Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iluzii [+16 / +18]

#30
New chapter ^-^.

Capitolul 29

Cu o zi inainte de logodna lui Elisse m-am hotarat si eu asupra cadoului. L-am luat pe Alex cu mine in oras si am mers la un magazin de antichitati, stiam ca lui Liss ii placea chestiile vechi asa ca aveam sa-i fac o surpriza. I-am luat un fel de statuie cu un zeu Grec. Era destul de mare asa ca Alex m-a ajutat sa o car pana la masina. In partea opusa l-am vazut pe Takumi si o tipa blonda care era fotomodelul cu care m-am certat atunci la parada. Taku s-a apropiat de noi si ne-a salutat iar apoi s-a aruncat violent asupra lui Alex. Doamne credea ca el era iubitul meu ? Gelozia dracului. Mama ce l-a lovit. Imediat ce a terminat i-am dat o palma de zile mari iar apoi m-am intors sa-l ajut pe Alex sa se ridice. Era culmea, l-a batut pe verisorul meu, dar totusi nu aveam cum sa stie ca eram rude. Mai apoi am vazut-o pe blonda aceea oxigenata cum se uita la mine ca un sarpe la urmatoarea lui victima. I-am scos limba copilareste si l-am ajutat pe Alex sa intre in masina. Indata ce am urcat si eu am inceput sa-mi cer scuze dar in acelasi timp sa rad.

- Cine e tipul asta ? m-a intrebat in timp ce-si ducea mana la fata.
- El e Takumi. am spus razand.
- Parca e un taran. mi-a zis razand.

M-am uitat la el urat, nimeni nu avea voie sa-l vorbeasca pe Takumi urat inafara de mine cand ma enervam. Mi-am retras privirea spre strada si am calcat acceleratia. Am dat drumul la radio ca sa ascultam ceva noutati legate de aceasta tara. Nimic, doar anunturi despre vedete si alte rahaturi, l-am inchis fara sa mai stau pe ganduri. Dupa ceva timp in care am stat amandoi tacuti am ajuns acasa. Anne s-a speriat ingrozitor cand l-a vazut pe Alex asa vanat. I-am zis povestea pe scurt ea avand o fata mult prea uimita. Le-am zis ca ar fi mai bine sa lipseasca de la logodna, poate cine stie ca brunetul meu o sa sara pe verisorul meu ca sa-l bata, iarasi. Am inceput sa rad iar apoi am plecat din camera sub privirile celor doi. Am urcat sus gandidu-ma cu ce sa ma imbrac la petrecere. Am intrat in camera mea ducandu-ma in dressing. Paream o adolescenta de 16 ani care se gandea cu ce sa-l impresioneze pe baiatul pe care il place. M-am uitat timp de o ora ca sa imi caut o rochie. Insfarsit mi-am gasit una pe care nu am purtat-o, ciudat, parca nu avem haine 'ascunse'. Am luat-o si am probat-o, imi venea foarte bine. Albul acela imi accentua ochii verzi, m-am plimbat prin partea pantofilor si am ales unii negrii cu toc mediu,nu vroiam sa arat ca una de pe strazi. Mi-am luat un plic si am inceput sa defilez prin fata oglinzii. Aratam bine. Cred. Am mers pana in camera lui Anne cerandu-i o parere, a exclamat cu desavarsire ca ii placea cum sta pe mine rochia si ca mi se potrivea. Am fugit in camera mea fericita, maine avea sa fie ziua cea mare, atast pentru mine cat si pentru Liss. Inainte sa ma pun in pat sa dorm am incercat diferite coafuri si machiajuri totusi am ramas la ceva simplu non exagravant.
Dimineata veni cu pasi rapizi, sau sa spun amiaza ? Am sarit ca arsa din pat uitandu-ma la ceas, era doisprezece si un sfert. Cand naiba am dormit atat ? Am fugit in baie dand drumul la dus, m-am descotorosit de rochita din matase ce imi acoperea corpul si am intrat dub jetul de apa calda. Am stat timp de o jumatate de ora rasfatandu-ma prin apa ce curgea iar apoi am iesit lunadu-mi un prosop pe mine. Dupa ce mi-am sters pielea cu prosopul ca sa 'arunc' apa de pe ea mi-am luat un halat si am coborat pana jos in bucatarie. Pe masa am gasit un bilet de la Anne in care m-a anuntat ca ei au plecat sa cunoasca mai bine orasul. Am zambit mi-am turnat putina cafea intr-o ceasca si am inceput sa beau din ea. Dupa ce mi-am terminat cafeaua am mers la mine in camera ca sa ma pregatesc, desi petrecerea incepea abia la ora sase eu am vrut sa ma duc la Liss mai devreme. Mi-am uscat parul si am inceput sa-l piaptan. dupa ce am terminat cu el am mers sa-mi iau rochia pe mine si sa ma incalt. M-am asezat pe un scaun in fata oglinzii si am inceput sa ma machiez, mi-am prin o parte din par cu o agrafa foart draguta si mi-am luat poseta. Am mers pana la garaj uitand ca Alex si Anne mi-au luat masina. Mi-am scos telefonul si am sunat un taxi. In jur de zece minute si masina a venit, am urcat si i-am dat adresa unde statea Liss. Am ajuns destul de repede acolo, i-am platit taximetristului si am mers spre intrarea in cladire. Am urcat la etajul unde era aprtamentul lor si am ciocanit la usa. Mi-a deschis Eric, ca deobicei, de ce doar el ma deschidea ? Am oftat in sinea mea. I-am zambit si l-am felicitat.

- Si unde e Liss ? l-am intrebat in timp ce ma asezam pe canapea.
- La coafor. Voi doua semanati prea mult. mi-a zis in timp ce se uita urat.
- In ce sens ? am spus eu zambit inocent.
- Va ia mult prea mult sa va pregatiti. mi-a zis cam abatut.

Am ras. Ma amuza. Eu si Liss am crescut impreuna deci era clar ca semanam. Dupa vreo douazeci de minute si-a facut aparitia si prietena mea. Era mult prea fericita, fata ei radia. Nu am putut sa nu zambesc cand am vazut-o. Ea merita sa fie fericita. Am mers cu ea in camera sa o ajut cu rochia. Cand am vazut-o imbracata am ramas ca traznita. Era mult prea stralucitoare. Era prea frumoasa. Cuvintele erau in lus de data aceasta. Am iesit amandoua din camera si am mers in salon unde Eric ne astepta. Si el era dragut trebuia sa recunosc. A facut ochi mari cand a vazut-o pe Elisse, cred ca nu se astepta la asta. A luat-o de brat si au iesit pe usa in timp ce eu am rams in urma inchizand usa cu cheia. Le-am zis sa mearga ei cu masina ca eu luan un taxi, vroiam sa ma duc pana undeva inainte de toate. Am chemat iarasi un taxi si am asteptat ceva timp pana sa ajunga. Indata ce a ajuns am urcat repede spunandu-i strada unde trebuia sa mergem. Am ajuns la locul unde am vrut si i-am zis sa ma astepte deoarece veneam imediat, am intrat intr-un magazin si mi-am cerut comanda. Mi s-au adus doua cutii din catifea si un lant liber cu un medalion pe care era o poza cu Liss. M-a ajutat sa mi-l pun la gat si apoi am luat cutiile si am iesit afara si am intrat in masina care ma astepta. Cand am intrat in ritmul traficului ne-am oprit de cel putin cinci ori deaorece erau ambuteliaje. M-am enervat indata ce am vazut ca era sapte jumatate, norocul meu era ca eram aproape de locul unde se tinea petrecerea. Am ajuns la zece minute de cand m-am uitat la ceas, i-am platit taximetristului lasandu-i un bacsis frumos. Am intrat in cladire cautandu-i cu privirea pe cei doi logodnici cand insfarsit i-am gasit mi-am dat seama ca Takumi era cu ei, el era la brat cu o tanara destul de frumoasa, pe la spate desigur. Am incercat sa ocolesc dar Liss a pus ochiul pe mine, de ce mama naibii m-am imbracat in alb ? Eram prea usor de recunoscut. Nu stiu cand naiba a venit asa de repede catre mine dar a inceput sa strige la mine ca de ce nu m-am dus la ea.

- Liss, termina, nu vreau ca Takumi sa stie ca sunt aici.

Totusi prea tarziu, ma vazuse. Apoi o observasem pe fata care statea la bratul lui. La dracu era tampita aia care ma enervase atunci la parada. Am sarutat-o pe Liss pe obraz si i-am dat cutiutele i-am zis ca sunt pentru ea si Eric. Am auzit cum m-a strigat pe nume. La dracu ! Nu trebuia sa fac asta. Am mers afara la piscina sperand sa ma calmez. M-am decaltat si mi-am luat poseta punand-o pe unul dintre sezloane. Am inceput sa ma plimb desculta pe langa piscina.

- Angelique ! mi-am auzit numele. Deci tu esti Angelique. mi-a zis persoana care m-a strigat.
- Cine esti ? atunci m-am intors sa o vad pe aceea persoana si surpiza ! era chiar sclifosita aia. De unde imi stii numele ?
- Pai, se pare ca tu esti rivala mea, fata pe care Takumi o striga cand facem dragoste. mi-a zis fara pic de rusine in timp ce invartea agitata un pahar de sampanie in mana.
- Rivala ? Pentru ce ? am intrebat-o facandu-ma ca nu stiu. A da ! Daca te referi la Takumi, el e al meu idioato, nu iti dai seama ? Nu ai demintate ? Poti ramane cu un barbat care o doreste pe alta ? Sau care ii striga numele in timp ce se culca cu tine ? am zis facand-o in asa fel ca sa o doara.

Nu a mai zis nimic, a venit mai aproape de mine si mi-a turnat paharul de sampanie in cap. A inceput sa rada eu nervoasa am lovit-o cu palma peste fata. S-a dat cativa pasi inapoi iar apoi a venit si ea sa ma loveasca. A reusit. A durut. Fara sa mai stau pe ganduri am luat-o de par si am aruncat-o in piscina. Ce naiba ! A inceput sa strige ca o proasta. Invitatii ieseau pe rad afara ca sa vada ce se intampla. Printre chipurile invitatilor necunoscuti am zarit-o pe Elisse care se prapadea de ras iar Eric mai sa se tavaleasca pe jos. Am zambit, nu am facut nimic rau nu ?
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End















Răspunsuri în acest subiect
Iluzii [+16 / +18] - de Denny - 16-09-2009, 03:05 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Amelia_Angel_Devil - 28-09-2009, 10:20 AM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Denny - 17-10-2009, 05:19 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Jurebow - 31-10-2009, 11:25 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Jurebow - 01-11-2009, 01:11 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Sukisyo - 03-11-2009, 11:44 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Jurebow - 04-11-2009, 01:51 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 08-11-2009, 09:14 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 12-11-2009, 01:24 AM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 06-12-2009, 12:54 AM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 07-12-2009, 06:31 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 11-12-2009, 09:53 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 15-12-2009, 12:28 AM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 15-12-2009, 03:56 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de cathy*angel - 17-12-2009, 12:48 AM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Fantasy - 23-12-2009, 01:51 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Fantasy - 23-12-2009, 09:30 PM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de kid with gun - 26-12-2009, 04:02 AM
RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - de Fantasy - 31-12-2009, 04:31 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Iluzii! Funky_Punky 1 2.545 22-12-2009, 11:45 PM
Ultimul răspuns: Funky_Punky
  Iluzii de lumina [done] lala11 1 2.671 13-09-2008, 04:48 PM
Ultimul răspuns: denisa
  Iluzii adolescentine [+16] Mystique92 10 7.398 14-07-2008, 06:05 PM
Ultimul răspuns: Miharu


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)