Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Prostitution and Love+16

#1
Varsta minima:16
Gen: Drama
Limba:Romana
Observatii cu privire la continut: La inceput e cam acelas rezultat, dar dupa e mult mai cool.
Critica: Simpla




[center]~Capitolul 1~
[/center]



[center] Sakura : [/center]





[center]Lacrimile mele amare alunecau incet pe , iar apoi izbandu-se
de asfaltul rece si murdar, de ce mi-a facut asta?Mai bine spus de ce ne-a
facut-o?Acum suntem doar mina lui de aur, demnitatea mea este calcata in
picioare.Ochii mei de inger se stinsesera la aflarea vestii.Buzele mele
prinsera un gust amariu probabil de la lacrimile care nu incetau sa curga din
ochii mei verzi asemenea florei, dar floara nu mai este in ochii mei, ci doar
un astru stins.


Pielea mea alba ca spumea laptelui era murdara, de rusine si de lacrimile mele amare care
nu incetau sa se plimbe pe trupul meu firav si speriat, totodata.Parul meu era
ravasit, o claie care nici nu zici ca ar fii fost vreodata spalat, iar restul erau
in aceiasi stare.
Probabil ca
lacrimile incercau sa-mi spele corpul de rusine si dezamagire, dorinte si vise,
spulbera-te intr-o zi si o noapte.

[/center]


[center]Ma uitam la celelalte fete care erau unele mai speriate ca
mine.Movalia de langa mine plangea ca si mine in hohote si intreba “ De ce?”,
dar nu pot judeca, eram in aceiasi situatie.


Obraji mei capatau o nuanta rosiatica, iar fata mea se tot inrosea.Langa mine era o balta
de lacrimi si suspine.Amaraciunea din sufletul meu era nemarginita, intunericul
abisal din inauntrul meu era nemarginit.Ma simteam singura intr-un ocean de
lacrimi care nu se mai termina cu fiecare lacrima ma afundam tot mai mult, dar
in ritmul asta nu voi iesi niciodata de aici voi ramane blocata.Movalia vine
inspre mine, iar ea ma ia in brate si ma intreaba “Ce-o sa se intample cu
noi?”Ma uit la ea cu ochii asemenea unei caprioare si tot odata cu un strop de
speranta in ei, iar eu ii raspund sec ca “Vom trai si vom vedea!”.Fusta mea era
facuta franjuri sfasiata, iar lenjeria intima lipsea. [/center]



[center]Imi strangeam genunchi la piept nevrand sa mai traiesc, dar
familia mea?Soarele pentru mine nu va mai rasari de acum in colo voi trai in
intuneric.
Incet,
incet am inceput sa am mici fiori pe sirea spinari, iar pielea mi se face de
gaina, frica pune stapanire pe mine, iar suspinile nu se mai terminau,
lacrimile care se izbeau incet de ciment formand o balta nu se mai opreau la
orice gand aveam.Daca evadam?Familia mea avea de suferit, mama mea, fratiorul
meu mai mic…
Totul se
naruie de azi, nu stiu ce sa fac!Orice fata din camera dorea sa nu se fi uracat
in acel autobus, autobuzul mortii.Lacrimile mele reci, imi mangaiau vanataile
provocate de o bataie “buna”.Imi puneam pumni pe fata mea, iar apoi lovindu-se
de lacrimi.Tusesc intruna probabil de la cate lacrimi si suspine am indurate. [/center]






[center]Un concurs mi-a adus atata nefericire de nu ma mai recunosc,
imi pierd controlul!Ma ridic si ma uit la coapsa mea.Erau mici firicele de
sange, m-am intins dupa chilotei mei sa ma sterg.Imi trag o palma, crezand ca
este un vis, dar totul este real, totul.Durerea si amaracinea este
adevarata!Usa s-a deschise, iar asa zisi “sefi” au intrat sa isi vizualizeze
“marfa”.


“Nu ne poti face una ca asta!”Se aude din “prada” lor de feta, iar apoi in barbat brunet cu
ochii negri, asemeni iadului in care va putrezi, iar parul de aceasi culoare
asemeni dureri din sufletul meu.El incepe sa rada, iar apoi spune un scurt si
sec “Nu pot?”Isi cheama budyguarzi care mau violat si spune ca trebuie sa
execute o persoana.Ei scot un pistol din buzunar, iar apoi se uita la mine si-mi
spune: “Ti-a venit sfarsitul, papusica!”Asta imi e sfarsitul?Decat sa ma culc
cu mii de barbate mai bine omorata ca un caine1Cum am ajuns aici?Sa spunem ca
acel concurs de frumusete, nu era un concurs, ci mai degraba cautau cele mai
“bune” fete pentru…prostitute. [/center]






[center] “Vino la mine!”Imi spune el, ma ridic incet cu pasi mici si apasati imi fac loc prin fete.Ma duc pana
la el, iar apoi aud un pistol incarcat si acel sunet
asurzitor…[/center]





[center]TO BE CONTINUED… [/center]


[center]
My fragile soul is broken
[/center]

#2
Doresc sa notez ironia unei scriitoare de 12 ani scriind fictiune pentru persoane cu varste peste 16 ani.

In primul rand, asta nu e pozie. Data viitoare nu mai pune center la un text in proza avand in vedere ca are sa arate ca naiba. La poezie merge, la proza in nici un caz.

Apoi...gramatica, coerenta, ortografie si exagerat de multa melodrama. De fapt...absolut orice incercare de poveste aici se pierde complet in toata melodrama ieftina. Nu intru in detalii ca n-ai cerut, dar genul asta de melodrama nu AJUTA absolut deloc in nici un caz.

Daca stii o boaba de engleza, arunca o privire pe topicul de la linkul de mai jos:
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=28907

Ai acolo cateva sfaturi si cateva articole exclusiv axate pe chestia asta de a forma drama. Totul de la exprimarea personajului, la uzul exagerat de adverbe si semne de punctuatie din copac. Daca cititorul nu te poate lua in serios cu ceea ce scrii, degeaba incerci sa creezi situatii sau povesti tragice sau dramatice. Eu personal, cu un coleg langa mine, am ras. Imi pare rau, nu zic asta cu rautate, dar am ras deoarece nimic din ceea ce citeam nu pare real ci mai degraba caricatura a realitatii, ceva scris pentru a ironiza asemenea situatii.

Imi pare rau ca trebuie sa o zic pe sleau, dar nu e nimic altceva de comentat aici. Trebuie sa inveti, trebuie sa citesti si trebuie sa-ti mai corectezi astea inainte sa le postezi.
Nu-mi vine sa cred ca recomand asta, dar incearca sa citesti ceva de Tudor Cretu sau de Ionut Chiva. Sunt mult peste varsta ta, dar poate inveti ceva despre literatura contemporana.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Buna....

Eu nu sunt de aceeasi parere ca si CyBeR. Mie una mi se pare cat de cat interesant dar as fi dorit sa mai vaz macar un capitol-doua deoarece mi place destul de mult cum ai povestit. In schimb, cum ti s.a spus nu trebuia sa faci acest capitol ca pe o poezie dar e frumos, dar dealta data nu o sa mai faci. Greseli nu prea am vazut dar capitolul e prea mic. Totusi eu as fi dornica sa mai citesc asa ca poate vei pune continuarea sa vad ce mai urmeaza. SA ma anunti! smile!
[Imagine: 445775bigthumbnail.jpg]
E trist cand stii ca tot ce`a fost s`a terminat.....E trist cand stii ca tot ce`aveai..s`a spublerat! E trist cand stii ca tot ce`a fost...a devenit...O simpla AMiNtiRe, o pata de iubire...Si inca`ncerci s`o iei de`la`nceput.. dar in zadar! incerci tu iara....Negrii, ochi, abis, inchis fara de scapare! Nu incerca tu iara sa te`mpaci! cu gandul ca o sa mai fii~atat! Impaca`te cu`a tau gand si restu il omoara



#4
Critica simpla: povestea asta este un dezastru.

Critica putin mai dezvoltata: Prea multa melodrama, prea putin plot, prea putina introducerea, prea multa melodrama de doi bani, prea multe greseli de exprimare, prea putina cunostinta in ale semnelor de punctuatie, prea multa melodrama, prea multe greseli gramaticale, prea putina coerenta, prea multa melodrama. Am mentionat cumva melodrama? Prea multa melodrama.

Sho-Yo daca chiar vrei sa o ajuti, deschide ochii si fa o critica cum trebuie, simpla cum a cerut ea, dar cum trebuie. Greselile sunt acolo, melodrama se prelinge din text mai ceva decat condensul de pe o sticla rece intr-o zi calda iar daca tu spui ca nu vezi inseamna ca dai dovada de aceeasi cunostina de limba romana ca domnisoara care a scris textul.

O zi buna, la amandoua. Si o carte de romana.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)