai sa sti? intreba el apoi pe un ton cat de cat serios.
Celalalt barbat se apropie de el si ii sopti ceva la ureche la care reactia directorului fu:
-Doamne Sfinte, Eiri! De unde sa stiu eu asa ceva? Crezi ca ma intereseaza daca Shuichi si cu Mellissa au.... Doamne ajuta! Uite' la el, ce vrea nebunul! spuse Tohma complet mirat de cererea cumnatului sau.
-Ei bine daca nu sti.... Afla, Seguchi! spuse Eiri nervos.
-Bine... (ofta Tohma, dupa care dadu un telefon amicului sau Ryuichi care fu la fel de uimit de cererea novelistului dar care raspunse sincer)
-Deci? intreba scriitorul nerabdator.
-Pregateste-te de satisfactie, Eiri! Fata nu s-a atins de el si nici ca ma mir.
-De ce spui asta? intreba apoi, Yuki.
-Pentru ca Ryu mi-a spus ca si el intreaba deseori daca tu ai revenit la vechiul tau hobby, si anume femeile.
-Inteleg... desi ar trebui sa-si faca griji din astea pentru iubita lui nu pentru mine. (spuse scriitorul cu fals dezinteres)
-Si desigur ca nu-ti place sa fie gelos, nu? spuse Tohma zambind smecher.
-Eh...
-Eh... sa zicem ca amandoi sunteti la fel de posesivi si gelosi, nu? continua directorul.
-Ai putea spune si asa. (zise novelistul, dupa care cei doi incepura sa rada)
Dar telefonul lui Tohma suna si acesta fu nevoit sa raspunda.
-Oh, salut! Ce mai face vedeta noastra? Te-ai intors de la mare! Si a fost bine! Ce frumos! Sper ca tu si Mellissa v-ati distrat... (spuse Tohma, facandu-l pe Yuki sa se incrunte) Si cand vi la firma? Acum! La usa?! Ah... stai doua secunde ca o sa deschid.
-Ce e? intreba Yuki.
-Baiatul asta... Shuichi... e la usa.
-Si ce i-ai spus? continua Yuki in soapta.
-Ca ii voi deschide imediat. (spuse Seguchi zambind fals)
-Si eu ce fac? intreba Eiri incet dar nervos.
-Tu... te duci in dulap, dragul meu Eiri. Repede!
Apoi Eiri se ascunse in dulap si Tohma ii deschise usa cantaretului.
-Offf, sefu'! Credeam ca nu mai deschizi! spuse acela duca care se aseza pe acelasi scaun pe care statuse si fostul sau iubit acum un minut.
-Spuneai ca vrei sa-mi prezinti ultimele tale partituri, nu? intreba directorul.
-Sigur. Nu am avut ocazia sa vi le prezint si le-am lasat aici ultima oara. Le-am lasat in dulap. Merg sa le iau. (spuse Shuichi)
-Stai, stai! Nu te deranja! Le iau eu! spuse directorul, disperat ca Shuichi sa nu-l vada pe "agentul'' Eiri "spionand" conversatia lor din dulap.
-E in regula. (spuse Shuichi care se indrepta spre dulap si care cand deschise usa aceluia se trezi cu Yuki cazand peste el)
-Doamne Sfinte! spuse Seguchi privindu-i pe cei doi care se ridicara si incepura sa se certe.
De altfel, cearta era un lucru ce le statea in fire, mai ales in ultima vreme de cand Shuichi se afisa in public cu acea fata si Yuki murea de gelozie, lucru care il enerva pe Shuichi pentru ca ei nu mai erau impreuna de 3 ani si el nu intelegea gelozia blondinului, desi in locul lui ar fi facut la fel.
Dar toate aceste lucruri se vor schimba atunci cand adevarata poveste a celor 2 va incepe printr-o rasturnare mai mult sau mai putin asteptata de situatie.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Off topic: My new passion is Gravitation so am scris si eu ceva despre si sper sa fie de bun augur. See ya' and comment, pls. ! ^_~

Cum sa iti zic...Imi place foarte mult ficul tau
Descriere ai si asta imi place.Dialogul nu este sec.
Nu pot sa cred ca shuichi si cu eiri despartziti pt 3 ani?????????????:((:(
Pai cam atata am avut de zis
AAA
greseli nu am vazut:)) daca ai inseamna ca sunt chior:))
ja ne si spor la scris
I'm a professional online casinos player. Mostly i play on the phone. My favorite game is blackjack.
Here is the site with selection of the best Android blackjack games.

#9
Off topic: Thx de comment, amici! Ma bucur ca a inceput sa va placa povestea mea.

Cap. 4- O noua provocare

Razele soarelui isi facura aparitia devreme in acea dimineata, trezindu-l pe novelist care se scula cu o durere groaznica de spate, deoarece dormise pe jos.
Apoi Yuki aduna toate hainele de pe podea si le puse pe un scaun din sufragerie, dupa care merse sa faca un dus, dar nu inainte de-al mai privi odata pe Shuichi care era inca adormit.
"Nenorocit mic si dragalas..." gandi novelistul in timp ce iesea din camera.
Eiri se simtea foarte mandru ca il facuse pe Shuichi sa fie inca o data al lui dar avea totusi un pic de mila fata de mireasa lui Shuichi care ramasese singura. Dar mila ii trecu repede, precum si acest mic moment in care a reflectat asupra ultimelor evenimente.
Dupa ce se imbaia cum trebuie, scriitorul merse in bucatarie sa faca niste cafea. Dar in accest timp telefonul ii suna si el raspunse repede deoarece alarma il putea trezi pe Shuichi.
-Da! raspunse Yuki pe obisnuitul lui ton rece.
-Eiri, vino la firma la ora doua, te rog! ii spuse Tohma din celalalt capat al firului.
-Aham.
-Si apropo... sti ceva de Shuichi? mai intreba Tohma.
-Nu am nici cea mai vaga idee. De ce? i-o intoarse novelistul pe acelasi ton, uitandu-se cu coada ochiului la Shuichi care inca dormea.
-Are telefonul inchis. Daca ai da de el si l-ai aduce cu tine cand ai veni la N-G, ti-as fi recunoscator.
-O sa ma straduiesc. Asta e tot? incerca sa incheie Yuki.
-Asta e tot. Pa!
-Pa! ii raspunse scriitorul cu jumatate de gura.
Dupa ce termina de vorbit si de facut cafeua, scriitorul se duse la Shu ca sa-l trezeasca.
-Shuichi! Shuichi, scoala-te! ii spuse Eiri, dupa care ii dadu un sarut scurt.
-Ma doare spatele. Ce s-a intamplat? intreba vocalistul frecandu-si spatele. Si de ce sunt pe jumatate dezbracat?! spuse el apoi cand isi simti pielea de pe spate.
-Oh, dar nu numai pe jumatate! Tu esti complet dezbracat Shuichi! ii spuse Yuki pufnind in ras.
-Oh, Doamne! Ce mi-ai facut, nemernicule! spuse Shuichi nervos si apoi se repezi sa-l bata pe Yuki care inca radea. De ce mai razi, nenorocitule! striga Shuichi, amenintandu-l cu pumnul.
-Offf, Shuichi! In primul rand tu ti-ai cautat-o cu lumanarea cand ai venit la mine aseara si in al doilea rand, tu esti atragator si imbracat d'apoi asa...
Shuichi lasa pumnul in jos si isi sprijini capul pe pieptul novelistului.
-Asa mai merge. Asta e iubitul meu sensibil! spuse Eiri imbratisandu-l pe Shu.
-Yuki... eu...
-Ce e?
-Eu... te....
-Hai spune Shuichi Shindou! Spune-mi ca ma iubesti! il indemna Eiri
-Te iubesc, Yuki Eiri! spuse Shu inchizand ochii.
Dar nu mai apuca sa-i deschida, deoarece Yuki il saruta inainte sa mai poata face vreo miscare.
Dupa acest moment, Eiri ii povesti vocalitului si despre cererea lui Tohma de-a se vedea la companie si cei doi se pregatira, dupa care plecara impreuna spre companie.
Ajunsi in biroul lui Tohma, acela le spuse:
-Oh, ati venit! Si ati intrat impreuna pe acea usa fara sa va luati la bataie! Impresionant!
-Treci la subiect, Seguchi! spuse Yuki pe un ton rece.
-OK. In ultima vreme nu am facut altceva decat sa fiu spionul vostru cand vreti sa aflati cate ceva unul despre celalalt si de acea vreau o vacanta mai lunga.... cam de un an... in America. Si de acea... as vrea ca voi sa conduceti compannia.
-Seguchi, ti-ai pierdut mintile?! ii spuse Yuki nervos.
-Dar cum ne vom descurca singuri? intreba Shuichi.
-Nu sunteti singuri. Va aveti unul pe altul ca sa va obisnuiti impreuna.
-Dar...
-Nici un dar. Pierd avionul. Sora ta te va suna cand ajungem in America. La revedere! incheie Tohma iesind din birou.
-Ne-a lasat cu ochii-n soare. Ce nemernic! spuse Eiri.
Dar de acum cei doi nu vor mai fi neajutorati in nici o situatie, iar adevarata incercare va incepe in curand pentru ei.

#10
waw ce frumos..o nopate petrecuta impreuna:X:Xsuper....mm...si seguchi pleca..si ii lasa impreuna....oo...lucru in echipa...saraca companie...mie mila de ea....:)))poate sho si yuki vpr inlocui munca cu....:)))nu mai spun se intelege de la sine...cred....deci mia placut capitolul asta ca si toate celellalte.....good luck:X:X in continuare..a.stept nexu
[Imagine: innocentlovesig.png]
"Only I know your pain…
Your uncertainty…
Your loneliness…
If only we could be toghether forever.
I’ll say it as many times as you wish.
I will not betray you!"
— Luka Crosszeria




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Invata-ma sa fiu normal [yaoi +16] Liar 1 2.267 03-09-2011, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Liar
  BOOM XD(old time) Aiumy 2 2.953 25-07-2010, 05:49 PM
Ultimul răspuns: Kent nanotek^^
  Blank pages of time [+16] ringingBells 5 5.774 31-10-2009, 04:44 PM
Ultimul răspuns: ringingBells
  [Sailor Moon]Never Say Goodbye - Is Time To Believe Little Star 1 3.125 29-09-2009, 08:13 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  The life of a male prostitute (yaoi,shounen ai and normal couples) Lithium-Angel 92 45.366 09-06-2009, 10:32 PM
Ultimul răspuns: adyna_45
  Gravitation-fik Flash 7 6.564 26-12-2008, 12:29 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Once upon a time... Kiubi 2 3.277 05-10-2008, 03:27 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  Gravitation $w33ty 5 5.777 09-03-2008, 03:13 PM
Ultimul răspuns: $w33ty
  Gravitation Fiction EvilManiac 1 8.775 08-02-2008, 09:19 PM
Ultimul răspuns: EvilManiac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)